Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy żywność w Polsce faktycznie jest droga? Ceny są niższe niż w Unii Europejskiej [Mapa, infografika]

Wideo
od 16 lat
Ceny mięsa w Polsce są o 47 proc. niższe niż w Niemczech i o 39 proc. niższe niż średnia unijna - wynika z danych Eurostatu. To najtaniej w całej Unii Europejskiej.

Z danych Eurostatu wynika, że mięso mamy najtańsze w Unii i drugie najtańsze w Europie po Turcji. Może to być względnie najtańszy rodzaj pożywienia w Polsce.

Średnio płacimy za mięso o 38,8 proc. mniej niż płaci się w Unii i o 47 proc. mniej niż w Niemczech. Ta różnica wyrównuje nieco nasze trzykrotnie niższe stawki godzinowe względem Niemców. Pracownikom w Polsce płaciło się w ub.r. przeciętnie 11,5 euro za godzinę pracy z wszystkimi podatkami, a w Niemczech ta stawka wynosiła 37,2 euro.

Coraz bardziej przybliżamy się do średniej unijnej w cenach mięsa. W ciągu pięciu lat, tj. między 2016 a 2021 r. zbliżyliśmy się o 7,9 pkt. proc., czyli ceny w UE rosły wolniej niż w Polsce. Pościg średniej unijnej ceny przez mięso jest jednak i tak jednym z najwolniejszych, jeśli chodzi o produkty żywnościowe w Polsce. Wolniej do średniej we Wspólnocie zbliżały się cenowo tylko alkohole, które osiągnęły poziom 90,6 proc. przeciętnej w UE w ub.r., czyli o 1,9 pkt. proc. wyżej niż pięć lat wcześniej.

Czy żywność w Polsce faktycznie jest droga? Ceny są niższe niż w Unii Europejskiej [Mapa, infografika]
Infografika: Agnieszka Kowalko

Szybko nadrabiamy poziomy unijne jeszcze w cenach napojów bezalkoholowych. Opłata cukrowa wiele zmieniła, bo w 2021 r. nadrobiliśmy 1,9 pkt. proc. do średniej UE i ceny napojów znalazły już 89,5 proc. poziomu unijnego. Napoje bezalkoholowe mamy już tylko o 9,8 proc. tańsze niż Niemcy. A alkohol jest u nas nawet droższy – o 4,9 proc. Względnie tani alkohol w Unii jest tylko na Węgrzech – o 8,5 proc. tańszy niż w Polsce. Poza Unią względnie tanio można uraczyć się nim jeszcze w Macedonii Północnej, gdzie ceny są średnio o 10,4 proc. niższe niż w Polsce.

Najdrożej za napoje wyskokowe zapłacimy w Finlandii, Norwegii, Islandii i Irlandii. Tam ceny są nawet trzykrotnie wyższe od tych, które widzimy w naszych sklepach.

Najszybciej różnice nadrabiały jednak ceny ryb. Jeszcze w 2016 r. płaciliśmy za nie 62,3 proc. średniej unijnej, a obecnie to już 83,5 proc. Jeśli chcemy zjeść morską rybę tanio, to najlepszym wyborem będzie wyjazd na wakacje do Bułgarii lub Turcji. Tam ceny są odpowiednio o 17 i 24 proc. tańsze niż w Polsce. Na Morzu Czarnym ewidentnie nie ma zakazu połowów. Tańsza niż u nas ryba powinna też być też np. w Wielkiej Brytanii.

Z żywności względnie niedrogie mamy wciąż pieczywo – o prawie 30 proc. tańsze niż średnio w UE i o 33 proc. tańsze niż w Niemczech, ale także nabiał, za który płacimy o ponad jedną czwartą mniej niż przeciętnie w Unii, a o 24 proc. mniej niż Niemcy.

Źródło: bussinesinsider.com

lena

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy żywność w Polsce faktycznie jest droga? Ceny są niższe niż w Unii Europejskiej [Mapa, infografika] - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia