Do Sejmu wraca temat aborcji. W czwartek wysłuchanie publiczne poświęcone czterem projektom ustaw

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Pierwszy z projektów to propozycja Lewicy dotycząca Kodeksu karnego zakładająca depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży
Pierwszy z projektów to propozycja Lewicy dotycząca Kodeksu karnego zakładająca depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży PAP/Leszek Szymański
Na czwartek, na godz. 10:00, zaplanowane jest w Sejmie wysłuchanie publiczne poświęcone czterem projektom ustaw dotyczących aborcji. Przewodnicząca sejmowej komisji nadzwyczajnej Dorota Łoboda (Koalicja Obywatelska) poinformowała w środę, ile organizacji i ile osób zgłosiło się do wysłuchania.

Spis treści

Wysłuchanie publiczne ws. aborcji

W niedawnej rozmowie z i.pl Dorota Łoboda pytana o to, czy podczas wysłuchania publicznego komisja jest otwarta na skrajnie antyaborcyjne środowiska, wyjaśniła, że „wysłuchanie publiczne rządzi się ściśle określonymi zasadami i przepisami”. – Reguluje to Regulamin Sejmu, więc my nie decydujemy, kto może, a kto nie może się zgłosić. Jest formularz na stronie Sejmu i w tej procedurze każdy może się zgłosić – podkreśliła.

W wysłuchaniu udział wezmą przedstawiciele takich organizacji jak:

  • Akcja Demokracja,
  • Amnesty International,
  • Strajk Kobiet,
  • Aborcyjny Dream Team,
  • Kongres Kobiet,
  • Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny,
  • Fundacja Życie i Rodzina,
  • Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

Organizacje będą miały po cztery minuty na przedstawienie stanowiska. Na wypowiedzi indywidualne przewidziano po dwie minuty. Uczestnicy będą zabierali głos w kolejności złożenia zgłoszenia.

Czego dotyczą projekty ustaw ws. aborcji?

Pierwszy z projektów to propozycja Lewicy dotycząca Kodeksu karnego zakładająca depenalizację czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w razie ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu. Projekt zakłada też wykreślenie z Kodeksu karnego przepisu mówiącego o karaniu osób, które udzielają kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży.

Dorota Łoboda w rozmowie z i.pl pytana o to, który projekt, jej zdaniem, ma największe szanse na to, żeby zostać przyjęty, oceniła, że właśnie ten Lewicy. Odpowiedziała, że w jej ocenie, ale „oczywiście jeszcze czeka nas dyskusja z koalicjantami, ale największe szanse ma projekt dotyczący depenalizacji, zgłoszony jako pierwszy przez Lewicę, czyli zniesienia karania za pomocnictwo w aborcji”.

Są też projekty Lewicy i Koalicji Obywatelskiej wprowadzające możliwość aborcji do 12. tygodnia z woli kobiety.

Trzecia Droga (PSL i Polska 2050) w swoim projekcie proponuje powrót do stanu sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 roku, czyli przywrócenie możliwości aborcji w razie prawdopodobieństwa ciężkiej wady płodu. Chce też zorganizowania referendum w sprawie przepisów aborcyjnych.

W sprawie aborcji w koalicji rządzącej istniał konflikt. Na procedowaniu projektów szczególnie zależało Lewicy, która oskarżała marszałka Sejmu o blokowanie prac. Ostatecznie - zgodnie z zapowiedziami Szymona Hołowni - projekty były głosowane w Sejmie tuż po wyborach samorządowych.

i.pl, PAP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

POLITYCY jako dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl