Nasza Loteria

Emerytura także z zagranicy

Marzena ŚLUSARZ [email protected]
Jeśli pracowałeś za granicą możesz starać się o doliczenie lat pracy do emerytury w Polsce.
Jeśli pracowałeś za granicą możesz starać się o doliczenie lat pracy do emerytury w Polsce.
Jeśli za krótko pracowałeś w Polsce, by dostać emeryturę lub rentę, ZUS doliczy ci okres ubezpieczenia za granicą w państwach objętych koordynacją. Jeśli za krótko pracowałeś za granicą, odpowiednik ZUS w tych państwach doliczy ci okres ubezpieczenia w Polsce.

ZASADA SUMOWANIA

 

- Koordynacja emerytur to zliczanie czasu pracy za granicą do lat potrzebnych do emerytury w Polsce, i odwrotnie, czyli doliczanie lat przepracowanych w Polsce do lat pracy za granicą potrzebnych do uzyskania emerytury w innym kraju – wyjaśnia Paweł Szkalej, rzecznik prasowy kieleckiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Koordynacja obowiązuje w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

 

Praca w każdym z państw objętych koordynacją liczy się do stażu potrzebnego do uzyskania emerytury lub renty, a praca w Polsce do takiego stażu w każdym z tych państw. Zasada sumowania okresów ubezpieczenia dotyczy zarówno pracowników, jak i osób pracujących na własny rachunek.

 

Wiele osób, które pracowały w różnych krajach, zastanawia się jak starać się o emeryturę i czy praca za granicą liczy się do ich emerytalnego stażu. Inni chcą wiedzieć, czy praca za granicą nie spowoduje utraty prawa do polskiej emerytury. Przepisy unijne chronią pracowników i prowadzących działal-ność gospodarczą na terytoriach państw nimi objętych.

 

Z KILKU PAŃSTW

Dzięki członkostwu Polski w Unii Europejskiej zasady koordynacji są realizowane z 31 państwami równocześnie. Osoby pracujące w kilku krajach nie są w gorszej sytuacji niż ci, którzy całą karierę zawodową przebyli tylko w jednym państwie.

 

- Jeśli ktoś pracował przez 10 lat w jednym państwie, w którym prawo do emerytury przysługuje po udowodnieniu 25 lat ubezpieczenia, a następnie przez okres 17 lat pracował w innym państwie członkowskim, w którym prawo do emerytury przysługuje po 20 latach ubezpieczenia, to wyłącznie zgodnie z ustawodawstwem jednego, jak i drugiego państwa nie uzyskałby prawa do emerytury w żadnym z nich, gdyż w żadnym z tych państw nie spełniłby warunku posiadania odpowiedniego okresu ubezpieczenia – tłumaczy Paweł Szkalej. Jednak dzięki za-sadzie sumowania okresów ubezpieczenia może starać się o świadczenia i w jednym i w drugim państwie. Ma bowiem 27-letni staż, który po zsumowaniu pozwoli na uzyskanie świadczeń częściowych z każdego z tych państw.

PEŁNA LUB CZĘŚCIOWA

Zasady te dotyczą osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w więcej niż jednym państwie.

 

Jeśli pracowałeś w kilku krajach Unii, nie zawsze oznacza to, że dostaniesz trzy pełne emerytury. Możesz dostać tylko jedną, ale „składaną” – każde z tych państw uwzględni twój okres ubezpieczenia na jego terytorium i proporcjonalnie do niego wyliczy część emerytury, lub też jeśli spełnisz wymagane w jednym państwie warunki bez sumowania okresów – wyliczy pełną emeryturę a drugie, jeśli będzie konieczne sumowanie – tylko emeryturę proporcjonalną (częściową).

 

EMERYTURA I RENTA INWALIDZKA

O prawo do emerytury, renty inwalidzkiej czy rodzinnej w krajach członkowskich możesz się ubiegać wtedy, jeśli w którymś z nich byłeś ubezpieczony co najmniej rok, a łączne okresy pozwolą na przyznanie świadczenia. Jeśli w jakimś kraju pracowałeś krócej niż jeden rok, przy ustalaniu prawa do świadczenia ten okres będzie doliczony do twojego ogólnego stażu pracy przez inne państwa, w których pracowałeś.

 

Emerytura i renta inwalidzka jest przyznawana i wyliczana według przepisów każdego kraju, w którym pracowałeś. Renta z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej przyznawana jest na podstawie ustawodawstwa państwa, w którym pracowałeś w momencie, gdy zdarzył się wypadek lub zachorowałeś.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia