Coraz więcej spraw w ZUS załatwiamy przez Internet

opr. Anna Niedzielska
Udostępnij:
Już ponad jedenaście tysięcy wniosków wpłynęło do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem Internetu. Zakład jest jedną z pierwszych instytucji publicznych w kraju, która udostępniła swoim klientom taką możliwość.

   Od maja 2007 roku z ZUS-em nie trzeba się kontaktować wyłącznie osobiście. W wielu sprawach do lamusa odeszły papierowe dokumenty. Teraz szereg wniosków można złożyć za pośrednictwem Elektronicznego Urzędu Podawczego. Za jego pośrednictwem, bez wychodzenia z biura, złożymy m.in. wnioski: wniosek płatnika o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w opłacaniu składek (ZUS-EWN), wniosek ubezpieczonego o wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS-EWZ), wniosek płatnika o zwrot nadpłaconych składek (ZUS-EZS), czy wniosek o ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (ZUS-EPW). Dodatkowo, korzystając z usług urzędu elektronicznego, możemy zgłosić reklamację do informacji o stanie konta ubezpieczonego (ZUS-ERU) oraz złożyć wniosek o wydanie programu Płatnik (ZUS-EWP).

   W ciągu niespełna dwóch lat funkcjonowania Elektronicznego Urzędu Podawczego klienci ZUS skorzystali z niego blisko 11,5 tys. razy. Najczęściej składano wnioski o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami - wystąpiło o to prawie 6 tys. płatników.

 

Aby złożyć wniosek w formie elektronicznej wystarczy mieć dostęp do Internetu oraz posiadać kwalifikowany certyfikat (e-podpis), zapisany na karcie kryptograficznej, wraz z odpowiednim czytnikiem.

   Każdy wysłany drogą elektroniczną wniosek otrzymuje w Zakładzie unikalny numer, podawany w poczcie zwrotnej w Urzędowym Poświadczeniu Odbioru Wniosku. Dzięki niemu na specjalnej podstronie EUP można uzyskać informacje o stanie zaawansowania sprawy. Odpowiedź na wniosek przekazywana jest zgodnie z życzeniem wnioskodawcy: tradycyjną pocztą na wskazany adres lub pocztą elektroniczną (nie dotyczy to jedynie zaświadczenia o niezaleganiu ze składkami, które może być wydane tylko w formie papierowej). Odpowiedź może być też pozostawiona do odbioru osobistego w placówce ZUS.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie