Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbanie o środowisko firmom nie zawsze się opłaca? Tak twierdzą przedsiębiorcy [GALERIA, WIDEO]

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Troska o środowisko i oczekiwanie społeczne to najważniejsze czynniki, które skłaniają przedsiębiorstwa do zmiany strategii biznesowej.
Troska o środowisko i oczekiwanie społeczne to najważniejsze czynniki, które skłaniają przedsiębiorstwa do zmiany strategii biznesowej. fot. Anna Kaczmarz/ Dziennik Polski/ Polska Press
W największym stopniu na środowisko wpływają przemysł wytwórczy i producenci żywności. Ponad połowa dużych polskich firm, kierując się troską o środowisko, wprowadziła zmiany w swojej ofercie. To właśnie troska o środowisko i oczekiwanie społeczne są najważniejszymi czynnikami, które skłaniają przedsiębiorstwa do zmiany strategii biznesowej. - To już nie jest odpowiedź na pytanie czy biznes prośrodowiskowy się opłaca, tylko jakie działania podjąć, w jaki sposób zarządzać firmą i tymi działaniami, żeby one stały się opłacalne rzeczywiście- mówi AIP ekspert.

- Ponad 50 proc. firm z którymi współpracujemy już dzisiaj podjęła działania prośrodowiskowe. Jednak ciągle większość z przedsiębiorców uważa, że takie działania to w krótkim terminie większy koszt niż korzyści. W działaniach prośrodowiskowych widzą korzyści wizerunkowe ale przynajmniej w krótkim okresie te działania powodują wyższe koszty niż korzyści- tłumaczy w rozmowie z AIP Artur Tomaszewski, Prezes Zarządu DNB Bank Polska.- Natomiast w długim terminie działalność prośrodowiskowa będzie się opłacała- dodaje.

Ekspert wymienia tutaj trzy obszary. - Pierwszy po stronie popytu i przychodu. Jest to rosnąca świadomość konsumentów tego co się dzieje na świecie i tego, że wpływ człowieka na środowisko jest zdecydowanie negatywny i to on powoduje zmiany w środowisku- mówi. - Ta rosnąca świadomość konsumentów będzie powodować, że będą oni preferować i wybierać rzeczy wyprodukowane w sposób zgodny ze środowiskiem i będą wybierać tych dostawców, tych producentów do których mają zaufanie- dodaje.

Jako drugi powód ekspert wymienia tutaj element kosztowy. Regulacje są coraz bardziej restrykcyjne i narzucają na firmy coraz większe obciążenia jeśli chodzi o funkcjonowanie zgodne ze środowiskiem.

- Spójrzmy chociażby na wzrost kosztów emisji CO2. W ciągu kilku lat wzrósł z 4 do 30 euro. To są znaczące koszty, które przekładają się na koszty funkcjonowania firm. To powoduje, że alternatywne działania polegające na tym, ze firmy produkują z dbałością o środowisko może powodować oszczędności kosztowe- mówi.

Trzeci element, to element przewagi konkurencyjnej. Badania pokazują, że praktyki prośrodowiskowe firm to raczej dobre praktyki a nie standardy działania.- Firma, która działa proaktywnie w kierunku środowiska i dostosuje swoje produkty, procesy wewnętrzne, edukacje w taki sposób, że zbuduje jakąś przewagę konkurencyjną może na tym skorzystać- mówi AIP Tomaszewski.

Z raportu DNB Bank Polska i PwC „Kierunki 2020. Zielona odpowiedzialność biznesu. Czy biznes przyjazny środowisku się opłaca?” wynika ponadto, że ocena środowiskowej efektywności polskiej gospodarki wypada raczej niekorzystnie w zestawieniu z wynikami osiąganymi przez inne państwa Unii Europejskiej – szczególnie duża przestrzeń do poprawy dotyczy produktywności zasobów i energii.

Ekspert wymienia trzy grupy działań prośrodowiskowych. Jego zdaniem najłatwiejsze to tak naprawdę uświadamianie i edukacja konsumentów. - Wydaje się, że jest to najprostsze ale z drugiej strony ma to bezpośredni wpływ ponieważ ta rosnąca świadomość konsumentów powoduje, że oni zaczynają wybierać te prośrodowiskowe produkty- mówi.

- Drugi element pod kątem możliwości firm to zmiana procesów wewnętrznych. To np. Zmiana polityki podróży, korzystanie z komunikacji mediowej zamiast podróżowania, optymalizacja floty samochodów, segregacja odpadów, oszczędności energii. Trzeci, chyba najtrudniejszy obszar, to zmiana profilu funkcjonowania firmy, zmiana produktów, zastosowanie innych materiałów. Te działania są najtrudniejsze ponieważ wymagają dużych nakładów inwestycyjnych albo zmiany profilu funkcjonowania firmy- podsumowuje Tomaszewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dbanie o środowisko firmom nie zawsze się opłaca? Tak twierdzą przedsiębiorcy [GALERIA, WIDEO] - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia