Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emilewicz mówiła w środę w Kielcach o setkach ułatwień dla biznesu

Anna Nagel
Wideo
od 16 lat
Projekt Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, który ma ograniczyć zatory płatnicze, przyjęty w miniony wtorek przez rząd, a także obowiązujące już proprzedsiębiorcze przepisy: Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, ustawa dot. sukcesji firm czy Mały ZUS - o tych rozwiązaniach mówiła w środę w Kielcach szefowa MPiT Jadwiga Emilewicz.

Okazją do tego było spotkanie z przedsiębiorcami, zorganizowane w naszym mieście przez ministerstwo oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Było ono jednym z cyklu 20 konferencji „Prawo do przedsiębiorczości”, które w maju i czerwcu odbywają się w większych miastach Polski.

Podczas spotkania szefowa MPiT zachęcała właścicieli firm do tego, by w kontaktach z urzędami powoływali się na zapisy Konstytucji Biznesu, m.in. “co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. A także do ustanawiania zarządców sukcesyjnych, co łatwo i za darmo można zrobić za pośrednictwem CEIDG.

Opowiadała też o projekcie antyzatorowym, który teraz trafi do parlamentu, a zacznie obowiązywać od początku 2020 roku: - Zatory płatnicze to, jak wynika z badań, które prowadziliśmy razem z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości, najczęściej wskazywana przez polskich małych i średnich przedsiębiorców bariera rozwojowa. Czym są zatory płatnicze, wie każdy przedsiębiorca: dostarczyłem towar lub usługę, wystawiłem fakturę, a czekam nierzadko 170-180 dni, aż mi zapłacą. Zgadzam się milcząco, nie wchodzę na drogę sądową, bo boję się stracić kontrahenta, bądź wiem, że ten proces jest długi, żmudny, kosztowny i niewiele z tego mam na koniec. Starając się przerwać te praktyki, które sprawiają, że taniej jest kredytować się u podwykonawcy niż w banku, zaproponowaliśmy, jako MPiT, projekt ustawy, która ma ograniczyć zatory płatnicze. Zakłada on skrócenie terminów płatności. Zaczynamy od siebie - administracja ma płacić w ciągu 30 dni. A biznes, w przypadku relacji asymetrycznych, czyli duży na rzecz małego - do 60 dni.

Inne rozwiązanie projektu dot. ograniczenia zatorów, to ulga na złe długi. - Jeśli dostarczyłam to, co miałam dostarczyć, i wystawiłam fakturę, to podatek zapłacę dopiero wtedy, gdy zleceniodawca uiści mi wynagrodzenie. Bez tego urząd nie zobaczy podatku. Rozszerzamy to na PIT i CIT - wyjaśniła minister Emilewicz.

W spotkaniu uczestniczył również świętokrzyski poseł oraz wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego Michał Cieślak. - Chciałem podziękować pani minister, że znalazła czas dla świętokrzyskich przedsiębiorców. To kolejne spotkanie, w którym udostępniamy przedsiębiorcom cały garnitur instytucji oraz organizacji rządowych, które skupiają się w przestrzeni około-biznesowej i służą przedsiębiorcom. Przedsiębiorcy rozmawiali z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego czy Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Takie spotkania są potrzebne i mam nadzieję, że będziemy mogli liczyć na ich cykliczność - powiedział Michał Cieślak.

- To trzecie spotkanie z cyklu dwudziestu, które planujemy przed wakacjami. Korzystamy z dobrego doświadczenia z ubiegłego roku. Wtedy konferencje odbyły się w 80 miejscach, a wzięło w nich udział sześć tysięcy przedsiębiorców. Podczas ubiegłorocznych spotkań nie tylko informowaliśmy, ale także zbieraliśmy pomysły na kolejne ułatwienia dla przedsiębiorców. Wykorzystaliśmy je m.in. w Pakiecie MŚP, który obowiązuje od poczatku tego roku. Pakiet wprowadził np. możliwość wliczenia w koszty pracy małżonka czy małoletniego dziecka - dodała Jadwiga Emilewicz.

Małgorzata Oleszczuk, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości zaznaczyła, że głównym celem cyklu konferencji jest prezentacja reform, które wprowadza rząd, by ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie. - Część zmian zakłada przede wszystkim ułatwienia w prowadzeniu działalności gospodarczej. Wiele z nich zmienia także samo podejście do przedsiębiorców. W przypadku sporów i wątpliwości urzędniczych, w świetle nowego prawa, są one rozstrzygane na korzyść przedsiębiorców - powiedziała Małgorzata Oleszczuk.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji : prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Emilewicz mówiła w środę w Kielcach o setkach ułatwień dla biznesu - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia