Używając często sprzętu elektronicznego, nie tylko aparatów fotograficznych, ale także na przykład zabawek lub latarek, warto zainwestować w "akumulatorki”, dzięki którym można sporo oszczędzić.
**BATERIE
**
Baterie dzielą się nie tylko na typy (rozmiar), ale również na rodzaj ogniw, z jakich zostały wykonane. Zwykłe (cynkowo-węglowe i cynkowo-chlorkowe) są bardzo rzadko spotykane. Zniknęły już niemal z rynku z powodu niskiej wydajności, szybkiego rozładowywania się. Ich wadą było również to, że często "wylewały” się, niszcząc zasilane nimi urządzenia.
Ich miejsce zajęły baterie alkaliczne, które są obecnie najpopularniejsze. Ten typ źródła zasilania zapewnia kilkakrotnie dłuższe działania sprzętu elektronicznego.
Najnowszym typem są natomiast baterie litowe, które powstały specjalnie z myślą o zasilaniu urządzeń zaawansowanych technologicznie, między innymi cyfrowych aparatów fotograficznych i odtwarzaczy mp3. Ich największą zaletą jest najdłuższy czas działania wśród wszystkich typów baterii. Poza tym baterie litowe są odporniejsze na wysokie i niskie temperatury (od plus 60 do minus 40 stopni) oraz lżejsze niż baterie alkaliczne (o około 30 procent).
**AKUMULATORKI
**
Akumulatory, które ze względu na niewielki rozmiar popularnie zwane są akumulatorkami, również dzielą się na kilka typów, które odpowiadają rodzajom (rozmiarom) tradycyjnych baterii. Różnią się też ogniwami. Do lamusa przeszły już prawie akumulatorki niklowo-kadmowe (NiCd), które zastępują ogniwa niklowo-wodorkowe (NiMH). Podobnie jak w przypadku baterii rynek zaczynają podbijać akumulatorki litowo-jonowe (Li-Ion). Na razie technologia ta stosowana jest wyłącznie w typach akumulatorków dostosowanych kształtem i rozmiarem do poszczególnych modeli aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych.
Dodatkowo akumulatorki różnią się pojemnością. Na przykład najpopularniejsze "paluszki” (typ AA; R6) mogą mieć pojemność od 600 do 3000 mAh. I właśnie przede wszystkim na ten parametr trzeba zwrócić uwagę przed wyborem baterii wielokrotnego użytku. Od pojemności akumulatorka zależy bowiem czas, przez jaki można z niego czerpać energię. Im jest większa, tym dłużej będzie działać zasilane przez akumulatorek urządzenie.
**ŁADOWARKI
**
Aby korzystać z akumulatorków niezbędna jest oczywiście ładowarka. Urządzenia te pozwalają na ładowanie tylko jednego typu akumulatorków (przeważnie "paluszków”) lub kilku rodzajów. Ponadto droższe modele ładowarek automatycznie zatrzymują w odpowiednim momencie proces ładowania, który jest różny w zależności od rodzaju i pojemności akumulatorka.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?