Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej elektryków na polskich drogach. Przybyło także punktów ładowania. "Bieżący rok ma szansę stać się przełomowy"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1 932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych.
Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1 932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Jak wynika z Licznika Eletromobilności, w 2021 roku liczba samochodów z napędem elektrycznym zwiększyła się o 20 253 sztuki, czyli o 93 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. - Rok bieżący ma szansę stać się przełomowym okresem dla rozwoju elektromobilności w Polsce – wskazuje ekspert.

– Za nami trudny rok 2021, w którym kryzys półprzewodnikowy spowodował bardzo duże zawirowania na rynku motoryzacyjnym. Ponieważ w pojazdach niskoemisyjnych ilość półprzewodników jest znacznie większa niż w pojazdach konwencjonalnych, tym bardziej cieszy, że rosną rejestracje samochodów z napędami alternatywnymi– mówi Jakub Faryś, Prezes PZPM, cytowany w komunikacie.

Ekspert zwraca również uwagę na fakt, że rewolucja w branży motoryzacyjnej jest faktem. - Mimo tego, bieżący rok będzie czasem wytężonej pracy legislacyjnej, bo czeka nas wejście w życie kilkunastu dyrektyw i rozporządzeń, z których znaczna część będzie dotyczyła pojazdów niskoemisyjnych – mówi Faryś.

Pod koniec grudnia 2021 r. po polskich drogach jeździło 38 001 elektrycznych samochodów osobowych. Pojazdy w pełni elektryczne odpowiadały za 49 proc. tej części parku pojazdów, a pozostałą część stanowiły hybrydy typu plug-in.

Natomiast w przypadku samochodów dostawczych i ciężarowych liczył - było to 657 szt. Jednak zwiększa się również flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec grudnia składała się z 10 650 szt., jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 325 136 szt. Z kolei pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 651 szt. Od stycznia do grudnia 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 220 zeroemisyjnych pojazdów- wynika z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA.

W kraju polepszyła się również infrastruktura ładowania. Pod koniec grudnia 2021 r. w Polsce funkcjonowały 1 932 ogólnodostępne stacje ładowania pojazdów elektrycznych (3 784 punkty). Z czego 30 proc. stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC). W grudniu uruchomiono 119 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania, co daje 240 punktów.

Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA,wskazuje, że mimo pewnych obaw związanych z niedoborem półprzewodników, "w rok 2022 wchodzimy z dużą dawką optymizmu".

- W 2021 r. wielomiesięczne starania branży przyniosły wymierne efekty w postaci optymalizacji szeregu przepisów prawnych regulujących obszar zeroemisyjnego transportu, w szczególności nowelizacji Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Ukoronowaniem intensywnego dialogu z NFOŚiGW było wdrożenie kompleksowego systemu wsparcia rynku e-mobility – mówi Maciej Mazur, Dyrektor Zarządzający PSPA.

Zgodnie z zapowiedzią, pod koniec 2024 roku będzie mogła ruszyć produkcja samochodów.

Izera. Kiedy ruszy produkcja polskiego samochodu elektryczne...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej elektryków na polskich drogach. Przybyło także punktów ładowania. "Bieżący rok ma szansę stać się przełomowy" - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia