MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura z Ameryki

Redakcja
Od marca do polskiej emerytury będzie można doli-czyć legalna pracę w Stanach Zjednoczonych

   Od marca wchodzi w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że jeśli ktoś pracował legalnie za oceanem, będzie mógł wliczyć ten okres do swojej emerytury.

   Umowa jest ważna dla wszystkich tych osób, które korzy-stają lub będą chciały skorzystać ze świadczeń emerytalno-rentowych zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Skorzystają na niej osoby, które jednym z krajów nie miały wy-pracowanego okresu ubezpieczenia wystarczającego do nabycia prawa do świadczenia, a warunek ten spełnią po uwzględ-nieniu zagranicznych okresów ubezpieczenia w drugim państwie. W takich przypadkach dla celów przyznania emerytury lub renty czy to w Polsce, czy też w USA, zsumowane zostaną lata pracy i ubezpieczenia w obu państwach.

   Wiele osób może skorzystać także finansowo, bo oświad-czenia emerytalno-rentowe można ubiegać się w każdym z państw, w którym było się ubezpieczonym. Osoba, która dzięki umowie spełniła warunki do świadczeń w obu państwach uzyska odrębne świadczenia z Polski i ze Stanów Zjednoczonych w wysokości odpowiadającej stosunkowi długości przebytych okresów ubezpieczenia w danym państwie do łącznej długości okresów ubezpieczenia w obu państwach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił na swojej stronie internetowej serwis informacyjny (www.zus.pl/usa) dla osób zainteresowanych uzyskaniem świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie wchodzącej jednostkach życie umowy. W naszych regionalnych jednostkach terenowych ZUS lada dzień pojawia się ulotki informacyjne dla osób zainteresowa-nych uzyskaniem emerytury lub renty z zastosowaniem umowy polsko - amerykańskiej.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia