Co warto wiedzieć przed zakupem wieszaka do przedpokoju?

Materiał informacyjny

Wieszak na ubrania to jeden z najważniejszych mebli w każdym przedpokoju. To na nim zawiesisz kurtki i bluzy swoich gości oraz swoje. Często jest to stałe miejsce na łyżki do butów, czapki i inne akcesoria niezbędne do ubierania. Jednak poza wysokim poziomem funkcjonalności wieszaki ścienne powinny pełnić też rolę estetyczną. Muszą pasować stylem do danego pomieszczenia, a także całego budynku. Z tego tekstu dowiesz się, jak dobrać wieszak do danego pomieszczenia i jakie są rodzaje tych elementów wyposażenia wnętrz?

Wieszak na ubrania rodzaje i style które warto znać
Jeśli przeglądałeś już ofertę popularnych sklepów internetowych z meblami, na pewno zauważyłeś, że wieszaki ścienne dostępne są w ogromnym wachlarzu produktów. Możesz przebierać nie tylko w kolorach i formach, ale także kształtach czy materiałach wykonania. Z uwagi na tę różnorodność, ciężko w jakikolwiek sposób klasyfikować te elementy wyposażenia.

Wieszaki mogą wisieć na ścianie lub być ustawione na podłodze. Często wyposażone są w pojedyncze haki na ubrania, a nierzadko mają ich kilkanaście. Jeśli w tym gąszczu różnorodnych produktów straciłeś już orientację, zastanów się, jaki styl ma dominować w Twoim mieszkaniu i sięgnij po wieszak najlepiej do niego dopasowany. Jeśli Twoje mieszkanie to industrialna przestrzenna aranżacja, sięgnij po surowe stalowe elementy. Jeżeli z kolei lubisz radosną awangardę i chcesz to wyrazić w wystroju, poszukaj wieszaków w alternatywnych i nietuzinkowych kształtach.

Wieszak do przedpokoju stojący - wady i zalety
Meble do przedpokoju mogą być różne, a najłatwiej podzielić je na wieszaki ścienne i stojące. Wieszaki stojące usytuowane są jak większość szaf i półek, czyli stoją na podłodze. Zapewnia im to ogromną stabilność, a w razie potrzeby daje Ci możliwość przeniesienia mebla w inne miejsce. Na to rozwiązanie powinieneś się zdecydować, jeśli nie dysponujesz stabilnymi i trwałymi ścianami, w które możesz zamontować elementy złączne. Często wieszaki stojące wyposażone są dodatkowo w półki lub szuflady, co zwiększa ich funkcjonalność.

Na konto wad wieszaka stojącego należy zaliczyć przede wszystkim ilość miejsca, jakie zajmuje. Taki mebel ma solidną podstawę, która musi utrzymać go w pionie wraz z kurtkami. W związku z tym zajmuje on sporą część podłogi w pomieszczeniu, które z reguły i tak jest niewielkie. Przed zakupem warto dokonać pomiarów przedpokoju. Jeśli jednak masz duży przedpokój i nie szkoda Ci miejsca na jego aranżację, nie musisz się tym przejmować.

Wieszak do przedpokoju ścienny - wady i zalety
Alternatywą dla stojących w przedpokoju mebli są wieszaki ścienne. Takie meble montowane są do ściany za pomocą elementów złącznych, które muszą utrzymać ciężar konstrukcji wraz z ubraniami. Jeśli zdecydujesz się na wybór tego rozwiązania, masz ogromne możliwości wyboru stylu i formy wieszaka. Z reguły wieszaki ścienne dostępne są w większej ilości wariantów niż wieszaki stojące. Zajmują też znacznie mniej miejsca od tych poprzednich mebli.

Najważniejsze wady, jakie mają wieszaki ścienne to przede wszystkim właśnie stabilne mocowanie. Musisz być pewien, że ściany są odpowiednio nośne, a mocowanie jest wykonane pewnie. Prawdziwym testem dla tego rozwiązania będą jesienne deszczowe dni, kiedy na wieszaku zawisną ciężkie od wilgoci grube kurtki. Część użytkowników narzeka także na ograniczone zastosowanie takiego wieszaka. W zasadzie służy on jedynie do wieszania kurtek i płaszczy, a do przechowywania przedmiotów i tak potrzebna jest szafka stojąca.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup wieszaka na ubrania?
Jeśli już wybierzesz konstrukcję wieszaków ściennych, jakie pojawią się w Twoim mieszkaniu, zwróć uwagę także na inne elementy. Ważnym czynnikiem, który ma wpływ na wygląd i trwałość wieszaka, jest materiał, z jakiego został wykonany. Wieszaki najczęściej wykonywane są z elementów stalowych lub drewna. Często mogą też stanowić połączenie obu tych materiałów. Możesz sięgnąć też po produkty z tworzyw sztucznych, które najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych i klasycznych pomieszczeniach. W luźnych aranżacjach prowansalskich możesz zdecydować się na produkt zawieszony na linach.

Funkcjonalne wieszaki ścienne mogą też być wyposażone w dodatkowe elementy i akcesoria. Chodzi tu przede wszystkim o dodatkowe półki lub szafki na ubrania. W przypadku wieszaków stojących, półki słupki lub cokoły są bardzo powszechne. Jednak decydując się na wieszak wiszący, wcale nie trzeba rezygnować z tego dodatku. Sporo wieszaków ma półkę na górze, na której można umieścić przedmioty używane sezonowo lub związane z konkretną pogodą.

Ważna jest także wielkość wieszaka, czyli ilość miejsc, na których możesz zawiesić ubrania. To ważny wybór, ponieważ może wpłynąć na sposób postrzegana przedpokoju. Zbyt małą ilość uchwytów i haków może spowodować, że stanie się on mało funkcjonalny. Z kolei za dużo różnorodnych zawieszek spowoduje, że w przedpokoju pojawi się bałagan i pomieszczenie będzie wizualnie ciasne. Powinieneś znaleźć złoty środek między tymi rozmiarami i dostosować go do ilości domowników.

Dodaj ogłoszenie