Emerytura z Ameryki

Redakcja
Udostępnij:
Od marca do polskiej emerytury będzie można doli-czyć legalna pracę w Stanach Zjednoczonych

   Od marca wchodzi w życie umowa o zabezpieczeniu społecznym między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Oznacza to, że jeśli ktoś pracował legalnie za oceanem, będzie mógł wliczyć ten okres do swojej emerytury.

   Umowa jest ważna dla wszystkich tych osób, które korzy-stają lub będą chciały skorzystać ze świadczeń emerytalno-rentowych zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych. Skorzystają na niej osoby, które jednym z krajów nie miały wy-pracowanego okresu ubezpieczenia wystarczającego do nabycia prawa do świadczenia, a warunek ten spełnią po uwzględ-nieniu zagranicznych okresów ubezpieczenia w drugim państwie. W takich przypadkach dla celów przyznania emerytury lub renty czy to w Polsce, czy też w USA, zsumowane zostaną lata pracy i ubezpieczenia w obu państwach.

   Wiele osób może skorzystać także finansowo, bo oświad-czenia emerytalno-rentowe można ubiegać się w każdym z państw, w którym było się ubezpieczonym. Osoba, która dzięki umowie spełniła warunki do świadczeń w obu państwach uzyska odrębne świadczenia z Polski i ze Stanów Zjednoczonych w wysokości odpowiadającej stosunkowi długości przebytych okresów ubezpieczenia w danym państwie do łącznej długości okresów ubezpieczenia w obu państwach.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił na swojej stronie internetowej serwis informacyjny (www.zus.pl/usa) dla osób zainteresowanych uzyskaniem świadczeń emerytalno-rentowych na podstawie wchodzącej jednostkach życie umowy. W naszych regionalnych jednostkach terenowych ZUS lada dzień pojawia się ulotki informacyjne dla osób zainteresowa-nych uzyskaniem emerytury lub renty z zastosowaniem umowy polsko - amerykańskiej.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie