EKOBOX - kolejny laureat nagrody Liderzy Regionu - to firma z ugruntowaną i znaczącą już pozycją w branży budownictwa energetycznego i telekomunikacyjnego. Spółka jest notowana na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Spółka została założona w styczniu 1990 roku jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Specjalizuje się w świadczeniu usług w zakresie projektowania i realizacji robót energetycznych i telekomunikacyjnych. Początkowo występowała pod nazwą Przedsiębiorstwo Projektowania i Wykonawstwa Robót Specjalistycznych EKOBOX Sp. z o.o., by od 1994 nazywać się EKOBOX Sp. z o.o. Trzon kadry firmy stanowi doświadczona kadra, projektanci oraz robotnicy wywodzący się przede wszystkim z Przedsiębiorstwa Elektryfikacji i Technicznej Obsługi Rolnictwa ELTOR z Kielc i Łodzi. Bardzo wielu ówczesnych pracowników jest nadal zatrudnionych w spółce. Ekobox szybko dał się poznać jako solidny wykonawca i został przyjęty do Fundacji Elektryfikacji Rolnictwa, zrzeszającej przede wszystkim dawne ELTORY, będąc w niej pierwszym prywatnym przedsiębiorstwem. W początkowym okresie swojej działalności firma zajmowała się usługami projektowymi i budowlanymi w zakresie robót energetycznych przy budowie linii niskiego i średniego napięcia do 30 kV. W odpowiedzi na pojawiające się potrzeby rynku, oferta firmy była stopniowo poszerzana. W 1996 roku, w związku z dynamicznym rozwojem usług telekomunikacyjnych, rozszerzono działalność na roboty projektowe i budowlane związane z telekomunikacją. W 1996 roku spółka otrzymała Certyfikat Systemu Jakości ISO 9001 oraz Certyfikat IQNet ISO 9001 potwierdzający, że spełnia wymagania normy PN (Polskie Normy) w następującym zakresie: projektowania, budowy, rozbudowy, remontów, serwisu i konserwacji sieci i urządzeń elektroenergetycznych – usług sprzętem budowlanym.
W latach 90. XX wieku przedsiębiorstwo zdobyło doświadczenia w zakresie handlu zagranicznego, trudniąc się w okresie kilku lat sprowadzaniem specjalistycznych urządzeń, maszyn oraz materiałów elektrycznych, na przykład świdroustawiaczy, przewodów energetycznych dla sieci NN i SN z Ukrainy. EKOBOX eksportował zaś do tego kraju między innymi samochody oraz rękawice dielektryczne. Dodatkową działalnością spółki w tym okresie było świadczenie usług w zakresie międzynarodowego transportu towarów w Europie. Od roku 2000 spółka zajmuje się także wykonywaniem robót elektroenergetycznych, związanych z budową linii wysokiego napięcia w zakresie 110 kV–220 kV. Odbiorcami jej usług są spółki dystrybucyjne, odpowiedzialne za budowę linii dystrybucyjnych (NN, SN oraz WN) oraz firmy budujące drogi i autostrady, które zlecają wykonanie infrastruktury energetycznej, takiej jak słupy energetyczne, oświetlenie, sygnalizacja i tym podobne firmom zewnętrznym.
W trakcie ponad dwudziestopięcioletniej działalności firma EKOBOX SA zdobyła znaczącą pozycję wśród wykonawców budownictwa energetycznego i telekomunikacyjnego, realizując wiele prestiżowych robót, między innymi brała udział w budowie obwodnicy Skarżyska, Jędrzejowa, trasy Siekierkowskiej w Warszawie czy drogi A-2. W 2008 roku oferta spółki została poszerzona o konserwację systemów oświetlenia drogowego i ulicznego.
1 lipca 2010 roku EKOBOX Spółka z o.o. przekształciła się w EKOBOX Spółka Akcyjna. 9 września 2011 roku spółka EKOBOX SA, po pozytywnej weryfikacji, zadebiutowała na rynku NewConnect, prowadzonym jako Alternatywny System Obrotu przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Było to nie tylko święto firmy, ale także świętokrzyskiej gospodarki, bowiem EKOBOX został czwartą w regionie spółką giełdową wśród małych i średnich firm naszego województwa.

Andrzej Duda spotkał się z przedsiębiorcami w Jasionce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Pracownice żłobka znęcały się nad dziećmi. Do placówki uczęszczały dzieci celebrytów
- Szokujące słowa politologa. "Potrzebujemy walizeczki z czerwonym przyciskiem"
- Dzicy lokatorzy sterroryzowali Barcelonę. Walczyło z nimi 300 policjantów!
- Gembicka chce listy firm importujących zboże z Ukrainy. "To musi być transparentne"