MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drugie życie starej szafy. Sprawdź, jak odnowić antyki

Materiał Informacyjny
Biała drewniana szafa w stylu shabby chic czy skandynawskim? A może piękny rysunek drewna i jego ciepły naturalny odcień. Zaplanuj samodzielną renowację mebli, a będziesz mógł dowolnie decydować o wystroju i aranżacji wnętrza. Przeczytaj, jak pomalować szafę i nadać jej drugie życie.

Współczesne trendy urządzania wnętrz, ale również focus na ekologię przekonują nas, że recykling to bardzo dobry kierunek. Szukamy unikatowych przedmiotów, sprzętów, które mają już pewną historię i które będą nam służyć jeszcze przez dobrych kilka lat, i zamiast wyrzucać przerabiamy, odnawiamy i odświeżamy, nadając meblom drugie życie. Wyjątkowo wdzięczna do przeprowadzania takich metamorfoz jest szafa. Na dużych, prostych powierzchniach pracuje się dość bezproblemowo i całkiem przyjemnie. Może odnowienie starej szafy to dobry sposób, aby zapoznać się z dziedziną Zrób To Sam i złapać bakcyla majsterkowania?

Odnawianie starej szafy – czego potrzebujemy?

W pierwszej kolejności zbierzmy niezbędne sprzęty, produkty i akcesoria, aby prace mogły przebiegać płynnie i możliwie szybko. Będziemy potrzebować grubo- i drobnoziarnistego papieru ściernego, szpachelki i skrobaka, wiadra, szmatek, detergentu i odtłuszczacza, pędzli, taśmy i folii malarskiej oraz produktów do malowania.

Zanim przystąpimy do akcji renowacyjnej zastanówmy się, jaki efekt chcemy osiągnąć. Zadecyduje to o rodzaju wyrobów do malowania drewna. Czy zależy nam na modnym, rustykalnym wykończeniu albo uroczych pudrowych odcieniach mięty czy różu, czy może hołdujemy klasyce i pragniemy uwydatnić naturalny rysunek oraz odcień drewna? W uzyskaniu interesującego koloru pomoże nam Sadolin Lakierobejca Dekor. Możemy wybierać m.in. spośród odcieni skandynawskiej bieli, kwitnącej wiśni czy pastelowego błękitu w eleganckim, satynowym wydaniu. To ponadto wyrób szybkoschnący, który pozwoli nam na przyspieszenie prac. Jeżeli zaś wolimy naturalny „look” drewna, nasze wymagania spełni Sadolin Lakierobejca Ekskluzywna, która uwydatnia odcień malowanej powierzchni i podkreśla rysunek słojów. Na uwagę zasługuje jej charakterystyczna, żelowa formuła, ułatwiająca malowanie pionowych powierzchni.

Jak odnowić starą szafę krok po kroku?

Krok 1.

Przygotujmy odpowiednio pomieszczenie. Pamiętajmy, że podczas czyszczenia szafy będą powstawać duże ilości pyłu. Wynieśmy meble i sprzęty do pozostałych pokoi lub zabezpieczmy je folią malarską oraz taśmą. Przykryjmy również podłogę.

Krok 2.

Odkręćmy gałki i inne wszelkie „demontowalne” elementy.

Krok 3.

Usuńmy starą farbę oraz lakier. Oczywiście im więcej razy była wcześniej malowana powierzchnia, tym więcej będziemy mieć pracy. W miejscach, w których farba łuszczy się i sama się odspaja, możemy użyć szpachelki, uważajmy jednak, aby nie uszkodzić drewna. Pozostałe fragmenty najpierw szlifujemy gruboziarnistym papierem ściernym, a następnie papierem drobnoziarnistym, aby wygładzić powierzchnię. Przecieramy drewno wzdłuż słojów, nigdy w poprzek, aby nie doprowadzić do powstania zadziorów.

Jeśli chcemy przyspieszyć prace, możemy sięgnąć po szlifierkę. Miejmy jednak na uwadze, że operowanie szlifierką wymaga precyzji i odrobiny doświadczenia.

Porada! Jeżeli poprzednia powłoka malarska lub lakiernicza jest w dobrym stanie, a nam nie zależy na odsłonięciu surowego drewna, a ponadto będziemy malować tymi samymi produktami, co poprzednio, nie musimy usuwać jej w całości – wystarczy zmatowienie powierzchni. Jeśli zaś planujemy pomalować ją innym wyrobem (np. emalią zamiast lakierobejcy lub odwrotnie), zeszlifowanie poprzedniej powłoki jest konieczne, podobnie w przypadku, gdy zależy nam na zmianie koloru.

Krok 4.

Odpylmy szafę i dokładnie ją umyjmy. Powierzchnia powinna być idealnie czysta i sucha. Należy z niej usunąć (często gromadzone przez lata) osady, kurz, plamy, zatłuszczenia, resztki kleju i żywicy.

Krok 5.

Przyjrzyjmy się powierzchni drewna. Musimy naprawić wszelkie rysy i uszkodzenia. Konieczne będzie ich wypełnienie specjalną masą naprawczą (zgodnie z zaleceniami jej producenta).

Krok 6.

Szafa jest gotowa do malowania! Dalsze kroki ściśle wiążą się z tym, jaki produkt wybraliśmy. Inne mogą być bowiem zalecane metody aplikacji czy narzędzia, jak i czas schnięcia czy liczba warstw. Kluczowych informacji szukajmy zatem w karcie technicznej farby.

Zadbajmy o odpowiednie warunki w pomieszczeniu: temperaturę, wilgotność powietrza oraz wentylację. Nie może być w nim za gorąco (inaczej może dojść do zbyt szybkiego wysychania powłoki), dlatego uważajmy, jeśli prace przeprowadzamy w sezonie grzewczym.

Jeśli nie usunęliśmy poprzedniej warstwy farby lub lakieru, dobrym zwyczajem jest przeprowadzenie wymalowania próbnego, czyli testu na małym, niewidocznym fragmencie powierzchni. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepożądane efekty, oznacza to, że musimy przygotować drewno do malowania jeszcze raz.

Nabierajmy na pędzel nie za duże ilości wyrobu i rozprowadzajmy aż do uzyskania równomiernej warstwy. Pomiędzy kolejnymi warstwami producent zaleca zazwyczaj przeszlifowanie powierzchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia