Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy w historycznej siedzibie Fabryki Broni w Radomiu powstanie Muzeum Techniki?

Janusz Petz
Janusz Petz
W ostatnich latach było wiele koncepcji zagospodarowania historycznej siedziby Fabryki Broni, wygrał pomysł biurowca.
W ostatnich latach było wiele koncepcji zagospodarowania historycznej siedziby Fabryki Broni, wygrał pomysł biurowca. Tadeusz Klocek
Radomscy społecznicy działający w różnych organizacjach wystąpili do ministra kultury i wicepremiera z petycją o rozważenie pomysłu ulokowania w historycznej siedzibie Fabryki Broni Muzeum Techniki. Obiekt wciąż niszczeje czekając na decyzję w sprawie ewentualnego wpisania go do rejestru zabytków.

Z petycją do ministra kultury Piotra Glińskiego i wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego wystąpił między innymi Radomski Samorząd Obywatelski, Radomskie Towarzystwo Naukowe i Stowarzyszenie „Kocham Radom”.

Nowa lokalizacja muzeum

Autorzy petycji nawiązują do doniesień o zmianie lokalizacji warszawskiego Muzeum Techniki. „Radom, główny ośrodek Staropolskiego Okręgu Przemysłowego, mający w swojej marce słowa siła w precyzji, jest miastem, dla którego szeroko pojęta technika jest nieodłącznym składnikiem tożsamości. Stąd płynie nasza uzasadniona prośba o rozważenie, czy Narodowe Muzeum Techniki – w całości lub części – nie mogłoby znaleźć swojego godnego umiejscowienia w historycznym gmachu Fabryki Broni w Radomiu” - piszą autorzy petycji.

Ich zdaniem wielka kubatura budynku pozwoli na swobodne projektowanie przestrzeni wystawienniczych i edukacyjnych. Jednocześnie ekspozycja obiektów wielkowymiarowych będzie możliwa w obrębie dużych dziedzińców, których przykrycie planowano w pierwotnej koncepcji rewitalizacji. Atuty takiej lokalizacji to – zdaniem autorów petycji – dostępność komunikacyjna.

Stąd jest kilka kroków do radomskiego dworca PKP, a samo miasto już niedługo będzie jednym z najlepiej skomunikowanych miejsc w Polsce w związku z budową szybkiej kolei do Warszawy, trasy szybkiego ruchu do stolicy i budowy Portu Lotniczego Warszawa – Radom. „Sprowadzenie prestiżowej instytucji do Radomia byłoby nie tylko bodźcem do urbanistycznej odnowy poprzemysłowej dzielnicy, ale przede wszystkim godnym zadośćuczynieniem dla „miasta z wyrokiem” - piszą autorzy pisma.

Budynek „w zawieszeniu”

Przypomnijmy, planowana rewitalizacja obiektu zawisła obecnie w próżni w związku z wszczęciem procedury wpisania budynku do rejestru zabytków. W takim stanie prawnym nie można w historycznym budynku prowadzić żadnych prac budowlanych. Główny jednak problem polega na tym, że właściciel obiektu - Agencja Rozwoju Przemysłu już po opracowaniu projektu jego rewitalizacji doszła do wniosku, że bardziej zasadnym byłoby jego wyburzenie i postawienie w tym miejscu nowoczesnego biurowca. Według wcześniejszej koncepcji budynek miał był zrewitalizowany i przebudowany na funkcje biurowe.

Pomysł wyburzenia jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w mieście nie wszystkim się spodobał – zaprotestowały różne środowiska, ale też związkowcy z Fabryki Broni.Główny budynek fabryki ma swoją długą i burzliwą historię. Obiekt powstał w 1925 roku. W roku 1935 w radomskiej fabryce uruchomiono seryjną produkcję legendarnych pistoletów VIS. Po II wojnie światowej nazwę fabryki zmieniono na Zakłady Metalowe Łucznik imienia generała „Waltera”.

W 2000 roku sąd ogłosił bankructwo firmy. Tradycje przedsiębiorstwa kontynuowała nowa spółka Fabryka Broni „Łucznik”, która z kolei w 2014 roku przeniosła się do nowej siedziby w Wólce Klwateckiej. Od tej pory nieremontowany od lat budynek przy ulicy 1905 roku nie jest wykorzystywany.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy w historycznej siedzibie Fabryki Broni w Radomiu powstanie Muzeum Techniki? - Echo Dnia Radomskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia