Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Elektrośmieci lądują w śmietnikach albo w garażach i piwnicach

Maciej Badowski
Maciej Badowski
brak
Co piąty Polak pozbywa się zużytego sprzętu RTV i AGD w sposób nielegalny. W ciągu ostatniego roku Polacy pozbyli się prawie 4 mln sztuk sprzętu RTV, AGD i IT.

40 proc. z nas twierdzi, że wie dużo lub trochę, jak prawidłowo postępować z zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym. Zaś co 5 Polak przyznaje, że nie wie nic na temat elektrośmieci i tego, jak się ich pozbywać - wynika z badania ElektroEko.

Ponad połowa Polaków zamiast odpowiednio pozbyć się zużytego, nieużywanego sprzętu elektronicznego trzyma go nadal w domu, piwnicy czy garażu. Głównie są to telefony komórkowe, czajniki elektryczne oraz telewizory.

Szacuje się, że w naszych domach przechowywanych jest dziś prawie 6,5 mln sztuk starego, zużytego małego sprzętu AGD, ponad 4 mln zużytych, starych telefonów komórkowych oraz ponad 2,5 mln starego sprzętu RTV. 23 proc. Polaków twierdzi, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozbyło się ze swojego gospodarstwa domowego co najmniej jednego zużytego sprzętu elektrycznego lub elektronicznego.

Co niepokojące, aż co piąty Polak wyrzucił w ostatnim roku zużyty sprzęt RTV, AGD i IT do kosza lub zostawił go koło śmietnika lub altanki śmietnikowej.

- Niestety, ta liczba pokazuje, że poziom świadomości, choć z roku na rok jest wyższy, to ciągle jest niewystarczający. Ludzie, wyrzucając zużyty sprzęt do kosza, często nie wiedzą, że jest to nielegalne i grozi za to spora grzywna, bo aż 5 tysięcy zł - mówi prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. - Niewątpliwie konieczna jest ciągła edukacja na temat prawidłowego postępowania z zużytym sprzętem RTV i AGD - dodaje.

Elektrośmieci należy przekazać do specjalnych punktów zbierania. A w przypadku dużego sprzętu skorzystać z usługi bezpłatnego odbioru z domu. Zużyte urządzenia można zostawić także w sklepie, przy zakupie nowego sprzętu tego samego typu. Większość sklepów wielkopowierzchniowych przyjmuje elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu.

- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny posiada wiele niebezpiecznych substancji, które mogą przedostać się do naszego środowiska. Trzeba również pamiętać, że w takim sprzęcie znajduje się też wiele cennych surowców, które po odpowiedniej obróbce mogą być ponownie wykorzystywane - mówi Wojciech Konecki, dyrektor generalny APPLiA Polska.

Obejrzyj wideo:

Polacy wyjeżdżają, bo zarobki za granicą cały czas rosną

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Elektrośmieci lądują w śmietnikach albo w garażach i piwnicach - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia