Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektroniczni strażnicy w samochodzie

Robert Felczak
Do większości wypadków dochodzi na zakrętach, na grząskiej lub sypkiej nawierzchni. A wówczas warto mieć "na pokładzie” systemy, które wspomogą kierowcę w awaryjnej sytuacji. Dlatego przy wyborze auta zamiast łakomym okiem spoglądać na skórzaną tapicerkę czy aluminiowe felgi, lepiej zadbać, by było wyposażone przynajmniej w ABS, a najlepiej także w ESP.

We współczesnych pojazdach jest montowanych wiele systemów bezpieczeństwa, które wspomagają kierowcę w niebezpiecznych sytuacjach. Obecnie na liście obowiązkowego wyposażenia nowych samochodów znajduje się jednak wyłącznie ABS. Wkrótce to może się zmienić, bowiem aby obniżyć ryzyko wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym Unia Europejska przymierza się do wprowadzenia ustawowego obowiązku wyposażania pojazdów w kolejne systemy. Celem Komisji Europejskiej jest wprowadzenie najpóźniej do roku 2012 systemu ESP jako seryjnego wyposażenia wszystkich nowych aut. Wcześniej, bo już od 2009 roku wszystkie nowe samochody prawdopodobnie będą musiały być wyposażone w układ BAS.

ABS (Anti-Lock Braking System)

Zapobiega poślizgowi kół podczas hamowania. System kontroluje obrót kół podczas hamowania, redukuje siłę hamowania na pewien bardzo krótki okres, co umożliwia skrócenie drogi hamowania przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad kierunkiem jazdy w czasie nagłego wytracania prędkości.

BAS (Brake Assist System)

Zwiększa ciśnienie w układzie podczas awaryjnego, gwałtownego hamowania. Jak, kiedy i dlaczego włącza się ten układ? Specjalne czujniki rejestrują gwałtowne naciśnięcie pedału hamulca oraz analizują siłę nacisku na pedał. W przypadku, gdy nie jest ona maksymalna system decyduje o zwiększeniu ciśnienia w układzie hamulcowym, co skutkuje mocniejszym hamowaniem. Efektem ingerencji BAS jest więc skrócenie drogi hamowania.

EBD (Electronic Brake Distribution)

Jest systemem rozdzielającym siłę hamowania, stanowi dodatek do systemu ABS.

ESP (Electronic Stability Program)

Obok ABS jeden z dwóch najcenniejszych systemów wspomagających opanowanie samochodu w niebezpiecznych sytuacjach. Wprowadzony do produkcji seryjnej w 1995 roku system jest uważany przez ekspertów za technologię, która od czasów wprowadzenia pasów bezpieczeństwa oferuje największy stopień dodatkowego bezpieczeństwa podczas jazdy. Według ekspertów system ESP obniża bowiem ryzyko wystąpienia poślizgu bocznego pojazdu nawet o 80 procent.

ESP to elektroniczny system kontroli stabilności toru jazdy. Tworzy go szereg czujników, które kilkadziesiąt razy na sekundę analizują i porównują prędkość obrotową kół, kąt i szybkość skrętu kierownicy, wychylenia nadwozia i przyspieszenie boczne oddziałujące na pojazd. Dzięki temu ESP skutecznie zapobiega na przykład obrotowi pojazdu wokół własnej osi. W jaki sposób? Między innymi poprzez przyhamowywanie wszystkich lub każdego koła z osobna bądź też obniżając chwilowo moc silnika. Dzięki temu kierujący autem ma znacznie większą szansę na przykład opanowania utraty przyczepności kół na zakręcie.

Kierowcę w niebezpiecznych sytuacjach wspomóc mogą również systemy: ASR (kontruje przenoszenie napędu zabezpieczając koła przed poślizgiem przy ruszaniu oraz jeździe na śliskiej nawierzchni), EBV (elektronicznie rozdziela siłę hamowania, zastępuje mechaniczny korektor siły hamowania), MSR (zapobiegający zablokowaniu kół przy redukcji biegów) oraz TCS (redukując różnice momentów obrotowych kół napędzających pojazd zapobiega ich poślizgowi; korzysta z informacji o obrotach kół przekazywanych przez czujniki układu ABS).

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia