EKG 2023. Jak będzie wyglądał proces odbudowy Ukrainy? Jaki udział w nim powinna mieć Polska?

Materiał informacyjny Banku Gospodarstwa Krajowego
Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach po raz kolejny gości Europejski Kongres Gospodarczy. Podczas tegorocznej XV edycji wydarzenia i licznych konferencji o najważniejszych tematach świata polityki, gospodarki i biznesu, nie zabrakło miejsca dla debat dotyczących konfliktu zbrojnego na Ukrainie i wyzwań, które stoją przed światem w jego kontekście. Jedną z nich był panel „Sektor budowlany, a odbudowa Ukrainy”.

Proces odbudowy Ukrainy będzie niewątpliwie olbrzymim wyzwaniem. Bank Światowy szacuje, że na ten cel potrzeba będzie 411 miliardów dolarów, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówi o kwocie ponad biliona dolarów.

- Mechanizmy finansowania są już opracowywane na poziomie organizacji międzynarodowych jak Bank Światowy, EBOR, EFI czy Unia Europejska - mówił Radosław Kwiecień, członek zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Struktura finansowania będzie oparta na dużych instytucjach międzynarodowych i największych krajach świata. Polska również ma dużą i znaczącą rolę do odegrania. Aktualnie najważniejsze jest być przy stole, gdzie ustala się warunki odbudowy Ukrainy. Jeśli nie będziemy mieli na to wpływu, trudno będzie wejść w te struktury – dodawał.

Istotę obecności Polski w ustaleniach dotyczących odbudowy Ukrainy podkreślali także pozostali paneliści. Pojawiły się głosy, że w naszym kraju powinno powstać specjalne ministerstwo, które ułatwiłoby polskim przedsiębiorcom udział w inwestycjach na Ukrainie.

- Możemy zrobić zdecydowanie więcej niż nam się wydaje w sprawie odbudowy Ukrainy. Nie będziemy równać się z innymi krajami, ale mamy sporo możliwości, dlatego nie możemy przespać okresu przygotowań do odbudowy Ukrainy. Musimy być gotowi, by w każdej chwili jako Polska być do tego przygotowanym - podkreślał Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

Olga Kleitman, ukraińska architektka i założycielka inicjatywy charytatywnej podkreślała, że bardzo ważne jest działanie tu i teraz. Wskazywała, że nawet w trakcie trwania wojny trzeba realizować mniejsze inwestycje, przestrzenie dla dzieci, placówki edukacyjne. Zdaniem Kleitman, na małych projektach będzie można stworzyć strukturę budowlaną, kredytową.

- Mamy coraz więcej spotkań i coraz więcej dyskutujemy na temat odbudowy Ukrainy. Powinniśmy jednak zacząć już konkretne działania. Puentą EKG powinna być lista zadań, które powinniśmy wykonać, a nie kontynuacja rozmów - wtórował jej Dariusz Blocher członek rady nadzorczej, Budimex SA.

Radosław Kwiecień wspomniał o realizowanych inwestycjach. Przypomniał, że trwa budowa torów kolejowych i dróg do portu w Gdańsku, które pozwolą na eksport ukraińskich towarów oraz realizacja interkolektorów energetycznych, które pozwolą na eksport energii z Ukrainy do Polski.

- Jako BGK również podjęliśmy już wiele działań, jak m.in. przygotowanie mechanizmów finansowania dostaw, produktów czy usług polskich przedsiębiorców. Współpracujemy w tej kwestii z instytucjami rozwoju jak KUKE i PAIH. Prowadzimy szkolenia dla przedsiębiorców, korzystamy z instrumentów gwarancyjnych Komisji Europejskiej, której jesteśmy partnerem. Mamy produkt gwarancyjny, który wykorzystuje Kredobank, czyli ukraińskie ramię banku PKO BP, dzięki czemu może udzielać dzisiaj kredytów z bezpiecznym ryzykiem – wymienia członek zarządu BGK.

Źródła prywatne w odbudowie Ukrainy

Kwoty potrzebne na odbudowę Ukrainy są niewyobrażalne. Niezależenie jak dużo pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na ponowne stworzenie infrastruktury na terenie Ukrainy, 1/3 tego kapitału ma pochodzić ze źródeł prywatnych.

- Na Ukrainie wiele relacji biznesowych opiera się na relacjach nieformalnych, przez co osoby z zachodu mogą nas nie do końca zrozumieć - przekazywał Dmytro Boyarchuk dyrektor wykonawczy, CASE Ukraine.

Paneliści byli zgodni, że na Ukrainie musi zmienić się prawo i ustawodawstwo, by kontrahenci, którzy zdecydują się uczestniczyć w inwestycjach na terenie kraju objętego wojną, byli spokojni o zainwestowane fundusze.

- Prywatny kapitał, który zostanie zainwestowany w odbudowę Ukrainy musi być bezpieczny. Ukraina musi się dostosować prawnie, operacyjnie, proceduralnie, antykorupcyjnie, aby absorbować środki, a także aby działania przy odbudowie tego kraju były kompleksowe, transparentne i nie budziły kontrowersji - nadmienił Radosław Kwiecień.

Polskie firmy już przed wojną były obecne na terenie Ukrainy. Paweł Dziekoński, wiceprezes zarządu FAKRO podkreślał, że know-how, które posiadają polskie przedsiębiorstwa będzie pomagało w działaniu na terenie Ukrainy przy odbudowie tego państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: EKG 2023. Jak będzie wyglądał proces odbudowy Ukrainy? Jaki udział w nim powinna mieć Polska? - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia