MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dostałeś taką wiadomość email? Możesz stracić pieniądze. Oszuści mają nowy sposób na przejmowanie danych logowana do kont

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Firmy znacznie odczuły w ostatnich dwóch latach wpływ pandemii i konfliktu zbrojnego w Ukrainie na swoje bezpieczeństwo.
Firmy znacznie odczuły w ostatnich dwóch latach wpływ pandemii i konfliktu zbrojnego w Ukrainie na swoje bezpieczeństwo. 123Rf
Zespół CSIRT NASK ostrzega przed nowym sposobem działania cyberprzestępców celem wyłudzania danych logowania do kont bankowych. Oszuści oprócz wiadomości SMS zawierających linki do fałszywych stron, zaczęli używać maili. Eksperci ostrzegają, że przestępcy mogą przejąć środki finansowe znajdujące się na koncie bankowym ofiary.

Eksperci CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej ostzregają przed nowym sposobem wyłudzania danych logowania do kont bankowych przez cyberprzestępców.

W dalszym ciągu często spotykane jest podszywanie się pod PGE, ale oprócz znanych już SMS-ów zawierających linki do stron zakładanych przez oszustów, zaczęto również rozsyłać fałszywe wiadomości mailowe – ostrzegają.

W rozsyłanych wiadomościach ma pojawiać się komunikat o rzekomo nieudanej płatności elektronicznej. Wiadomość zawiera link przekierowujący na fałszywą stronę PGE, na której dostępny jest formularz, w którym ofiara ma podać dane karty płatniczej w celu dokończenia procesu zapłaty za energię. – W rzeczywistości dochodzi do przejęcia tych danych i wykorzystania ich w celu kradzieży środków z konta bankowego ofiary – ostrzeżono.

Polskie firmy obierają kurs na cyberbezpieczeństwo

Firmy znacznie odczuły w ostatnich dwóch latach wpływ pandemii i konfliktu zbrojnego w Ukrainie na swoje bezpieczeństwo. Trudną sytuację wykorzystywali cyberprzestępcy – odsetek polskich przedsiębiorstw dotkniętych przez ransomware wzrósł z 13 proc. w 2020 roku do 77 proc. w roku 2021 – wynika z badania firmy Sophos.

Obecnie blisko 60 proc. polskich menedżerów uważa, że ich firmy stały się bardziej narażone na cyberataki niż przed wybuchem pandemii. Zagrożeni czują się przede wszystkim przedstawiciele branży handlowej, przemysłu, komunikacji, IT oraz transportu i logistyki. Wielkość firmy czy wysokość jej obrotów nie mają znaczenia – ataków boją się zarówno zatrudniający 10, jak i ponad 250 osób.

Przedsiębiorcy najbardziej niepokoją się tym, że działalność cyberprzestępców mogłaby zachwiać płynnością finansową firmy (40 proc.) oraz spowodować problemy z realizacją zamówień i usług (37 proc.). Obawy dotyczą też potencjalnych kar za wyciek danych lub innych skutków prawnych (36 proc.). Co piąty ankietowany najbardziej boi się, że cyberatak mógłby doprowadzić do utraty pracowników.

– Badanie jednoznacznie potwierdza, że polskie firmy są bardziej świadome, że mogą stać się celem przestępców niż te z Czech i Węgier. Świadczy to o tym, że rodzimy rynek dojrzewa. Cieszyć może zwłaszcza zmiana nastawienia w małych firmach, które pod wpływem pandemii i wojny w Ukrainie zrewidowały swoją ochronę. Nie oznacza to jednak, że można już spocząć na laurach. Cyberprzestępcy zawsze będą starali się być o krok przed nami, dlatego polityka ochrony i zabezpieczenia powinny być stale dostosowane do sytuacji i potrzeb – komentuje Grzegorz Nocoń, inżynier systemowy w firmie Sophos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia