Eksport - Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol z Grzybowa

Redakcja
Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol w Grzybowie to laureat Lideró Regionu 2011 w kategorii Eksport. Fot. Siarkopol
Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol w Grzybowie to laureat Lideró Regionu 2011 w kategorii Eksport. Fot. Siarkopol
Udostępnij:
Prawdziwe bogactwo naszego regionu wydobywa się w Kopalniach i Zakładach Chemicznych Siarki Siarkopol Spółka Akcyjna z siedzibą w Grzybowie. Cenny produkt jakim jest siarka, wykorzystywany jest w wielu branżach, ma odbiorców nie tylko w kraju. Grzybowski producent należy do czołówki eksporterów województwa świętokrzyskiego. Z doskonałej jakości wyrobów jest znany nie tylko w Europie, ale i na świecie.

Firma Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol Spółka Akcyjna, zlokalizowana w bliskim sąsiedztwie Staszowa, uruchomiła działalność wydobywczą siarki już w 1966 roku. W ten sposób rozpoczęto wydobycie siarki nowatorską w Polsce i w Europie metodą podziemnego wytopu. Obecnie eksploatacja złóż siarki odbywa się w jedynej pracującej na świecie, należącej do Siarkopolu Kopalni Siarki w Osieku, gdzie rocznie wydobywa się około 800 tysięcy ton tego produktu. W 2011 roku grzybowski Siarkopol obchodził jubileusz 45-lecia istnienia. Wydobywana w Kopalni Siarki Osiek siarka jako produkt najczystszy wykorzystywana jest w wielu gałęziach przemysłu, głównie w przemyśle nawozowym, ale również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Wszystkie instalacje spółki na każdym etapie produkcji spełniają normy w zakresie czystości wody, powietrza i gleby. Cały obieg technologiczny wydobycia siarki w kopalni odbywa się w obiegu zamkniętym, bez zanieczyszczania środowiska.

Dzisiaj grzybowski Siarkopol, bogatszy o 45-letnie doświadczenie, produkuje wyroby spełniające międzynarodowe wymogi i standardy jakościowe, zadowalając tym samym swoich klientów.

W celu rozwoju i dalszego funkcjonowania Spółka Siarkopol realizuje ważne strategicznie inwestycje, do nich należy budowa nowego zakładu do produkcji siarki nierozpuszczalnej w dwusiarczku węgla w Dobrowie. Siarka nierozpuszczalna wykorzystywana do produkcji wysokojakościowych opon samochodowych to inwestycja której koszt wynosi przeszło 70 milionów, realizowana jest z 50-procentowym dofinansowaniem z funduszy unijnych. Instalacja zostanie oddana do eksploatacji 1 czerwca 2012 roku.

W grudniu ubiegłego roku przekazano do rozruchu nową magistralę ciepłowniczą z Elektrowni Połaniec do kopalni w Osieku. Całkowita długość magistrali to przeszło 12 kilometrów. Nowa magistrala daje gwarancję stabilnej pracy kopalni i zabezpiecza przed przerwami w dostawach gorącej wody.

Firma należy do czołówki eksporterów województwa świętokrzyskiego, eksport stanowi około 70 procent przychodów spółki. Jej najwięksi odbiorcy to Maroko i Austria. Klientami spółki są również: Niemcy, Rumunia, Izrael, Węgry, Czechy, Słowacja i wiele innych krajów Europy i świata, a także polskie zakłady z branży chemicznej ZA Police i ZA Tarnów. Firma oferuje swoim klientom siarkę płynną, mieloną, płatkowaną, granulowaną, dwusiarczek węgla, siarkę nierozpuszczalną w dwusiarczku węgla. Spółka posiada własny tabor kolejowy, dysponuje: cysternami do przewozu siarki płynnej, cysternami i kontenerami do przewozu dwusiarczku węgla.

Oferta Siarkopolu skierowana jest przede wszystkim do: producentów kwasu siarkowego, producentów nawozów sztucznych, producentów włókien wiskozowych, producentów celulozy, producentów opon (przemysł gumowy).

Przestrzeganie norm jakości i bezpieczeństwa od początku istnienia firmy stanowi ważny czynnik w działalności Siarkopolu. Na wysoką jakość jego wyrobów oraz wysoki poziom bezpieczeństwa przy realizacji procesów produkcyjnych w firmie, składają się przede wszystkim działania związane ze spełnieniem wymagań wdrożonego Systemu Zarządzania Jakością według międzynarodowego standardu ISO 9001 oraz przestrzeganie przepisów w zakresie bezpieczeństwa pracy. Nieodłącznym elementem tych działań jest realizacja celów zawartych w polityce jakości firmy, jak również szeregu wewnętrznych procedur systemowych i operacyjnych.

System zarządzania jakością, oparty na metodzie „Planuj-Wykonaj-Sprawdź-Działaj”, zgodny z normą ISO 9001, jest ciągle doskonalony, oceniana jest jego skuteczność poprzez monitorowanie planowanych działań i zakładanych wyników.

Udokumentowany i certyfikowany system jakości funkcjonuje w firmie od października 1998 roku, kiedy to uznana firma certyfikacyjna BVQI przyznała firmie certyfikat zgodności systemu z wymaganiami normy ISO 9002:1994. W 2006 roku firma otrzymała Świętokrzyską Nagrodę Jakości.

Marian Kosowicz, prezes zarządu – dyrektor generalny: - Dzisiaj jesteśmy jedną z najprężniej rozwijających się firm województwa świętokrzyskiego. W 2011 roku Spółka wypracowała zysk bliski 50 milionów złotych, a przychód zamknął się kwotą około 300 milionów złotych. Osiągnięcie tak dobrych wyników ekonomicznych nie byłoby możliwe, gdyby nie wykwalifikowana kadra, dzięki której opanowaliśmy technologie produkcji i pozyskaliśmy rynki zbytu, dające nam stabilizację finansową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie