Do Polski sieci sklepów dyskontowych zawitały kilkanaście lat temu. Od razu podbiły serca i portfele klientów. Także w Świętokrzyskiem, bo z pieniędzmi u nas krucho, szczególnie teraz - w kryzysie.
JEDEN ZA DRUGIM
Cenimy dyskonty przede wszystkim za tani towar i promocje, których codziennie jest tam wiele. Tania żywność, odzież, obuwie, kosmetyki czy chemia gospodarcza to produkty, na które jest coraz więcej chętnych. Jednak czasy, kiedy zakupy w dyskontach były domeną najbiedniejszych, bezpowrotnie minęły. Teraz kupują w nich wszyscy.
Biedronka, sieć sklepów dyskontowych należących do spółki akcyjnej Jeronimo Martins Polska, której właścicielem jest portugalskie konsorcjum Jerónimo Martins bardzo szybko stała się największą w Polsce i naszym regionie siecią pod względem liczby sklepów. W Polsce posiada 2 tysiące sklepów i zatrudnia około 37 tysięcy pracowników. W województwie świętokrzyskim ma już 36 placówek handlowych. Wkrótce w Kielcach może powstać kolejna, dziewiąta na mapie miasta. Prawdopodobnie ulokuje się w domu handlowym Szumen przy ulicy Jagiellońskiej. Zdobywa klientów śmiałą reklamą i towarem po niskich cenach.
Popularną Biedronkę szybko goni Lidl - niemiecka marka sklepów średniej wielkości. Ma już w Polsce 5 centrów dystrybucyjnych, a wkrótce planuje otwarcie kolejnego. W naszym regionie do tej pory otworzyła 9 sklepów w największych miastach, ale z pewnością na tym nie poprzestanie, bo zdaniem klientów, proponuje dobry towar za dobrą cenę.
EKSPANSJA DUŃCZYKÓW
Wkrótce na świętokrzyski rynek wejdzie nowa marka dyskontów – Netto. To europejska sieć osiedlowych supermarketów duńskiego koncernu Dansk Supermarked A/S. Jest drugim, co do wielkości przedsiębiorstwem branży handlu detalicznego w Danii. W Polsce posiada 257 sklepów z produktami żywnościowymi, kosmetykami, chemia gospodarczą i agd, także pod marką własną.
– Mamy plany co do województwa świętokrzyskiego, już na 2013 rok, ale dopóki nie uzyskamy pozwoleń na budowę sklepów, nie chcę mówić o szczegółach. Mogę zdradzić jedynie, że zaczną one powstawać na południu regionu, bo jest to naturalny kierunek naszej ekspansji.
Co to jest dyskont?
Dyskont to sklep sprzedający towar w ograniczonym asortymencie i w obniżonych cenach. Główną strategią dyskontów jest przyciąganie klientów towarami o niskich cenach i agresywną polityką promocyjną, skierowaną przede wszystkim na niskie ceny. Dyskonty często sprzedają towar bez wykładania go na półki, prosto z opakowań zbiorczych umieszczonych na paletach transportowych. Tworzą marki własne, które mają na celu obniżenie kosztów marketingu i zwiększenie dochodowości sieci dyskontów poprzez uzyskanie wyższych marż niż w przypadku produktów marek producenckich.
Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym wyzwaniem dla firm
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?