Czy na ulicy Stańczyka w Radomiu powstaną apartamentowce? Inwestor nie rezygnuje z budowy apartamentowców w historycznym śródmieściu

Janusz Petz
Janusz Petz
Inwestor zapewnia,  że „inwestycja nie wpłynie negatywnie na strefy ekspozycji zespołów i obiektów zabytkowych”.
Inwestor zapewnia, że „inwestycja nie wpłynie negatywnie na strefy ekspozycji zespołów i obiektów zabytkowych”. Minos
Udostępnij:
Do Urzędu Miejskiego w Radomiu wpłynął zmodyfikowany wniosek dotyczący budowy apartamentowców w ścisłym centrum Radomia, przy ulicy Stańczyka. Pierwszy wniosek został negatywnie oceniony przez Gminną Komisję Urbanistyczno - Architektowniczna, nie spodobał się też konserwatorowi zabytków.

Dwa apartamentowce che budować blisko historycznego Śródmieścia spółka jawna MINOS Jan Maciejczyk.

Sylwetka Śródmieścia

Inwestor chce skorzystać z dobrodziejstwa ustawy zwanej „Lex Deweloper”, która zezwala na ignorowanie zapisów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w przypadku inwestycji mieszkaniowych. Na budowę muszą się jednak zgodzić radni konkretnej rady gminy lub miasta. Wniosek dotyczący budowy apartamentowców przy Stańczyka miał być rozpatrywany na grudniowej sesji, ale negatywnie został on zaopiniowany przez Gminną Komisję Urbanistyczno - Architektoniczną i w końcu sprawa nie była rozpatrywana na sesji.

Między innymi zdaniem komisji „przedstawiona koncepcja znacząco przekracza parametry zabudowy zawarte w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Radom między innymi w zakresie intensywności zabudowy, zachowania historycznych panoram, zachowania proporcji wysokości. Zdaniem komisji proponowana zabudowa jest nie do przyjęcia z powodu zaburzenia sylwety historycznego śródmieścia, a zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego mają na celu ochronę”.

Zmodyfikowany wniosek

30 grudnia inwestor złożył zmodyfikowany wniosek dotyczący inwestycji, co oznacza, że cała procedury uzyskiwania zgód na budowę apartamentowców rozpoczęła się od początku. W zmodyfikowanej wersji budynki obniżono o dwie kondygnacje. Elementem dodanym jest między innymi punt widokowy, który zaprojektowano na prośbę Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
Inwestor uzupełnił też braki formalne, ale w złożonych wnioskach odnosi się też do zarzutu dotyczących zaburzenia ekspozycji zespołów i obiektów zabytkowych.

„Projektowana zabudowa nawiązuje swoją strukturą do zabudowy pierzejowej – śródmiejskiej, nie przysłania przy tym panoram historycznej części miasta – ulic Malczewskiego i Kilińskiego. Charakteryzuje się zlokalizowaniem głównych brył budynków elewacją frontową w linii rozgraniczenia. Sam zespół dwóch budynków tworzy strukturę w elewacji jako szeregu współczesnych kamienic i nie zaburza ekspozycji widokowej na istniejące dominanty wysokościowe – kościół Świętego Jana Chrzciciela w Radomiu oraz Zespół Klasztorny Bernardynów” - czytamy w zmodyfikowanym wniosku inwestora.

Firma deweloperska przekonuje, że „planowana inwestycja nie wpływa negatywnie na strefy ekspozycji zespołów i obiektów zabytkowych. Zmniejszona bryła budynku będzie wpisywała się wysokościami do wyższych obiektów w sąsiedztwie”.
Poza tym” przedstawiona koncepcja zakłada mocną poprawę środowiska mieszkaniowego poprzez lokalizację miejsc postojowych pod ziemię oraz zachowanie możliwie jak najwięcej terenu zieleni urządzonej z istniejącym wysokim wartościowym drzewostanem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Czy na ulicy Stańczyka w Radomiu powstaną apartamentowce? Inwestor nie rezygnuje z budowy apartamentowców w historycznym śródmieściu - Echo Dnia Radomskie

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
RADOM to PIS 🇵🇱✈️🇵🇱
POlszewiki już komunistyczne bloki POpostawiali w rejonie RYNKU.Czerwona SZKARADA.To już wystarczy.A teraz ten GNIOT na Cichej budują.DRAMAT.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie