Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Domowy żłobek - praca dla mamy i babci

Marzena Smoręda
Domowe przedszkole, które prowadzi Ewelina Dziułka w Kielcach, wyposażone zostało w mebelki, zabawki i inne pomoce niezbędne do pracy z dziećmi. Na zdjęciu z Hanią i Milenką.
Domowe przedszkole, które prowadzi Ewelina Dziułka w Kielcach, wyposażone zostało w mebelki, zabawki i inne pomoce niezbędne do pracy z dziećmi. Na zdjęciu z Hanią i Milenką. Dawid Łukasik
Ciekawą formę pracy i opieki nad maluchami ma dla mieszkańców regionu świętokrzyskiego Stowarzyszenie Integracja i Rozwój, które realizuje projekt pod tytułem „Opieka dla dziecka = praca dla rodzica”. W naszym regionie to nowość, którą zająć się może każdy, kto kocha dzieci i ukończy specjalny kurs. Opłaca się finansowo i rodzicom maluchów, i opiekunowi.

- W ramach projektu organizujemy opiekę nad dziećmi do lat 3, którą prowadzą opiekunowie dzienni w swoich domach. To nowa forma, dotychczas nie stosowana w województwie świętokrzyskim, chociaż w innych województwach działa już z sukcesem. W całym kraju pracuje w ten sposób ponad 500 takich opiekunów. Moim zdaniem to szczególnie ciekawa oferta dla tych środowisk, w których albo jest zbyt mało dzieci w wieku do 3 lat, by utworzyć dla nich żłobek lub klub dziecięcy, albo jest problem z miejscem w żłobku dla malucha. Dzienni opiekunowie pozwalają bowiem na opiekę w warunkach lokalnych, w systemie „sąsiedzkim” – mówi Izabela Kieres-Gałęziowska, asystent do spraw zarządzania projektami ze Stowarzyszenia Integracja i Rozwój.

Projekt ruszył w Kielcach na początku tego roku i w tej chwili działają tu już cztery punkty opieki nad dziećmi. Dzienni opiekunowie po ukończeniu kursu prowadzą „domowe żłobki”, w których opiekują się dziećmi w swoich domach.
– Maluchy, które już są w „domowych żłobkach” początkowo adaptowały się do nowego otoczenia, poznawały opiekunkę i nowe miejsce, uczyły się też współdziałania w grupie rówieśników. Teraz zostają już z opiekunami na maksymalnie dziewięć godzin dziennie. Umożliwia to rodzicom powrót do pracy i daje im poczucie spokoju o własne dziecko, które w bardzo małej grupie ma idealne warunki do rozwoju i co jest kluczową sprawą, nie jest narażone na choroby, tak jak w dużych zbiorowiskach dzieci – mówi koordynator programu.

Maluchy w domuOdwiedziliśmy jeden z kieleckich „domowych żłobków”. – Taka opieka nad maluchami dla rodziców niesie wiele korzyści i jest niedroga. Mnie, opiekunowi, daje możliwość wygodnej pracy, chociaż, jak to z dziećmi, czasem bywa ciężko. Najważniejsze dla mnie jest to, że mogłam po urodzeniu dziecka wrócić do pracy i robię to, co lubię. Ta praca wymaga umiejętności w podejściu do dziecka, znajomości procesu jego rozwoju i ma wielką zaletę – uśmiech dziecka, postępy w rozwoju dają mi ogromną satysfakcję. Kocham dzieci i jestem zadowolona, że mam swój udział w ich rozwoju – powiedziała Ewelina Dziułka, opiekunka dzienna, która na co dzień opiekuje się czworgiem małych dzieci w swoim mieszkaniu w Kielcach.
Jak zostać dziennym opiekunem? Dzienny opiekun, który musi odbyć miesięczny kurs i praktyki w zakresie pedagogiki, zagadnień z psychologii i ukończyć go pomyślnie zdanym egzaminem, ma pod opieką małą grupę dzieci - od 3 do 5 maluchów w wieku od 20 tygodnia do 3 lat. Zajmuje się nimi w swoim domu lub mieszkaniu. Wiek nie gra tutaj roli. Do projektu zgłaszają się młode kobiety, matki, ale są i panie, które mają już wnuki. Słowem jest to praca i dla mam i dla babć, które chcą podjąć się opieki nad maluchami – informują organizatorzy.

– W założeniu warunki mają mieć domowy charakter, co oznacza, że mieszkanie nie musi być specjalnie przystosowany, a Stowarzyszenie Integracja i Rozwój wyposaża go w niezbędne sprzęty do prowadzenia opieki, jak łóżeczka, krzesełka, stolik dla dzieci, pościel, zabawki, materiały plastyczne, książeczki, materiały do rozwoju motoryki i tym podobne. To naprawdę bardzo dobra i wygodna forma pracy dla opiekunów w każdym wieku, dająca rodzicom maluchów możliwość prowadzenia pracy zawodowej – wyjaśnia Izabela Kieres-Gałęziowska.

Jakie opłaty i wynagrodzenie?
Dzienny opiekun, zatrudniony jest na umowę zlecenie. Za miesiąc swojej pracy otrzymuje od 1600 do 2200 złotych netto. Wynagrodzenie jest uzależnione zarówno od dni pracy w miesiącu, jak i od liczby dzieci, którymi się opiekuje. Ten rodzaj opieki jest czymś pośrednim pomiędzy nianią, która zajmuje się najczęściej jednym dzieckiem w jego domu, a żłobkami czy klubami dziecięcymi. Małe grupy dzieci i opieka w domu sprawiają, że taka opieka jest naturalnym etapem przejściowym pomiędzy przebywaniem dziecka w domu z rodzicem, a opieką grupową w przedszkolach.

- Stopniowe przyzwyczajanie dziecka do przebywania poza domem, w otoczeniu innych dzieci bardzo pozytywnie wpływa na rozwój dziecka i powoli uczy go samodzielności. Dla rodziców ważne jest też, że ten rodzaj opieki jest znacznie tańszy, niż zatrudnienie niani, czy pobyt w prywatnym żłobku. Kosztuje rodziców zaledwie 180 złotych miesięcznie. Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej: www.dzienny-opiekun.pl, na której, oprócz szczegółowych informacji na temat zasad funkcjonowania dziennych opiekunów, można znaleźć formularze zgłoszeniowe do projektu. Przyjmowane są zgłoszenia zarówno od rodziców, zainteresowanych powierzeniem swojego dziecka pod opiekę dziennego opiekuna, jak i od osób, które chcą w projekcie być zatrudnione jako dzienni opiekunowie – mówi koordynator.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia