ZASADA SUMOWANIA
- Koordynacja emerytur to zliczanie czasu pracy za granicą do lat potrzebnych do emerytury w Polsce, i odwrotnie, czyli doliczanie lat przepracowanych w Polsce do lat pracy za granicą potrzebnych do uzyskania emerytury w innym kraju – wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koordynacja obowiązuje w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.
Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w każdym z tych państw. Zasada sumowania okresów ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek.
Wiele osób, które pracowały w różnych krajach, zastanawia się jak starać się o emeryturę i czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu. Inni chcą wiedzieć, czy praca za granicą nie spowoduje utraty prawa do polskiej emerytury. Przepisy unijne chronią pracowników i prowadzących działal-ność gospodarczą na terytoriach państw nimi objętych.
Z KILKU PAŃSTW
Dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej zasady koordynacji są realizowane z 31 państwami równocześnie. Osoby pracujące w kilku krajach nie są w gorszej sytuacji niż ci, którzy całą karierę zawodową przebyli tylko w jednym państwie.
- Jeśli ktoś pracował przez 10 lat w jednym państwie, w którym prawo do emerytury przysługuje po udowodnieniu 25 lat ubezpieczenia, a następnie przez okres 17 lat pracował w innym państwie członkowskim, w którym prawo do emerytury przysługuje po 20 latach ubezpieczenia, to wyłącznie zgodnie z ustawodawstwem jednego, jak i drugiego państwa nie uzyskałby prawa do emerytury w żadnym z nich, gdyż w żadnym z tych państw nie spełniłby warunku posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia – tłumaczy Paweł Szkalej. Jednak dzięki za-sadzie sumowania okresów ubezpieczenia może starać się o świadczenia i w jednym i w drugim państwie. Ma bowiem 27-letni staż, który po zsumowaniu pozwoli na uzyskanie świadczeń częściowych z każdego z tych państw.
PEŁNA LUB CZĘŚCIOWA
Zasady te dotyczą osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w więcej niż jednym państwie.
Jeśli pracowałeś w kilku krajach Unii, nie zawsze oznacza to, że dostaniesz trzy pełne emerytury. Możesz dostać tylko jedną, ale „składaną” – każde z tych państw uwzględni twój okres ubezpieczenia na jego terytorium i proporcjonalnie do niego wyliczy część emerytury, lub też jeśli spełnisz wymagane w jednym państwie warunki bez sumowania okresów – wyliczy pełną emeryturę a drugie, jeśli będzie konieczne sumowanie – tylko emeryturę proporcjonalną (częściową).
EMERYTURA I RENTA INWALIDZKA
O prawo do emerytury, renty inwalidzkiej czy rodzinnej w krajach członkowskich możesz się ubiegać wtedy, jeśli w którymś z nich byłeś ubezpieczony co najmniej rok, a łączne okresy pozwolą na przyznanie świadczenia. Jeśli w jakimś kraju pracowałeś krócej niż jeden rok, przy ustalaniu prawa do świadczenia ten okres będzie doliczony do twojego ogólnego stażu pracy przez inne państwa, w których pracowałeś.
Emerytura i renta inwalidzka jest przyznawana i wyliczana według przepisów każdego kraju, w którym pracowałeś. Renta z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej przyznawana jest na podstawie ustawodawstwa państwa, w którym pracowałeś w momencie, gdy zdarzył się wypadek lub zachorowałeś.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?