MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Cyfrowe przestrajanie

Elżbieta ŚWIĘCKA [email protected]
Do starszych odbiorników telewizyjnych trzeba dokupić dekoder, a nowe, z tunerem MPEG-4 – przestroić.
Do starszych odbiorników telewizyjnych trzeba dokupić dekoder, a nowe, z tunerem MPEG-4 – przestroić.
Od 1 sierpnia mamy dostęp do kanałów naziemnej telewizji cyfrowej w ramach drugiego multipleksu. W wysokiej jakości możemy oglądać TVN, TVN7, Polsat, Polsat Sport News, TV4, TV6, TV Puls oraz TV Puls2. Jak przygotować telewizor do odbierania sygnału cyfrowego?

Od początku sierpnia sygnał cyfrowy jest nadawany regularnie wraz z sygnałem analogowym. Emisja tego drugiego ostatecznie zakończy się 31 lipca 2013 roku.

 

WYSZUKAJ KANAŁY

 

Aby oglądać programy, które od 1 sierpnia 2013 roku będą już dostępne tylko w systemie cyfrowym, trzeba mieć telewizor z tunerem MPEG-4 lub dokupić specjalny dekoder.

 

- W przypadku nowych telewizorów, z wbudowanym tunerem MPEG-4 wystarczy tylko je przestroić. Robi się to automatycznie – wyjaśnia Krzysztof Biały, operator telewizji cyfrowej Canal +.

 

Kanały należy wyszukać w Menu, wybierając opcję Instalacja, a następnie Automatyczne wyszukiwanie. W zależności od modelu telewizora wyszukiwanie może być nazwane inaczej, na przykład Aktualizacja, Ponowne wyszukiwanie, czy Wyszukiwanie kanałów. Dokładne informacje, jak wyszukać kanały znajdują się w instrukcji obsługi odbiornika, dołączonej przez producenta. Po włączeniu Menu może pojawić się prośba o podanie kodu dostępu. Jeśli nie był on zmieniany, to typowym kodem jest 0000. Można to też sprawdzić w instrukcji obsługi.

 

Właściciele odbiorników, które nie są dostosowane do odbierania takiego sygnału mają jeszcze dwa lata na kupienie nowego telewizora lub specjalnego dekodera, który wystarczy podłączyć do odbiornika i przez Menu wyszukać kanały.

 

- Zainteresowanie dekoderami jest spore. Ich koszt, w zależności od modelu, to około 150-200 złotych – mówi Karol Gonciarz, pracownik sklepu Media Markt. W swojej ofercie urządzenia maja sklepy RTV.

 

Ustawa o naziemnej telewizji cyfrowej, regulująca proces cyfryzacji, porusza też kwestie sprzedaży telewizorów i dekoderów cyfrowych, które nie spełniają wymagań technicznych. Klient, kupując sprzęt, który nie zapewnia cyfrowego odbioru programów telewizyjnych będzie musiał pisemnie potwierdzić, że wie, iż kupuje taki odbiornik. Duże sklepy ze sprzętem RTV i AGD już praktycznie nie posiadają w ofercie starszych modeli telewizorów, niedostosowanych do odbioru sygnału cyfrowego.

 

LEPSZA JAKOŚĆ, WIĘKSZE MOŻLIWOŚCI

 

Cyfrowy sygnał ma większy zasięg i zapewnia lepszą jakość odbioru programów, ponieważ jest bardziej odporny na zakłócenia. Cyfrowa transmisja oznacza też niższe koszty nadawania oraz umożliwia dostęp do większej liczby programów i dodatkowych usług, jak na przykład pay-per-view, czyli opłata za wybrany program, czy e-commerce (sprzedaż on-line) oraz wprowadzanie „kodów rodzicielskich”, blokujących dzieciom dostęp do programów przeznaczonych dla dorosłych.

 

Wprowadzaniu telewizji cyfrowej towarzyszy kampania edukacyjno-informacyjna w stacjach telewizyjnych TVP, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Informacje na ten temat można też znaleźć na stronie www.cyfryzacja.gov.pl.

Czym jest multipleks?

 

Multipleks to kombinacji sygnału kilku operatorów programów telewizyjnych i różnych dodatkowych usług, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać zamieszczonych siedem-osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.

 

Operatorem technicznym drugiego multipleksu, który został udostępniony szerokiej publiczności od 1 sierpnia, jest spółka TP EmiTel.

Pierwszy i trzeci

 

Pierwszy multipleks ma zostać uruchomiony 15 grudnia 2011 roku. Znajdą się na nim programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info oraz wyłonione w drodze konkursu: Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.

 

Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (z TVP Warszawa), TVP Info (w wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony w październiku 2010 roku w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. W całym kraju dostępny będzie dopiero po wyłączenia emisji analogowych między innymi TVP, które mogą nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia