Czy hala namiotowa sprawdzi się jako magazyn siana?

Materiał informacyjny POL PLAN
Udostępnij:

Gospodarstwa rolne specjalizujące się w produkcji mleka z racji posiadania dużej ilości krów mlecznych mają znaczące potrzeby w kwestii słomy i siana, które służą zarówno jako pokarm dla krów jak i podściółkowanie. Najtańszy sposób przechowywania bel słomy i siana to zabezpieczenie folią lub agrowłókniną na wolnym powietrzu. Tak właśnie radził sobie Pan Piotr Olejniczak, rolnik z Zamysłowa posiadający ponad sto krów mlecznych. Składowanie dużej ilości siana na wolnym powietrzu jest nieefektywne. Folia poza tym, że jest nietrwała, to przede wszystkim z racji skraplania się wilgoci na wewnętrznej powierzchni siano i słoma mogą pleśnieć, a zimą przymarzać do folii, natomiast agrowłóknina namaka. Przy wietrznej pogodzie siano jest rozwiewane co generuje straty w cennym źródle paszy. Magazyn siana - stodoła rozwiązuje te problemy.

Oczywiście niezwykle istotne są koszty budowy. Na rynku jest dostępnych wiele rozwiązań. Bardzo popularne są hale łukowe, które sprawdzają się jako magazyny siana, garaże sprzętu rolniczego. W przypadku tej konstrukcji istotny jest fakt, iż maksymalna rozpiętość wynosząca 15-18 metrów nie zapewnia podobnych walorów użytkowych jak hale namiotowe i innego typu hale o rozpiętości do 60m. Popularne hale o konstrukcji stalowej z pokryciem dachu z blachy trapezowej, które stawiane są na betonowych fundamentach są rozwiązaniem solidnym, ale jednak kosztownym, zwłaszcza w porównaniu do hal namiotowych. Pan Olejniczak wnikliwie przeanalizował szeroką ofertę dostępnych na rynku hal rolniczych. Wybór padł na wieloletnią halę namiotową nie tylko z racji sąsiedzkich relacji z firmą Pol-Plan, jednym z czołowych, europejskich producentów hal namiotowych.

W kilka dni powstała hala o konstrukcji z lekkich profili aluminiowych z poszyciem ścian z blachy trapezowej o wymiarach 24x60x6m, w której mieści się 3600 sztuk bel słomy i siana. Hala namiotowa została dostosowana do lokalnych obciążeń wiatrowych i śnieżnych i nie jest obiektem tymczasowym ale w pełni funkcjonalną stodołą zaprojektowaną na dekady użytkowania. Konkurencyjne konstrukcje stalowych hal namiotowych okazały się znacząco droższe ze względu na wysokie ceny stali. Najbardziej ekonomiczna wersja hali namiotowej z poszyciem ścian i dachu z trwałej tkaniny PCV także sprawdzi się jako hala rolnicza ale nie zapewni takiego zabezpieczenia przed wilgocią jak hala namiotowa z blachy trapezowej z podsufitką przeciwskropleniową lub izolowana hala z dachem pompowanym i płytą warstwową.

W wersji izolowanej hale namiotowe ze ścianami z płyty warstwowej i dachem pompowanym mogą być wyposażone w okna, świetliki, doki załadunkowe dla tirów nie ustępując funkcjonalnością tradycyjnie budowanym halom.

Więcej informacji na stronie producenta hal: www.pol-plan.com.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czy hala namiotowa sprawdzi się jako magazyn siana? - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie