Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emilewicz: Działalność gospodarczą w Polsce zakłada się dlatego, żeby być przedsiębiorcą, nie dlatego, że jest to jedyna forma zarobkowania

Redakcja
- Chcemy, żeby bycie przedsiębiorca w Polsce było realnym wyborem, a nie koniecznością i to rzeczywiście już się dzieje- mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.
- Chcemy, żeby bycie przedsiębiorca w Polsce było realnym wyborem, a nie koniecznością i to rzeczywiście już się dzieje- mówiła Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Marek Szawdyn
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zachęca przedsiębiorców do dialogu. Jednym ze sposobów stanowi aplikacja Głos Przedsiębiorcy. Za jej pośrednictwem do resortu trafiło 249 propozycji zmian w przepisach. 23 pomysły zostały zrealizowane. - Współpraca z Ministerstwem Przedsiębiorczości nam przedsiębiorcom układa się bardzo dobrze, ale chcielibyśmy żeby również pozostałe ministerstwa patrzyły przychylniej na przedsiębiorców, jak chociażby Ministerstwo Finansów, czy Ministerstwo Sprawiedliwości- komentuje Marek Kowalski, FPP.

Rolą MPiT w bieżącej obsłudze Głosu Przedsiębiorcy jest wstępna analiza zgłaszanych propozycji. W  procesie opiniowania resort współpracuje z Federacją Przedsiębiorców Polskich. Jej eksperci pomagają w merytorycznej weryfikacji pomysłów.

- Chcemy, żeby bycie przedsiębiorcą w Polsce było realnym wyborem, a nie koniecznością i to rzeczywiście już się dzieje. Dynamika ilości zakładanych firm, którą obserwujemy w ministerstwie, tej najbardziej popularnej formy, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej od maja ubiegłego roku, kiedy weszły w życie przepisy ustaw tworzące tzw. Konstytucję Biznesu jest ogromna. Dziennie rejestrowanych jest 900 nowych podmiotów. To więcej niż tych, które się wyrejestrowują- mówiła podczas konferencji Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.- Wszystkie nasze badania wskazują, że działalność gospodarczą w Polsce zakłada się dlatego, że che się być przedsiębiorcą, a nie dlatego, że jest to jedyna forma zarobkowania, wymuszana przez potencjalnych kontrahentów- dodaje.

Przeczytaj także:

Za pośrednictwem formularza online każdy przedsiębiorca może zgłaszać swoje pomysły i inicjatywy ustawodawcze, które następnie są oceniane przez internautów i weryfikowane przez specjalistów z administracji. Tworząc aplikację ministerstwo miało świadomość tego, że to właśnie przedsiębiorcy sami wiedzą najlepiej, czego im potrzeba, aby mogli się bez przeszkód rozwijać.

- Oprócz działającej Rady Dialogu Społecznego gwarantującej dużym przedsiębiorcom i związkom zawodowym dostęp do legislacji, dostęp do tworzenia prawa, to poz tym pozostają ci najmniejsi przedsiębiorcy. Dla nich to jest doskonałe narzędzie, gdzie mogą w pewnym sensie podpowiadać rządowi jakie rozwiązania należałoby przyjąć, żeby ułatwić im życie. W tej chwili współpraca z Ministerstwem Przedsiębiorczości nam przedsiębiorcom układa się bardzo dobrze. Jesteśmy tutaj słuchani, mamy tutaj wsparcie, ale chcielibyśmy żeby również pozostałe ministerstwa patrzyły przychylniej na przedsiębiorców, jak chociażby ministerstwo Finansów, czy Ministerstwo Sprawiedliwości- mówi Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, prezes Centrum Analiz Legislacyjnych i Polityki Ekonomicznej.

Projekty mogą dotyczyć siedmiu kategorii: rozwój działalności gospodarczej, prawa i obowiązki przedsiębiorcy, finansowanie, wprowadzanie innowacyjnych produktów i usług na rynek, handel zagraniczny, informacje dla przedsiębiorców, inwestowanie w Polsce.

W przypadku, gdy sygnalizowany problem zostanie oceniony jako istotny, a jego rozwiązanie możliwe do wprowadzenia w obecnych warunkach, pomysł przekazywany  jest  do resortu właściwego dla danej sprawy.

- Każdy może zgłosić swoją propozycję, kwestię, która z jego punktu widzenia stanowi utrudnienie w prowadzeniu jego działalności gospodarczej, pewną barierę, którą należałoby usunąć. To faktycznie jest otwarte dla każdego przedsiębiorcy- dodaje w rozmowie z AIP Łukasz Kozłowski, Główny Ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia