Drogie życie w Świętokrzyskiem

Paweł KOWALSKI [email protected]
W ciągu ostatnich lat w naszym regionie najbardziej rosną wydatki na rachunki za gaz, wodę, prąd i czynsze. Coraz mniej wydajemy na edukację
W ciągu ostatnich lat w naszym regionie najbardziej rosną wydatki na rachunki za gaz, wodę, prąd i czynsze. Coraz mniej wydajemy na edukację
Udostępnij:
Jak wydają swoje pieniądze mieszkańcy świętokrzyskiego i czy rzeczywiście jest coraz drożej? Według raportu „Świętokrzyskie w liczbach 2011”, przygotowanego przez Główny Urząd Statystyczny w Kielcach, niestety tak.

Dane zebrane w raporcie dotyczą średnich miesięcznych wydatków na jedną osobę w gospodarstwie domowym. W 2010 roku wynosiły one średnio ponad 831 złotych i od 2008 roku wzrosły o ponad 11 procent.

NA CO WYDAJEMY NAJWIĘCEJ?

 

Według raportu najwięcej wydajemy na żywność i napoje bezalkoholowe. W porównaniu z rokiem 2008 wydatki w tym obszarze wzrosły o prawie 8 procent i aktualnie przeznaczamy na nie ponad 240 złotych. Na drugim miejscu są koszty związane z płaceniem rachunków za gaz, wodę, prąd i opłaty czynszowe. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wy-noszą one prawie 194 złotych i wzrosły o prawie 30 procent!

 

Znacząco rosną też nasze wydatki, jeśli chodzi o napoje alkoholowe i tytoń - w ciągu ostatnich lat zwiększyły się one o 16 procent, choć w skali całego budżetu domowego i tak nie wydajemy na nie dużo, bo tylko nie całe 20 złotych na osobę w gospodarstwie domowym. O prawie 14 procent wzrosły też nasze wydatki na odzież i obuwie, które aktualnie wynoszą ponad 46 złotych miesięcznie.

 

- Moim zdaniem taki wzrost wydatków, nie jest spowodowany wyłącznie wzrostem cen różnych towarów i usług, ale przede wszystkim zmianą standardów życia - komentuje Aleksandra Pisarska, ekonomistka z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. - Po prostu żyjemy coraz wygodniej. Więcej obecnie wydajemy na media, takie jak prąd, woda i gaz, bo w gospodarstwach domowych urządzenia zasilane nimi są już w powszechnym użyciu - dodaje. - Oczywiście rosną szybko koszty ponoszone w rodzinach na przykład na wyżywienie, ale najważniejszy wpływ mają na to ceny paliw i fakt, że zawartość lodówki znacznie różni się od tego, co dawniej wkładaliśmy do niej.

 

FATALNIE Z EDUKACJĄ

 

Są jednak takie obszary, na które wydajemy coraz mniej pieniędzy. Najbardziej zmniejszyły się nasze wydatki na edukację. Na jedną osobę w gospodarstwie domowym wydajemy na nią tylko niecałe 8 złotych miesięcznie! Co jeszcze bardziej smutne, te wydatki i tak się zmniejszyły w porównaniu z rokiem 2008 aż o 18 procent. O około 2 procent spadły też nasze wydatki na transport, które aktualnie wynoszą około 70 złotych miesięcznie.

 

- Jeśli chodzi o koszty edukacji przerzucone zostały obecnie w dużym stopniu na medium, jakim jest sieć internetowa - dodaje Pisarska. - To tam można przeczytać gazety, książki, obejrzeć filmy. Nie dziwi, więc spadek wydatków świętokrzy-skich rodzin na edukację. Poza tym umiemy już wykorzystywać środki unijne na studia, kursy czy szkolenia. To także powoduje oszczędności związane z tą dziedziną.

 

Maria Sroczyńska, socjolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach:

- Tak małe wydatki na edukację w naszym województwie wynikają z kilku czynników. Po pierwsze, nasze państwo w ogóle wydaje mało na edukację i to się przenosi na niższe szczeble. Po drugie, wiele gospodarstw domowych biednieje, a więc dba o zaspokajanie swoich najpilniejszych potrzeb, takich jak na przykład jedzenie. W takich warunkach kultura czy edukacja schodzą na dalszy plan. Dużo ludzi bezrobotnych nie widzi też potrzeby inwestowania w edukację, co wiąże się z „podmiejskim” stylem życia, w którym najbardziej stawiamy na wartości rodzinne, a nie na rozwój osobisty. Wreszcie brakuje nam ośrodka metropolitalnego z prawdziwego zdarzenia, który byłby motorem napędowym w modernizacji województwa i tym samym zwiększał nasze potrzeby edukacyjne. Kielce są zbyt małe do pełnienia tej roli.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie