Decyzje w sprawie MAN-a we wrześniu

Iwona OGRODOWSKA-OGÓREK [email protected]
O wynikach rozmów w spółce MAN informowali podczas konferencji prasowej od lewej wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Tkaczyk, poseł Marzena Okła – Drewnowicz, wiceminister Rafał Baniak oraz prezes strefy Marek Bogumił.
O wynikach rozmów w spółce MAN informowali podczas konferencji prasowej od lewej wiceprezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej Cezary Tkaczyk, poseł Marzena Okła – Drewnowicz, wiceminister Rafał Baniak oraz prezes strefy Marek Bogumił.
Udostępnij:
Wiceminister gospodarki Rafał Baniak odwiedził wczoraj Starachowice. Powodem wizyty było planowane przeniesienie z Niemiec do Starachowic montażu piętrowych autobusów MAN.

 

W rozmowach uczestniczyli przedstawiciele Zarządu koncernu MAN w Monachium, kierownik starachowickiego oddziału MAN Stanisław Ziętkiewicz, poseł Marzena Okła - Drewnowicz oraz Zarząd Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Firma MAN to jeden z kluczowych inwestorów w regionie. Staramy się, aby spółka zrealizowała w Polsce nowy projekt i przeniosła z Niemiec do Starachowic produkcję autobusów najnowszej klasy – mówi wiceminister Rafał Baniak - Podczas dzisiejszego spotkania przedstawiliśmy naszą wstępną ofertę proponowanych. Ostateczną decyzję w sprawie lokalizacji inwestycji podejmie, prawdopodobnie we wrześniu, Zarząd spółki w Monachium.

 

Ulgi dla niemieckiego kontrahenta

 

Istnieją dwie możliwości wsparcia, jakie Państwo Polskie może udzielić niemieckiemu kontrahentowi.

- Pierwsza z form pomocy to instrument strefowy polegający na zwolnieniu inwestora z podatku korporacyjnego, czyli podatku dochodowego – mówi pracownik ministerstwa - Druga, to objęcie inwestycji programem wsparcia w postaci grantu rządowego. Wspólnie z prezesem skłaniamy się ku pierwszej z opcji.

 

Co w zamian? Nowe miejsca pracy. Ile dokładnie? Jak mówi minister, niemiecki kontrahent jest ostrożny w deklaracji co do ilości tworzenia nowych miejsc pracy. Wiadomo, że dzięki planowanemu rozszerzeniu produkcji udało by się utrzymać 200 z zagrożonych stanowisk i stworzyć kilkadziesiąt nowych.

 

- Pojawienie się tak kluczowej inwestycji dla regionu skutkuje nie tylko utworzeniem nowych miejsc pracy w tej dziedzinie gospodarki – mówi minister Baniak - Inwestycja w sektorze motoryzacji i stworzenie tu jednego miejsca pracy powoduje stworzenie około trzech kolejnych u kooperantów.

10 lat na starachowickim rynku

 

Firma MAN działa na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowice od grudnia 1999 roku. Obecnie, o czym informował wiceprezes Cezary Tkaczyk, w firmie zatrudnionych jest około 1450 osób, a wydatki na inwestycje zrealizowane w Starachowicach to ponad 156 milionów złotych.

- Planowana inwestycja MAN to kolejny argument na to, że dla MAN-a Starachowice znaczą wiele i będzie on rozwijał tu swoją produkcję – mówi wiceprezes strefy Cezary Tkaczyk - Jednocześnie jest to potwierdzenie, że SSE Starachowice to atrakcyjne miejsce do prowadzenia działalności.

 

- MAN wymaga szczególnej opieki ze strony instytucji publicznych – mówi minister – Firma działa na byłym majątku STARA-a zakładu, który przed laty był kluczowym dla rozwoju regionu. Dzięki któremu ten region żył. MAN wykorzystał potencjał, jaki tu zastał a który nie zagospodarowany, mógłby się rozpierzchnąć.

 

Spotkanie Zarządu firmy MAN z odpowiedzialnym za sektor specjalnych stref ekonomicznych w ministerstwie gospodarki Rafałem Baniakiem odbyło się z inicjatywy poseł Marzeny Okły- Drewnowicz. Posłanka od miesięcy monituje sprawę przedsięwzięcia motoryzacyjnego planowanego w Starachowicach.

- Bardzo dziękuję, że minister przyjechał do Starachowic, aby nam pomóc i zachęcić inwestora, by montaż nowoczesnych autobusów miał miejsce w Polsce, w regionie świętokrzyskim, w Starachowicach – mówi parlamentarzystka - Pozytywny lobbing jest dobrą drogą i mam nadzieję, że uda nam się to załatwić. Czy tak - dowiemy się za kilka tygodni. Im więcej takich inwestycji w regionie, tym ten region jest silniejszy.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie