Nasza Loteria

Dzięki funduszom na lata 2021-2027 do sześciu wschodnich województw trafi 1,39 mld euro

Anna Nagel
Materiały prasowe
- Kryteria do części działań FENG zostały już przyjęte, a w programie w 2023 roku planowane są aż 53 nabory, w tym 13 będziemy uruchamiać w PARP - mówi Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 (FENG) to kontynuacja dwóch wcześniejszych programów krajowych. Przypomnijmy, co to za programy i ile środków udało się dzięki nim pozyskać? Ile pieniędzy trafi do przedsiębiorców w ramach najnowszej edycji?

FENG jest kontynuacją dwóch programów: Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 oraz Inteligentny Rozwój 2014-2020. Dzięki nim przedsiębiorcy, samorządy, ośrodki innowacji czy klastry uzyskali za pośrednictwem PARP wsparcie w kwocie niemal 25 mld zł. W ramach FENG czeka na nich blisko 8 mld euro, z czego 2,82 mld euro w ramach naborów wdrażanych przez PARP. FENG, w ramach czterech priorytetów, zakłada m.in. zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw w zakresie wykorzystania wyników prac badawczo-rozwojowych, wzrost nakładów na prowadzenie prac B+R i usprawnienie procesów ich wdrażania na rynek, podnoszenie kompetencji w firmach, niezbędnych do wprowadzenia innowacyjnych projektów, zmiana modeli biznesowych i transformacja w kierunku ekoprojektowania i wykorzystania zielonych technologii.

Jaka jest rola PARP w tym programie?

Agencja będzie jedną z kilku instytucji zaangażowanych we wdrażanie programu FENG. Do naszych głównych zadań należy przede wszystkim: wybór projektów zgodnie z kryteriami, ocena wniosków o dofinansowanie, zawieranie umów z beneficjentami, rozliczanie projektów, a także monitorowanie stanu ich realizacji. PARP będzie zaangażowana w dwa z czterech priorytetów programu FENG: Wsparcie dla przedsiębiorców, skierowane głównie na obszar badawczo--rozwojowy, wdrożenie nowych rozwiązań, internacjonalizację, rozwój kompetencji, automatyzacji i robotyzacji oraz zielonej gospodarki. Drugi to Środowisko sprzyjające innowacjom, czyli wsparcie projektów o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki oraz wzmacnianie potencjału akceleratorów, klastrów, ośrodków innowacji i startupów. W ramach FENG nadal będziemy wspierać innowacyjność i umiędzynarodowienie polskich MŚP dzięki takim działaniom, jak Granty na Eurogranty czy Promocja marki innowacyjnych MŚP. Wsparcie w obszarze przemysłu 4.0, GOZ, nowoczesnej edukacji znajdą także Krajowe Klastry Kluczowe oraz ponadregionalne klastry wzrostowe. Na dalszą pomoc mogą liczyć startupy na wczesnym etapie rozwoju w ramach programu Startup Booster Poland, a także wynalazcy i osoby zainteresowane wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań dzięki Laboratorium innowatora.

Komitet Monitorujący Program FENG 2021-2027 przyjął kryteria wyboru projektów dla pierwszych konkursów. Kiedy one startują?

Rzeczywiście, kryteria do części działań FENG zostały już przyjęte, a w programie w 2023 roku planowane są aż 53 nabory, w tym 13 będziemy uruchamiać w PARP. Pierwszy z nich - w ramach wspomnianej Ścieżki SMART - ogłosiliśmy 7 lutego, a od dziś można już składać wnioski o dofinansowanie. Kolejny konkurs, który będziemy wkrótce uruchamiać, to Współfinansowanie działań Europejskich Hubów Innowacji Cyfrowych (EDIH). Jego celem jest zwiększenie konkurencyjności MŚP w procesie transformacji cyfrowej. W ramach konkursu dofinansowanie trafi do EDIH-ów, które docelowo będą świadczyły usługi na rzecz przedsiębiorców, w szczególności w zakresie stworzenia planu transformacji cyfrowej, zapewnienia dostępu do aktualnej specjalistycznej wiedzy, a także stworzenia warunków do testowania rozwiązań lub eksperymentowania z najnowszymi technologiami.

Wróćmy do ogłoszonego konkursu - Ścieżka SMART, na który przeznaczono najwięcej funduszy z FENG. Sama formuła jest nowością, gdyż opiera się na realizacji projektów modułowych. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie?

Ścieżka SMART ma na celu zachęcenie polskich przedsiębiorców do tworzenia i wdrażania innowacji. Wsparcie będzie przeznaczone przede wszystkim na kompleksowe projekty badawczo-rozwojowo-inwestycyjne. Formuła Ścieżki SMART różni się od poprzednich programów, opiera się na siedmiu modułach. Dwa z nich: prace badawczo-rozwojowe B+R oraz wdrożenie innowacji, to moduły obligatoryjne. MŚP, wnioskujące w PARP, będą musiały wybrać jeden z nich. Z kolei duże przedsiębiorstwa, składające wnioski do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, obowiązkowo muszą zrealizować moduł B+R. Efektem tego modułu powinno być opracowanie innowacji, która następnie będzie wdrażana w przedsiębiorstwie lub nastąpi sprzedaż praw do wyników w celu dalszego wdrożenia. Wnioskodawca może uzupełnić projekt o dodatkowe moduły, takie jak: infrastruktura B+R, cyfryzacja, zazielenienie przedsiębiorstw, internacjonalizacja i rozwój kompetencji, samodzielnie decydując, które z nich są mu potrzebne.

Na co będą mogli przeznaczyć dofinansowanie otrzymane w ramach tego konkursu?

W zależności od wybranych modułów, wnioskodawca będzie mógł przeznaczyć otrzymane dofinansowanie na usługi, np. związane z prowadzeniem prac B+R czy wspierające innowacyjność, a także doradcze i szkoleniowe. W ramach środków konkursowych będzie możliwość nabycia nieruchomości, materiałów i robót budowlanych oraz innych środków trwałych. Pozyskane dofinansowanie pozwoli także na pokrycie kosztów, chociażby wynagrodzenia personelu badawczego, udziału w targach i misjach gospodarczych, ustanowienia i zabezpieczenia zaliczki czy wreszcie kosztów operacyjnych, związanych m.in. z prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych.

Jednak to nie wszystkie działania, jakie realizuje PARP z funduszy na lata 2021-2027. Czym jeszcze może pochwalić się Agencja?

Nowe Fundusze Europejskie stwarzają niepowtarzalną szansę na dynamiczny rozwój polskich firm. Poza działaniami, które już przywołałem, warto wspomnieć jeszcze o możliwościach dla przedsiębiorców i samorządów z Polski Wschodniej. Jest to region, który wciąż stoi przed większymi wyzwaniami rozwojowymi, uwarunkowanymi historycznie. Do naszych kluczowych programów dla regionu zalicza się program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, za sprawą którego łącznie do sześciu wschodnich województw trafi aż 1,39 mld euro. Polska Wschodnia potrzebuje przyspieszenia rozwoju społeczno-gospodarczego, konkurencyjności, dostępności transportowej oraz poprawy jakości życia tego makroregionu. Kolejny program, w którego realizację będzie zaangażowana Agencja, to Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego. Jest to kontynuacja realizowanego dotychczas Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER), w ramach którego Agencja przekazała dotychczas 90 mln euro wsparcia dla polskich firm. Program FERS to ponad dwukrotnie większy budżet. PARP będzie odpowiedzialna za kilka wybranych, kluczowych obszarów dla rozwoju społeczno-gospodarczego: dostosowanie przedsiębiorstw do zmian/radzenie sobie w trudnościach, wsparcie usług rozwojowych dla przedsiębiorców wynikających z rekomendacji Sektorowych Rad ds. Kompetencji oraz wsparcie w zakresie wyzwań wynikających ze zmian demograficznych oraz na rynku pracy (Akademia Menedżera HR).

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dzięki funduszom na lata 2021-2027 do sześciu wschodnich województw trafi 1,39 mld euro - Portal i.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia