MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co musi zawierać cena biletu lotniczego

Marzena SMORĘDA [email protected]
Linie lotnicze zostały zobowiązane do podawania podróżnym ostatecznej ceny biletu za przelot.
Linie lotnicze zostały zobowiązane do podawania podróżnym ostatecznej ceny biletu za przelot.
Przepisy unijne jasno precyzują, o jakich kosztach podróżny musi wiedzieć, wybierając przelot samolotem.

 

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Wspólnoty Europejskiej w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty nakłada na linie lotnicze obowiązek informowania o ostatecznej cenie biletu za przelot, jaką podróżny będzie zobowiązany zapłacić. Cena ta powinna uwzględniać wysokość taryfy lotniczej oraz wszystkie należne podatki, dopłaty i opłaty.

 

Ostateczna cena

Linie lotnicze zostały zobowiązane do podawania ostatecznej ceny biletu za przelot. Powinna ona być wskazana podczas oferowania i zawierania umowy. Znaczy to, że nawet w reklamie przewoźnik nie może pomniejszyć ceny na przykład o opłaty lotniskowe.

 

Taryfy lotnicze za przewozy pasażerskie i stawki lotnicze za przewóz ładunków muszą zawierać obowiązujące warunki przewozów lotniczych, a ostateczna cena, jaką pasażer będzie musiał zapłacić, musi uwzględniać wszystkie opłaty i podatki niemożliwe do uniknięcia, a możliwe do przewidzenia.

 

Przepisy unijne w sprawie wspólnych zasad wykonywania przewozów lotniczych na terenie Wspólnoty zobowiązuje linie lotnicze do informowania podróżnych wyraźnie, przejrzyście i jednoznacznie o wszystkich opcjonalnych dopłatach do ceny przelotu. Przewoźnik ma obowiązek udzielić takiej informacji już w czasie rezerwacji biletu. Dzięki temu klient będzie wiedział, z jakich opłat może zrezygnować.

 

Potrzebna zgoda

Informacja o opcjonalnych dopłatach musi zostać przekazane odrębnie ze wskazaniem możliwości dobrowolnego wyrażenia na nie zgody przez klienta. Te wszystkie obowiązki, zarówno jeśli chodzi o podawanie ostatecznej ceny biletu za przelot, jak i informowania o opłatach opcjonalnych, należą do przewoźnika, niezależnie od tego, gdzie je publikują.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NBP nowy do 14.07

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia