Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domino’s Pizza nie dała rady we Włoszech. Zamknięto właśnie ostatnią restaurację tej marki. Co z siecią w Polsce?

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Kiedy pizzeria w Polsce była rzadkością, ale to się zmieniło i teraz obecna jest zarówno w knajpkach, które są niemal za rogiem, w ekskluzywnych restauracjach, a nawet na półkach i w ladach chłodniczych supermarketów, dyskontów czy niektórych osiedlowych sklepów.
Kiedy pizzeria w Polsce była rzadkością, ale to się zmieniło i teraz obecna jest zarówno w knajpkach, które są niemal za rogiem, w ekskluzywnych restauracjach, a nawet na półkach i w ladach chłodniczych supermarketów, dyskontów czy niektórych osiedlowych sklepów. Anatol Chomicz / Polska Press
Managerowie Domino's Pizza nie potwierdzili reguły, że trudno być prorokiem we własnym kraju, a właściwie jej antytezy czyli, że najłatwiej być prorokiem w kraju proroków. Nie dali rady sprzedawać pizzy z amerykańskiej firmy rodakom Petrarki i Maldiniego. Jak podaje Bloomberg internetowy, po siedmiu latach od debiutu, popularna także w Polsce sieciówka z pizzami – Domino’s, nie dała sobie rady na rynku ojczyzny tej globalnej dziś potrawy i rezygnuje z rynku włoskiego.

Właśnie zamknięta została ostatnia z 29. funkcjonujących we Włoszech restauracji Domino’s. Sieć pojawiła się na tamtejszym rynku w 2015 roku z ambitnym planem opanowania rynku (prawie 900 pizzerii pod marką Domino’s w całych Włoszech), a swoją strategię chciała zbudować na tym, co tak bardzo sprawdza się w Polsce – przed pandemią w jej czasie i teraz po – na dostawach do domu. Siedem lat temu managerowie Domino’s widzieli w e-commerce w tym zakresie dużą lukę rynkową na Półwyspie Apenińskim.

Pizzy dużo, jeszcze więcej chętnych do dostawy dań i zakupów

Jednak managerowie Domino’s Pizza we Włoszech nie docenili konkurencji w tym zakresie ze strony platform dostarczających jedzenie czy zakupy do domu za pośrednictwem smartfonowej apki – gromadzącej w jednym miejscu ofertę tysięcy restauracji i sklepów, w tym znanej także z polskiego rynku – Glovo.

Domino’s Pizza jest marką globalną – działa w 90 krajach świata, w których ma 18,5 tys. restauracji. Najwięcej w Stanach Zjednoczonych, Indiach, Japonii i Wielkiej Brytanii.

Domino’s Pizza w Polsce nie narzeka na brak klientów, choć konkurencja duża

W Polsce pochodząca z USA sieć z charakterystycznymi kostkami domina w logo radzi sobie całkiem dobrze i jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych na rynku graczy. U nas obecna jest od 2011 roku, kiedy to otworzyła pierwszą restaurację w Warszawie. Do końca 2020 roku miała ich 60, a w grudniu tego samego roku powiększyła je o kolejne 60 (przejęcie), od tego czasu identyfikując się jako "Dominium by Domino’s".

Sieć z kostkami domina w logo nie jest najpopularniejszą w naszym kraju – który przyswoił pizzę jak własną i potrawa ta bije rekordy popularności; w ciągu ostatnich pięciu lat konsumpcja pizzy w Polsce niemal się potroiła. Przyczynił się do tego w znacznym stopniu wzrost sprzedaży mrożonych i świeżych gotowych do szybkiego upieczenia pizz w supermarketach i dyskontach.

Pizza w Polsce – jak bigos, placki ziemniaczane czy pierogi

Poza Pizza Hut, najbardziej znaną i mającą największy udział w polskim rynku pizzy marką (8 mln pizz rocznie zjadają jej Polacy), inne znane to Papa Johns, Domino’s czy Telepizza.

W regionach popularne są też mniejsze sieci, działające często na zasadzie franczyzy np. Pizza Giovani, Da Grasso czy Pizza Station. Do kupowania i jedzenia pizzy przyznaje się dwóch na trzech Polaków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia