Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej Polaków rezygnuje z wakacyjnego wyjazdu. Najczęściej wskazywany powód to brak pieniędzy

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Co trzeci Polak ze względu na brak pieniędzy deklaruje, że na dłuższy wakacyjny urlop tego lata w ogóle nie wyjedzie.
Co trzeci Polak ze względu na brak pieniędzy deklaruje, że na dłuższy wakacyjny urlop tego lata w ogóle nie wyjedzie. Adam Jastrzebowski/ Polska Press
Jak się okazuje, drastyczny wzrost cen i wojna okazały się trudniejszą przeszkodą niż pandemia. Na dłuższy wakacyjny wyjazd, z powodu braku pieniędzy, nie może sobie dziś pozwolić 31 proc. osób, wobec 19 proc. w ub.r. Ponadto na letni wypoczynek mamy mniej pieniędzy niż przed rokiem. Z drugiej strony, branża turystyczna i noclegowa zmaga się z miliardem złotych długów.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Quality Watch dla BIG InfoMonitor, co trzeci Polak ze względu na brak pieniędzy deklaruje, że na dłuższy wakacyjny urlop tego lata w ogóle nie wyjedzie. To o połowę więcej niż przed rokiem, gdy finanse nie pozwoliły na wypoczynek 19 proc. ankietowanym. Jakby tego było mało, odrabianie przez biznes nastawiony na turystów, miesięcy, a nawet lat straconych w pandemii, utrudniają też cieńsze portfele gości.

– Najczęściej wymienianą przyczyną pozostania w wakacje w domu jest zła sytuacja materialna. Właśnie finansami uzasadniło brak planów aż 44 proc. osób. Kolejnym istotnym powodem jest konieczność oszczędzania wynikająca z niepewności jutra. Wskazało na to niemal 20 proc. respondentów. A 10 proc. badanych nie planuje wypoczywać, ponieważ uważają, że okoliczności nie sprzyjają wakacyjnemu nastrojowi. Sytuacja faktycznie jest trudna. Wyliczając po kolei - wzrost cen źródeł energii, inflację i w końcu wojnę, nie da się ukryć, że wpłynęły one na niemal każdy aspekt życia Polaków. Również na plany urlopowe większości z nas, mówi o tym 75 proc. ankietowanych – komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor, prowadzącego rejestr dłużników konsumentów i firm.

Na wakacjach będziemy... oszczędzać

Dłuższy wyjazd wakacyjny planuje w tym roku ponad połowa Polaków (52 proc.). Niemal 15 proc. z nich chce wyjechać nawet więcej niż raz. – 40 proc. turystów dysponuje jednak skromniejszym niż w poprzednim roku budżetem na letni urlop – mówi Sławomir Grzelczak. – Dlatego też co piąty zapowiada, że będzie oszczędzał na atrakcjach i jedzeniu, ewentualnie skróci wyjazd – dodaje.

Jednocześnie Grzelczak wskazuje, że "pocieszeniem, dla rodzimego biznesu turystycznego, może być jedynie fakt, że utrzymuje się wysoka popularność wypoczynku w kraju. A doniesienia o problemach połączeń lotniczych i obsługi na lotniskach mogą jeszcze to nastawienie wzmocnić".

Wakacje w kraju

75 proc. osób na swój najważniejszy w wakacje wyjazd wybiera się do Polski, za granicę pojedzie co czwarty. Jednak uwzględniając również inne planowane w to lato wypady, wygląda na to, że nad Bałtykiem, na Mazurach czy w rodzimych górach będzie wypoczywało 80 proc. osób planujących w tym roku wypoczynek.

Największą popularnością będą cieszyć się w kraju prywatne domki i apartamenty. Wybiera się tam ponad 30 proc. respondentów. drugie w kolejności są pensjonaty i obiekty agroturystyczne (29 proc.) oraz hotele (28 proc.). Ponad jednej piątej turystów (22 proc.), czyli dokładnie tak samo jak przed rokiem, w zorganizowaniu urlopu pomogą biura podróży.

– To są akurat dobre wiadomości zarówno dla biur podróży, touroperatorów jak i rodzimej branży noclegowej, czy też gastronomii, które boleśnie odczuły skutki pandemii. Niewykluczone, że turystów będzie więcej, jeśli do decyzji dojrzeje chociaż część z 17 proc. jeszcze niezdecydowanych co do tego, jak spędzić tegoroczny urlop. Oby tylko nie dali się wystraszyć paragonom grozy – komentuje Grzelczak.

Branża z miliardem złotych długów

Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK, branża turystyczna miała na koniec kwietnia 78 mln zł zaległości, a branża noclegowa ponad 921 mln zł. Problemy z rozliczeniami dotyczyły odpowiednio 930 firm turystycznych i 1908 oferujących noclegi (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych).

– Jest gorzej niż się spodziewaliśmy. Prawie połowa restauratorów w rejonach turystycznych popełnia błędy – poinformowano.

Tak oszukują klientów w restauracjach i lokalach gastronomic...

Atrakcje turystyczne również droższe

Niezależnie od tego, gdzie zdecydujemy się na tegoroczny wypoczynek, atrakcji turystycznych nie zabraknie. Jednak, także i one w tym roku zdrożały. Bilety wstępu na przykład do Energylandii wzrosły o 20 zł. O 10 zł zdrożały bilety wstępu np. do JuraPark Krasiejów i Kaszubskiego Parku Gigantów. Koszt wypożyczenia kajaków najwyższy jest nad Soliną. Z kolei najtaniej wypożyczymy
kajaki na Mazurach. Nieznacznie zdrożało wypożyczenie rowerów i rowerów wodnych – wynika z badania Minds& Roses przeprowadzonego w maju br. na zlecenie Związku Banków Polskich (ZBP).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej Polaków rezygnuje z wakacyjnego wyjazdu. Najczęściej wskazywany powód to brak pieniędzy - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia