Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cukrowni w Ostrowcu już nie ma, została pamięć

Redakcja
Na terenie dawnej Cukrowni Częstocice w Ostrowcu Świętokrzyskim powstała Izba Pamięci Cukrownictwa. Otworzył ją prezes Krajowej Spółki Cukrowej Henryk Wnorowski.

W tym roku mija 15 lat od utworzenia Krajowej Spółki Cukrowej. W Cukrowni Częstocice utworzonej w 1839 roku i zamkniętej w 2006 roku, obecnie znajduje się zakład wypału wapna. Jeszcze w momencie zamknięcia jej dla produkcji cukru sugerowano, że mógłby tam powstać inny zakład, na przykład biogazownia, ale ostatecznie nic z tych zamierzeń nie wyszło. W fabryce pracuje kilkadziesiąt osób.

Najstarsza w Królestwie Polskim
Dawna świetlica stoi nieużywana i to właśnie miejsce od dawna było brane pod uwagę jako lokum dla muzeum cukrownictwa.
- To miejsce, w którym powstała pierwsza cukrownia w Królestwie Polskim - przypomina Henryk Wnorowski. - Miało to miejsce prawie 200 lat temu. Postanowiliśmy docenić ten fakt i właśnie tutaj, w resztkach budynków po byłej cukrowni uruchomić Izbę Pamięci Cukrownictwa. Zgromadziliśmy tu eksponaty ze wszystkich naszych cukrowni. Mamy ambitne zamierzenia, by rozbudować Izbę Pamięci i kiedyś przekształcić ją w muzeum.

Cenne pamiątki
Do dyspozycji zwiedzających jest między innymi infokiosk, wyposażony w dotykowy ekran.
Pełni on funkcję informacyjną, jest skarbnicą wiedzy o eksponatach, ciekawostek zwianych z Izbą Pamięci Cukrownictwa.

W gablotach eksponowane są mapy, plany cukrowni, papiery wartościowe, monety i banknoty, pocztówki, medale, sztandary. Całości dopełniają dokumenty, zdjęcia i urządzenia laboratoryjne. Wiele z nich pochodzi z pierwszej połowy XX wieku.

- Mamy już odnalezione kolejne cenne pamiątki nie tylko z ostrowieckiej, ale też innych cukrowni - mówi Henryk Wnorowski. - Otwarcie nastąpiło z pewnym przyspieszeniem, już niedługo placówka mam nadzieję powiększy się.

Będzie muzeum
W przyszłości placówka ma być obiektem całorocznym, udostępnianym dla szkół i wszystkich zainteresowanych. W planach przewidziane jest także otwarcie jeszcze jednej sali, gdzie ustawione będą maszyny i sprzęty służące do uprawy buraków cukrowych oraz drobne urządzenia związane z produkcją cukru.

W uroczystym otwarciu, połączonym ze spotkaniem opłatkowym, wzięli udział parlamentarzyści i przedstawiciele władz lokalnych.
Prezentację dotyczącą historii cukrownictwa na ziemiach polskich wygłosił ostrowiecki historyk Waldemar Ryszard Brociek.
Opiekunem i kierownikiem Izby Pamięci jest Zdzisław Salus, były pracownik Cukrowni Częstocice.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Cukrowni w Ostrowcu już nie ma, została pamięć - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia