Cena polisy nie jest najważniejszym kryterium przy zawieraniu ubezpieczenia komunikacyjnego. Szczególnie w przypadku dobrowolnych polis autocasco.
Właściciele samochodów obowiązkowo muszą mieć wykupione ubezpieczenie "Odpowiedzialności Cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych”, zwane popularnie OC. Dzięki niemu kierowca, który spowoduje wypadek, jest zwolniony z odpowiedzialności finansowej - wyrządzoną przez niego szkodę pokryje poszkodowanemu firma ubezpieczeniowa.
Dobrowolnie można natomiast wykupić polisę autocasco, która zapewnia odszkodowanie między innymi w przypadku, gdy uszkodzimy własne auto, zostanie ono zdewastowane, czy też skradzione.
KRYTERIA WYBORU
Jak wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe? Przed podjęciem decyzji konieczne jest oczywiście porównanie oferty kilku firm. Koszty ubezpieczenia są bowiem bardzo zróżnicowane, co wynika z wielu czynników (patrz ramka). Szukając najkorzystniejszej oferty warto jednak pamiętać, że uzyskane przez telefon lub Internet informacje dotyczące ceny polisy są tylko szacunkami.
W przypadku polisy OC nie ma znaczenia, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzemy. Odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych jest bowiem identyczna. Cena nie powinna być natomiast jedynym kryterium przy wyborze ubezpieczyciela w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych autocasco.
WARUNKI, NIE CENA
Najbardziej istotny jest bowiem zakres ochrony ubezpieczeniowej oraz warunki otrzymania odszkodowania. Rozbieżności w tej kwestii są bardzo różne. Odwrotnie niż w przypadku ubezpieczeń OC, polisy autocasco w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego mogą bowiem znacznie różnić się zakresem przysługujących świadczeń.
Dlatego też przed podpisaniem umowy warto dokładnie przyjrzeć się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia (OWU). Zapoznając się z tym dokumentem - w przypadku każdego z towarzystw jego treść jest inna - należy przede wszystkim odnaleźć zapisy, które określają, w jakich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania. Takich wykluczeń jest sporo.
Najczęściej spotykanym jest tak zwana franszyza kilometrowa, która oznacza, że w promieniu określonej liczby kilometrów od miejsca zamieszkania ubezpieczonemu nie przysługuje pomoc assistance. Ponadto na pomoc ubezpieczyciela często nie można liczyć w przypadku, gdy zatankujemy niewłaściwe paliwo lub zatrzaśniemy kluczyki wewnątrz auta. Warto też zwrócić uwagę, czy ochrona assistance dotyczy jedynie kolizji i wypadków, czy także awarii. Z kolei dla kierowców, którzy wyjeżdżają poza Polskę istotny jest zakres terytorialny. Nie wszystkie polisy obowiązują bowiem na terenie całej Europy.
NIŻSZE ODSZKODOWANIE
Kolejna istotna kwestia dotyczy zmniejszenia kwoty odszkodowania. I to nawet o 30 procent. Niektóre firmy robią tak w przypadku, gdy kierujący ubezpieczonym pojazdem dopuścił się naruszeń prawa. Na przykład przekroczył dopuszczalną prędkość, naruszył zakaz wyprzedzania, nie zastosował się do zakazu wjazdu bądź też kierując autem rozmawiał przez telefon bez użycia zestawu głośnomówiącego. Ale nie tylko, bo kwota odszkodowania może zostać zmniejszona jeżeli w samochodzie pozostawimy w widocznym miejscu panel radia lub inne wartościowe przedmioty, które stały się celem włamania.
Ponadto trzeba zwrócić uwagę na sumę ubezpieczeniową. Jeśli jest gwarantowana, w przypadku kradzieży pojazdu ubezpieczyciel wypłaci pełne odszkodowanie. Jeśli nie - weźmie pod uwagę spadek wartości auta i zmniejszy wysokość odszkodowania. Podobnie jest z amortyzacją części - ubezpieczyciel szacując szkodę może lub nie uwzględniać spadek wartości wymienianych części. Zanim więc wydamy pieniądze, warto poświęcić chwilę na lekturę OWU.
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?