MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dach, czyli idealne miejsce dla mchów oraz dzikich lokatorów

.
Dachy w domach to często skomplikowane konstrukcje, które składają się z wielu warstw. Ciepło pod dachem to doskonałe miejsce dla dzikich lokatorów. Jeżeli w czas nie zareagujemy i pozwolimy zadomowić się zwierzakom, może pojawić się duża trudność związana z ich wyeksmitowaniem. Dach zawiera niekiedy liczne szczeliny, które kuszą zwierzęta do osiedlania się w tych miejscach. Stanowi doskonałą izolację przed deszczem oraz wiatrem. W pokryciach dachowych często zadomowiają się owady oraz gryzonie. Oprócz tych szkodników przedstawicielem flory zamieszkującym dachy są grzyby oraz mchy. Liczne porosty oraz mchy mogą sprawić, że dach zostanie cały porośnięty i zmieni swój kolor na zielony. Dodatkowo dach to doskonałe miejsce spoczynku dla wielu ptaków. Niektóre z nich próbują nawet założyć gniazda w szczelinach pokrycia.

Ptaki na dachu
Wiele ptaków wybiera dachy, jako miejsca spoczynku, a nawet miejsca idealne do założenia gniazda. Obecność ptaków wiąże się z stałym powstawaniem licznych odchodów. Ptasie odchody niszą połacie dachowe, parapety oraz kominy. Zabrudzone powierzchnie szybciej ulegają niszczeniu i wyglądają nieestetycznie.
Występują także ptaki, które uwijają gniazda w przewodach wentylacyjnych. Nie dziwne, więc że wiele osób chce je jak najszybciej przepędzić ze swojego domu. Rozwój branży budowlanej spowodował wejście na rynek wielu elementów elewacji zabezpieczających ją przed ptakami.


Przykładowymi częściami dachu chroniącymi go przed tego typu szkodnikami są:

• Kolce przeciw ptakom, są skonstruowane w taki sposób, aby nie ranić zwierząt. Nie wpływają na obniżenie ich liczebności. Obecność kolców uniemożliwia spoczynek na dachu dla ptaków. Zmusza na nich zmianę swoich przyzwyczajeń. Zazwyczaj kolce mają średnice około 1, 2 milimetra oraz długość 10 centymetrów. Wykonuje się je ze stali nierdzewnej odpornej na szkodliwe warunki atmosferyczne. Kolce są mocowane z zachowaniem około 1 centymetra rozstawu do przezroczystej listwy. Długość listew to zazwyczaj 30 centymetrów, jest zatem odpowiednia do umieszczenia jej na różnych płaszczyznach oraz długościach.
• Siatki – produkowane są z polietylenu o różnej gęstości oczek. Za pomocą siatki ochraniane są duże płaszczyzny dachu. Często wykorzystuje się je do ochrony balkonów. Ptaki podczas okresu letniego mogą zadomowić się i stworzyć gniazda w kominach. Takie przeoczenie będzie wiązało się z obowiązkową wizytą kominiarza.
• Ruchome pręty – wykorzystywane są głównie w celu zabezpieczenia balkonów i parapetów. Podczas lotu ptaka i decyzji o spoczynku na parapecie, pręt zaczyna się uginać i obracać, przez co ptak nie może usiąść w tym miejscu.

Owady oraz gryzonie pod dachem
Gryzonie mogą dostać się na dach po drzewach znajdujących się wokoło budynku. Szczeliny umożliwiają wejście zwierzęcia pod poszycie. Gryzonie oraz liczne owady bez problemu, zatem mogą stworzyć sobie miejsce do rozmnażania się i koczowania w połaci dachu. Ocieplone poddasze to idealna kryjówka przed nadchodzącymi mrozami.

Dobrym rozwiązaniem na uniknięcie tego typu lokatorów jest zakrywanie szczelin pod poszyciem za pomocą siatki ochronnej lub specjalnego grzebienia. Siatka pozwoli na stabilny przepływ powierza i jednocześnie uniemożliwi dostanie się do środka gryzoni oraz owadów.


Flora na dachach

Zawilgocone dachy to idealne miejsce dla rozwoju mchów, glonów oraz porostów. Dachy porowate, czyli głównie dachówki to wprost doskonała lokalizacja tychże szkodników. Występowanie mchów na dachach zależy od tego, w jakiej okolicy znajduje się budynek. Jeżeli zaobserwujemy, że na sąsiednich dachach istnieją zielone plamy, mamy wówczas pewność, że podobne zjawisko będzie nas dotyczyło.

Trzeba odpowiednio zastosować środki zapobiegawcze chroniące pokrycia dachowe. Wilgotne podłoże kusi mchy i porosty do rozwoju. Jednak zamontowanie części miedzianych na dachu pozwoli na uchronienie się przed nimi. Miedź połączona z woda wchodzi w reakcję i wypłukuje jony miedzi. One zaś powodują, że środowisko staje się nieatrakcyjne dla roślin i glonów. Dobrym rozwiązaniem są kształtki miedzianie. Doskonale można je wpasować w pokrycie dachowe oraz dyskretnie ukryć.
Dobrym rozwiązaniem chroniącym dach przed dziką florą jest użycie środków chemicznych. Istniej możliwość spryskania całego dachu odpowiednimi preparatami chemicznymi. Wypalają one roślinność, która następnie usycha i jest usuwana z dachu podczas odpadów deszczu. Dach pozostanie nienaruszony, jeśli dach zostanie spryskany tuż po jego położeniu. Wówczas zyska dodatkową ochronę przed mchami, glonami i pleśnią.

Pasożyty drewna w konstrukcji dachu
Innymi zagrażającymi szkodnikami dla naszego dachu, są pasożyty żerujące na więźbie dachowej. Często dostają się do naszych domów wraz z drewnem zakupionym w sklepie. Owady drążą kanały wewnątrz drewna i mogą spowodować liczne uszkodzenia mechaniczne. Do najgroźniejszych pasożytów dachu zaliczmy także grzyby, których obecność może spowodować wyginanie więźby oraz jej łamanie. Oprócz tego zarodniki grzybów unoszą się w powietrzu i są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka. Należy zwracać uwagę na zakupywane drewno, aby było odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Ważne jest także wykonanie odpowiednio wentylacji dachu, pozwoli ona na odprowadzenie wilgoci i nie wpłynie na uszkodzenie wełny oraz więźby dachowej.

Traffic - Dachy Białystok
ul. Kombatantów 4/1
15-110 Białystok

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia