MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dieta wegańska wady i zalety

.
Na całym świecie ludzie stosują dietę wegańską, ale nadal istnieje wiele zamieszania w tym, co to pociąga za sobą, jakie ograniczenia są związane i czy jest to ostatecznie zdrowy wybór dla organizmu czy też nie.

Co to jest dieta wegańska?

Dieta wegańska to dieta wegetariańska, która idzie o krok dalej, aby wyeliminować wszelkie produkty pochodzące od zwierząt. Podobnie jak wegetarianie, weganie powstrzymują się od jedzenia mięsa, ryb lub drobiu, ale także eliminują jaja, miód i produkty mleczarskie ze swojej diety. Jako wybór stylu życia, weganie unikają również produktów takich jak skóra, wełna, futro, jedwab i inne produkty (kosmetyczne, handlowe itd.), Które mogły być badane na zwierzętach. Niektórzy przyjmują weganizm na krótki okres czasu, ze względów zdrowotnych lub moralnych, a inni sprawiają, że jest to wybór przez całe życie. Jego popularność wzrasta stale od 20 lat.

Zalety: Korzyści zdrowotne wynikające z bycia weganem
Korzyści zdrowotne wynikające z życia na diecie wegańskiej obejmują zmniejszoną wrażliwość na alergie, poprawę funkcji układu immunologicznego, zmniejszenie ryzyka cukrzycy, poprawę zdrowia serca, zmniejszenie ryzyka raka, silniejsze kości, mniejszą toksyczność i regularne ruchy jelit.

Korzyści te są spowodowane głównie redukcją żywności przetworzonej i bardziej wyrównanym poziomem białka, błonnika i tłuszczu. Poprzez zwiększenie spożycia przeciwutleniaczy z owoców i warzyw, a także zdrowych tłuszczów z orzechów, fasoli i ziaren, pozytywne skutki zdrowotne wegetariańskiej diety są niezaprzeczalne.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że istnieje wiele produktów wegańskich, które nie są szczególnie "dobre dla ciebie", co oznacza, że mogą one zawierać dużą zawartość sodu lub cukru, ale dopóki żadna z produktów nie pochodzi od zwierząt z jakiegokolwiek rodzaju, ludzie chętnie je jedzą. Ten typ weganizmu nie ma na celu zwiększenia zdrowia, ale zamiast tego został wybrany ze względów moralnych lub środowiskowych.

Leczy chorobę Parkinsona
Badania nad oceną skuteczności diety wegańskiej na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona, okazały się obiecujące. Według badań, diety na bazie mięsa w tłuszczu i cholesterolu zwiększają ryzyko choroby Parkinsona w porównaniu do tłuszczów pochodzenia roślinnego, które nie stwarzają takiego zagrożenia.

Kontroluje cukrzycę
Dieta wegańska składa się z pokarmów pochodzenia roślinnego, które są naturalnie wysokie w złożonych węglowodanach https://sportportal.pl/weglowodany-proste-zrodla-funkcje-organizmie-tabela-weglowodano/ i ma mniejsze tłuszcze. Te dwa czynniki racjonalnie przyczyniają się do kontrolowania cukrzycy. Wprowadzenie diety roślinnej może nawet pomóc w zmniejszeniu zapotrzebowania na insulinę, która jest wymagana u tych pacjentów, którzy są zależni od insuliny.

Obniża nadciśnienie tętnicze
Badania wykazały, że przyjmowanie diety wegańskiej wykazało korzystne działanie na poziom cholesterolu i ciśnienia krwi w porównaniu do nie-wegan.

Zapobiega Rakowi
Badania kliniczne wykazały, że dieta wegańska pomaga w zapobieganiu różnego rodzaju nowotworów, takim jak rak, płuca, przełyk, rak piersi, jelita grubego i rak gruczołu krokowego.

Kontroluje otyłość
Dieta wegańska pomaga zwalczać otyłość we wszystkich grupach wiekowych. Badanie porównawcze przeprowadzone na różnych grupach diet wykazało, że weganie mają najniższy wskaźnik masy ciała i są mniej podatne na otyłość w porównaniu do ludzi jeść mięsa, rybaków i wegetarian.

Leczenie astmy oskrzelowej
Badania przeprowadzone w celu zbadania skuteczności diety wegańskiej w leczeniu astmy oskrzelowej https://twojmedyk.pl/astma-oskrzelowa/ wykazały obiecujące wyniki. Według badań badacze wykazali zmniejszenie objawów astmy i nawet potrafili wyeliminować lub zmniejszyć zapotrzebowanie na leki na astmę.

Właściwości przeciwstarzeniowe
Niskotłuszczowa dieta wegańska może przyczynić się do opóźnienia procesu starzenia się człowieka. Aktywność IGF-1, znana również, jako insulinopodobny czynnik wzrostu, odgrywa ważną rolę w regulacji procesu starzenia.

Utrzymuje zdrowe kości
Podstawowe składniki odżywcze, takie jak potas, magnez i witamina K mają istotny wpływ na zdrowie kości. Wszystkie te substancje odżywcze, wraz z dodatkiem soi, można znaleźć w diecie wegańskiej.

Leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów
Dieta wegańska okazała się być skuteczna u pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów, dzięki obecności dobrej ilości błonnika, witaminy C , witaminy E i karotenoidów. Badania prowadzone w celu zbadania wpływu diety weganistej wykazały indukcję naturalnych przeciwciał, które mają działanie przeciwzapalne i aterocentryczne.

Obniża poziom homocysteiny
Badania naukowe poparły fakt, że spożycie diety wegańskiej oraz inne parametry zdrowotne, takie jak ćwiczenia fizyczne, zakaz alkoholu, tytoniu i kofeiny pomagają obniżyć poziom homocysteiny we krwi. Podwyższone poziomy homocysteiny we krwi mogą stwarzać zagrożenie dla naczyń krwionośnych i zaburzeń czynności serca, a także mogą prowadzić do krzepnięcia krwi w żyłach.

Wady: Potencjalny niedobór żywieniowy dla wegan

• Kwasy tłuszczowe omega-3: dieta wegańska jest zazwyczaj niedoborem kwasów tłuszczowych omega-3, kwasu eikozapentaenowego, DHA lub kwasu dokozaheksanowego, które są ważne dla prawidłowego funkcjonowania oczu i mózgu.

• Witamina B12: niedobór witaminy B12 w organizmie może prowadzić do niedokrwistości, nieprawidłowych objawów neurologicznych, podwyższonego poziomu homocysteiny i większego ryzyka złamania kości. Weganie mogą korzystać z witamin z witaminą B12 żywności, napojów sojowych, wodorostów i drożdży odżywczych. Wchłanianie witaminy B12 w organizmie pogarsza się wraz z wiekiem, więc generalnie zaleca się przyjmowanie suplementów witaminowych B12 w przypadku, gdy wymaganie nie jest spełnione, ale tylko po konsultacji z lekarzem.

• Wapnia: weganie powinny zapewnić regularne włączenie do swojej diety pożywienia bogatego w wapń, takie jak ciemnozielone warzywa liściaste, aby sprostać zapotrzebowaniu na wapń. Wraz z liściastymi zieleniami, takimi jak kapusta, kapusta zielona i kapusta, inne dobre źródła wapnia obejmują tofu, napoje sojowe i wzmocnione płatki śniadaniowe.

• Witamina D: Zwykle dieta wegańska jest niska w witaminy D. Niedobór witaminy D może utrudniać wchłanianie wapnia w organizmie i może powodować kruchość kości.

Żelazo: żelazo jest niezbędne do tworzenia krwinek czerwonych. Rodzaj żelaza obecny w diecie roślinnej jest mniej przyswajalny w organizmie w porównaniu do diety na bazie mięsa.

• Cynk: cynk jest niezbędny do prawidłowego układu odpornościowego. Dieta wegańska ma wysokie stężenie fitynianu, co powoduje, że weganie spożywają więcej żywności bogatych w cynk, takich jak nasiona dyni, całe ziarna, orzechy, rośliny strączkowe i zboża wzmocnione.

• Białka: w diecie wegańskiej może brakować białka w porównaniu z dietą lakto-wegetariańską, która obejmuje produkty mleczarskie, a także dietę wegetariańską lakto-ovo, która obejmuje jaja. Dobrym źródłem białka dla wegan jest soja, która jest kompletnym białkiem roślinnym, pełnym ziarnem i fasolą, a także innymi roślinami strączkowymi, nasionami i orzechami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia