Nasza Loteria

Dług Kielc. Duży czy mały? Oto najnowszy ranking zadłużenia polskich miast!

Jaroslaw PANEK, [email protected]
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: - Jak widać prowadzimy rozsądną politykę fiskalną i nie jesteśmy potwornie zadłużeni, jak niektórzy próbują to sugerować. Do 2025 roku mamy zapewnione zrównoważone przepływy finansowe
Wojciech Lubawski, prezydent Kielc: - Jak widać prowadzimy rozsądną politykę fiskalną i nie jesteśmy potwornie zadłużeni, jak niektórzy próbują to sugerować. Do 2025 roku mamy zapewnione zrównoważone przepływy finansowe
Kielce znalazły się wśród najmniej zadłużonych polskich miast. To dobra wiadomość w czasach europejskiego kryzysu fiskalnego.

Alarmująco wygląda najnowszy ranking zadłużenia polskich miast. Puls Biznesu przynosi raport, z którego wynika, iż w niektórych największych miejscowościach dług na jednego mieszkańca wynosi prawie 2800 złotych, tylko po… pierwszym kwartale tego roku!

Takie zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma na przykład Wrocław.

Drugie miejsce zajmuje Kraków z kwotą niecałych 2,6 tysięcy złotych, zaś trzecie stolica, która zaciągnęła zobowiązania na kwotę niespełna 2,5 tysiąca złotych w przeliczeniu na osobę. Czwarty na liście Toruń ma 1,9 tysiąca złotych kredytu na każdego mieszkańca.

Kielce w pierwszej trójce

Najkorzystniej w tej klasyfikacji wypadły Szczecin, Katowice i Kielce. W tym pierwszym zadłużenie na jednego mieszkań-ca wynosi 640 złotych, w stolicy Górnego Śląska 732 złotych, zaś w stolicy województwa świętokrzyskiego 830 zł.

Dług na jednego mieszkańca może być czasem niby nieduży, ale bardzo niebezpieczny. Chodzi, bowiem nie tylko o zwyczajne przeliczenie zobowiązań na liczbę mieszkańców, ale także o stosunek zadłużenia do uzyskiwanych dochodów budżetowych. A ten stosunek w takich miastach jak Toruń czy Wrocław doszedł już do dopuszczalnej granicy 60 procent.

Przypomnijmy, że w połowie marca znana w świecie finan-sów agencja ratingowa Fitch, której ratingi powodują czasem zawirowania na największych światowych giełdach, pogroziła palcem… Kielcom, a niektóre kanały telewizyjne pytały nawet, czy stolica województwa świętokrzyskiego zbankrutuje?

Mamy komfort
niewielkiego długu

Agencja potwierdziła wprawdzie wówczas długoterminowy rating Kielc według swoich międzynarodowych standardów dla zadłużenia w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BBB-, zaś rating według kryteriów krajowych określiła jako A-, ale zmieniła perspektywę ratingu ze „stabilnej” na… „negatywną”. To oznaczało, że złej oceny jeszcze nie dostaliśmy, ale w jakiejś perspektywie czasowej może ona nastąpić.

Dziś można chyba jednak stwierdzić, że obawy Fitcha wydają się przesadzone, biorąc pod uwagę stojące pod ścianą zadłużenia Kraków, Wrocław czy Warszawę w porównaniu z Kielcami, gdzie poziom zadłużenia gminy w stosunku do jej rocznych przychodów, wynosi około 26 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia