MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dolnośląskie Surowce Skalne chcą ratować Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych

Redakcja
W związku ze złożeniem do Sądu Rejonowego w Kielcach wniosku o upadłość Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych Zarząd Dolnośląskich Surowców Skalnych poinformował naszą redakcję o sytuacji w spółce. Oto treść komunikatu spółki.

 

Zarząd Dolnośląskich Surowców Skalnych S.A. z siedzibą w Warszawie informuje, że w dniu 6 kwietnia 2012 roku złożył wniosek do Sądu Rejonowego dla m. st. Warszawy o ogłoszenie upadłości Spółki z możliwością zawarcia układu.

Przeczytaj też: Ile jaj kupimy za minimalną krajową?

Głównym celem złożenia wniosku o upadłość z możliwością zawarcia układu, wynikającym ze stwierdzenia stanu niewypłacalności, jest odzyskanie płynności umożliwiającej dalszą działalność i rozwój Spółki. Jednocześnie Zarząd Dolnośląskich Surowców Skalnych S.A. dąży do maksymalnego zabezpieczenia interesów wierzycieli.

Bezpośrednie przyczyny powstania stanu niewypłacalności DSS wynikają z zaangażowania Spółki i Grupy Kapitałowej w realizację projektów drogowych, w szczególności projektu budowy Autostrady A2.W czwartym kwartale 2010 r. oraz w dwóch pierwszych kwartałach 2011 r. Spółka realizowała ten projekt w ramach umów zawartych z konsorcjum, w którym liderem był China Overseas Engineering Group, Ltd („Covec”). Do dzisiaj Covec nie wywiązał się ze zobowiązań z tytułu wykonanych dostaw oraz kary umownej w łącznej kwocie ponad 50 mln PLN. co w sposób istotny pogorszyło płynność Spółki.

 

Posiadając zaplecze sprzętowe i organizacyjne na A2 w drugiej połowie zeszłego roku Spółka podjęła się jako generalny wykonawca w konsorcjum z Bogl a Krysl k.s. oraz Bogl a Krysl Polska Sp. z o.o., dokończenia budowy odcinka C. Projekt ten zakończył się niepowodzeniem finansowym na co miały wpływ:

• wysokie koszty mobilizacji,

• bardzo duże tempo budowy generujące dodatkowe koszty,

• niespodziewany i gwałtowny wzrost cen podstawowych materiałów i usług (asfalt, paliwo, usługi transportowe i podwykonawcze),

• trudności z organizacją budowy,

• nieplanowana konieczność przeformułowania zadań w ramach Zarządu oraz dokonania zmiany struktury organizacyjnej w związku ze śmiercią w październiku 2011 Prezesa Zarządu Jana Łuczaka.

Przeczytaj też: Są dwa wnioski o upadłość Kieleckich Koplni Surowców Mineralnych.

Spółka minimalizowała straty oraz ryzyko niewykonania kontraktu poprzez stopniowe przekazywanie zakresu prac pozostałym członkom konsorcjum. Obecnie Spółka pełni wyłącznie rolę dostawcy kruszyw oraz sprzętu niezbędnego do dalszej realizacji budowy odcinka C.

Jednocześnie podstawowa działalność Spółki i Grupy – produkcja i sprzedaż kruszyw łamanych w kopalni Piława Górna oraz kopalniach Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych S.A. odnotowuje dobre wyniki finansowe, istotne nadwyżki gotówki oraz posiada dobre perspektywy rozwoju. Strategią Zarządu na najbliższe lata, będzie pełne wykorzystanie potencjału kopalń Grupy– aktualnie niekwestionowanego lidera na rynku kruszyw łamanych i produktów opartych na kruszywach - maksymalizacja osiąganych wolumenów produkcji i sprzedaży oraz wyników finansowych. Realizacja projektów rozwojowych w obszarze kruszców uzależniona będzie od pozyskania przez Spółkę środków zewnętrznych.

 

Zarząd pracuje również nad strategią wykorzystania potencjału maszynowego i ludzkiego zgromadzonego w związku z realizacją zadań drogowych. Kierunki tej strategii będą mogły być nakreślone po zaadresowaniu trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się Spółka i Grupa.

 

Postępowanie układowe jest etapem, który Zarząd DSS uznaje za niezbędny na drodze do odbudowania wartości i wiarygodności Spółki i Grupy Kapitałowej

Wniosek o upadłość z możliwością dokonania układu został złożony przez Zarząd, po przeprowadzeniu analizy wszystkich możliwych scenariuszy rozwiązania trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazły się Spółka i Grupa Kapitałowa. Tryb ten w sposób najpełniejszy ma szansę ochronić interesy wierzycieli, zapewnić miejsca pracy oraz zapłatę wynagrodzenia pracownikom, jak również umożliwić dalszy rozwój i budowanie wartości dla akcjonariuszy.

Przeczytaj też: Dobrze skonstruowana umowa uchroni od kłopotów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia