Alarmująco wygląda najnowszy ranking zadłużenia polskich miast. Puls Biznesu przynosi raport, z którego wynika, iż w niektórych największych miejscowościach dług na jednego mieszkańca wynosi prawie 2800 złotych, tylko po… pierwszym kwartale tego roku!
Takie zadłużenie w przeliczeniu na jednego mieszkańca ma na przykład Wrocław.
Drugie miejsce zajmuje Kraków z kwotą niecałych 2,6 tysięcy złotych, zaś trzecie stolica, która zaciągnęła zobowiązania na kwotę niespełna 2,5 tysiąca złotych w przeliczeniu na osobę. Czwarty na liście Toruń ma 1,9 tysiąca złotych kredytu na każdego mieszkańca.
Kielce w pierwszej trójce
Najkorzystniej w tej klasyfikacji wypadły Szczecin, Katowice i Kielce. W tym pierwszym zadłużenie na jednego mieszkań-ca wynosi 640 złotych, w stolicy Górnego Śląska 732 złotych, zaś w stolicy województwa świętokrzyskiego 830 zł.
Dług na jednego mieszkańca może być czasem niby nieduży, ale bardzo niebezpieczny. Chodzi, bowiem nie tylko o zwyczajne przeliczenie zobowiązań na liczbę mieszkańców, ale także o stosunek zadłużenia do uzyskiwanych dochodów budżetowych. A ten stosunek w takich miastach jak Toruń czy Wrocław doszedł już do dopuszczalnej granicy 60 procent.
Przypomnijmy, że w połowie marca znana w świecie finan-sów agencja ratingowa Fitch, której ratingi powodują czasem zawirowania na największych światowych giełdach, pogroziła palcem… Kielcom, a niektóre kanały telewizyjne pytały nawet, czy stolica województwa świętokrzyskiego zbankrutuje?
Mamy komfort
niewielkiego długu
Agencja potwierdziła wprawdzie wówczas długoterminowy rating Kielc według swoich międzynarodowych standardów dla zadłużenia w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie BBB-, zaś rating według kryteriów krajowych określiła jako A-, ale zmieniła perspektywę ratingu ze „stabilnej” na… „negatywną”. To oznaczało, że złej oceny jeszcze nie dostaliśmy, ale w jakiejś perspektywie czasowej może ona nastąpić.
Dziś można chyba jednak stwierdzić, że obawy Fitcha wydają się przesadzone, biorąc pod uwagę stojące pod ścianą zadłużenia Kraków, Wrocław czy Warszawę w porównaniu z Kielcami, gdzie poziom zadłużenia gminy w stosunku do jej rocznych przychodów, wynosi około 26 procent.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?