Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie świętokrzyskie firmy chcą kupić największa na świecie kopalnię siarki!

/MJR/
Ministerstwo Skarbu Państwa odrzuciło trzy z siedmiu ofert wstępnych na zakup pakietu 85 procent akcji Kopalń i Zakładów Chemicznych Siarki w Grzybowie w powiecie staszowskim. Wśród czwórki pozostającej w grze dwie firmy z regionu.

Zakłady Azotowe Tarnów, Core Minerals Private Limited, Kopalnia Granitu Kamienna Góra i Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu. To lista czterech oferentów, którzy zostali dopuszczeni przez Ministerstwo Skarbu Państwa do ograniczonego badania spółki. Po nim nastąpi składanie ofert wiążących w sprawie zakupu akcji Siarkopolu w Grzybowie – największego na świecie producenta siarki kopalnianej.

Przeczytaj też: 5 marca Targi Praca Kariera Rozwój w Targach Kielce.

Kim są oferenci ? Core Minerals to firma kontrolowana przez kapitał indyjski z siedzibą w Stanach Zjednoczonych; Zakłady Azotowe Tarnów to duża i znana spółka notowana na polskiej giełdzie; Kopalnia Granitu Kamienna Góra kontrolowana jest przez znaną rodzinę Hochel z Micigozdu koło Kielc - przedsiębiorców znanych od lat z branży mięsnej ale ostatnio poważnie zaangażowanych w kopalnie kamienia oraz prowadzenie szpitali; Kopalnie Dolomitu w Sandomierzu należące do osób prywatnych.

Tymczasem związki zawodowe działające w spółce rozpoczęły prace nad stworzeniem pakietu socjalnego. Powołano zespół negocjacyjny, który będzie opracowanie i późniejsze negocjowanie pakietu socjalno – osłonowego dla pracowników Siarkopolu. W jego skład weszli przedstawiciele wszystkich grup związkowych.

Od strony prawnej całość prac ma koordynować krakowska kancelaria prawnicza Elżbiety Polańskiej i Benedykta Fiutowskiego. – Wybór wynika z tego, że ma ona duże doświadczenie właśnie w sektorze prywatyzacyjnym i może pochwalić się dobrą skutecznością w prowadzeniu tego typu spraw – mówi Andrzej Czeczot, przewodniczący zakładowej „Solidarności”.

Przeczytaj też: Koniec ulgi internetowej. Kiedy zmiany mogą wejść w życie?

Koszty pomocy prawnej mają pokryć pieniądze od pracowników. Związkowcy doszli do porozumienia z zarządem spółki, który wypłaci każdemu z pracowników dodatkowe 350 złotych więcej. Pieniądze po odliczeniu podatku i składek ubezpieczeniowych zostaną przelane na specjalne konto związku zawodowego. Ich wypłata odbędzie się na podstawie imiennego oświadczenia, składanego przez każdego pracownika. – Nasze stanowisko w sprawie prywatyzacji nie zmienia się, choć przyznaję, że lista oferentów dopuszczonych do kolejnego etapu jest przez nas akceptowana. Pracujemy już nad stworzeniem dobrego pakietu socjalnego, żeby mieć solidną podstawę do przyszłych negocjacji i być do nich przygotowani – wyjaśnia przewodniczący „Solidarności”.

Kto na Siarkopol ma największy apetyt? Do tej pory wypowiedział się w tej sprawie prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie. To jeden z większych odbiorców siarki z Grzybowa. Prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie stwierdził, że dla jego firmy zakup spółki z Grzybowa to przede wszystkim zabezpieczenie dostaw siarki płynnej dla potrzeb własnej produkcji. Rocznie jest to około 300 tysięcy ton. Jego zdaniem siarka z kopalni w Osieku jest szczególnie cennym surowcem współczesnej chemii.

Przeczytaj też: Świętokrzyska turystyka się rozkręca.

od 7 lat
Wideo

Jak działają oszuści 1 - fałszywy SMS

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia