MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatkowa emerytura - jak oszczędzać radzi ekspert z Expandera

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander: - Im szybciej uświadomimy sobie, jakie są realia, tym bardziej prawdopodobne, że naprawdę zabezpieczymy swoje finanse na starość.
Wojciech Lankoff, doradca finansowy firmy Expander: - Im szybciej uświadomimy sobie, jakie są realia, tym bardziej prawdopodobne, że naprawdę zabezpieczymy swoje finanse na starość.
Emerytura z ZUS i OFE będzie niska. Trzeba więc oszczędzać. Ale ile i jak oszczędzać, aby naprawdę mieć dodatkową emeryturę?

Na początek powinniśmy wiedzieć ile wypłacą nam Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Otwarty Fundusz Emerytalny. Możemy wykorzystać do tego kalkulator dostępny na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego, który pomoże określić szacunkową kwotę o jaką nasza emerytura będzie niższa od wynagrodzenia, które otrzymamy w ostatnim miesiącu pracy.

To pierwszy krok. Następnym jest określenie jaką kwotę chcemy dodatkowo wypłacać „na emeryturę” z własnych oszczędności. Na tym etapie trzeba także określić przez ile lat chcemy tę kwotę wypłacać. Dalej, uwzględniając obecny wiek, ilość lat do emerytury i zakładaną stopę zwrotu możemy oszacować kwotę koniecznych comiesięcznych oszczędności. W obliczeniach powinniśmy uwzględnić także inflację – jej wpływ na wysokość naszych oszczędności będzie tym większy, im więcej czasu zostało nam do emerytury.

PATRZ REALNIE

 

Co ważne, w obliczeniach powinniśmy uwzględnić rzeczywiste i możliwe do osiągnięcia stopy zwrotu – jeśli założymy je na zbyt wysokim poziomie, to kwota wymaganych miesięcznych oszczędności będzie zaniżona.

- Jeśli optymistycznie założone stopy zwrotu nie pojawią się w rzeczywistości, to za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat braknie nam kapitału, aby wypłacić sobie dodatkową emeryturę w założonej wysokości. Lepiej więc oszczędzać więcej i cieszyć się nadspodziewaną wysokością kapitału w przyszłości, niż martwić się brakiem pieniędzy, mówi Wojciech Lankoff – doradca finansowy firmy Expander.

KONIECZNOŚĆ OSZCZĘDZANIA

W szczególnej sytuacji są przedsiębiorcy – nie muszą oni korzystać z kalkulatora, aby określić wysokość przyszłej emerytury z ZUS i OFE. Wiadomo bowiem, że będzie ona bardzo niska, w granicach 600 do 800 złotych. Składka emerytalna przedsiębiorcy liczona jest od niskiej podstawy – obecnie 1915 złotych. Dlatego też dla każdego przedsiębiorcy dodatkowa emerytura to konieczność i lepiej o nią nie zadbać w odpowiednim czasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia