Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Elmar za Elmarem składa wniosek o upadłość

Elżbieta ŚWIĘCKA, Przemysław CHECHELSKI
Firma powstała w 1975 roku, jako Przedsiębiorstwo Han-dlu Zagranicznego ELMAR – Marian Glita.
Firma powstała w 1975 roku, jako Przedsiębiorstwo Han-dlu Zagranicznego ELMAR – Marian Glita.
Elmar „S” to już druga spółka jędrzejowskiej grupy, należącej do Mariana Glity – jednego z najbogatszych przedsiębiorców w województwie świętokrzyskim – która złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości.

Spółka zajmuje się usługami transportowymi i spedycyj-nymi oraz hurtowym handlem alkoholem. – Dokumenty dotyczące firmy Elmar „S” trafiły do Sądu Rejonowego w Kielcach ponad miesiąc temu, ale były w nich braki formalne, które sąd nakazał uzupełnić. Termin rozprawy wyznaczono na 30 listopada, na godzinę 11 – poinformował Marcin Chałoński, rzecznik prasowy Sądu Rejonowego w Kielcach, w którym odbędzie się rozprawa.

 

W Elmarze trudno uzyskać jakiekolwiek informacje na te-mat sytuacji firmy. Nie odpowiadają również telefony osób, które dotychczas kontaktowały się z mediami. W kuluarach chodzą różne pogłoski, ale zupełnie niepotwierdzone.

 

Powiatowy Urząd Pracy w Jędrzejowie nie otrzymał żadnych informacji dotyczących ewentualnych zwolnień związa-nych ze złożeniem do sądu wniosku o upadłość spółki Elmar „S”.

 

– Jeśli chodzi o spółkę Elmar Handel, otrzymaliśmy w lip-cu informacje o planowanych zwolnieniach 64 osób. Do końca lipca zwolnione zostały 24 osoby. Do końca sierpnia kolejnych 12 osób. 21 pracownikom albo wygasły umowy o pracę, albo sami się zwolnili. Z wyliczeń tych wynika, że nadal w spółce pracuje siedem osób – mówi Maciej Tomczyk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jędrzejowie. – Jeśli natomiast chodzi o spółkę Elmar „S”, na razie nie otrzymaliśmy żadnych informacji o ewentualnych zwolnieniach – dodaje dyrektor Tomczyk.

 

Firma powstała w 1975 roku, jako Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego ELMAR – Marian Glita. W 2008 roku przekształciła się w Elmar „S” Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością. Obecnie ma w całym kraju 12 oddziałów spedycyjnych oraz 14 hurtowni alkoholu i zatrudnia ponad 400 osób.

 

WNIOSEK ZA WNIOSKIEM

 

Jest to już drugi wniosek o upadłość firmy należącej do grupy Elmar. Przypomnijmy, że pod koniec grudnia Sąd Rejo-nowy w Kielcach będzie ponownie rozpatrywać wniosek dotyczący upadłości spółki Elmar Handel, która zajmowała się hurtowym handlem alkoholami. Gdy zaczęła mieć kłopoty, spośród 14 hurtowni w Polsce kilka zamknięto, zostawiono najbardziej rentowne i próbowano je sprzedać. 4 lipca do Sądu Rejonowego w Kielcach wpłynął wniosek o upadłość Elmaru Handel. 15 lipca ponad 20 pracowników jędrzejowskiej hurtowni alkoholi firmy Elmar Handel otrzymało wypowiedzenia z pracy. Hurtownia została zamknięta i przestała oficjalnie funkcjonować.

 

Firma jest zadłużona wobec 188 wierzycieli, na ponad 63 miliony złotych. W spółce Sobieski Elmar Handel zadłużony jest na ponad 18 milionów 380 tysięcy złotych, a w Stock Polska – na 8 milionów złotych.

 

Podczas rozprawy, która odbyła się pod koniec lipca, sąd oddalił wniosek o upadłość, bo uznał, że firma nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, by przeprowadzić postępowanie upa-dłościowe. Sąd drugiej instancji skierował jednak sprawę do ponownego rozpatrzenia.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia