Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Enea Elektrownia Połaniec nie będzie już płacić podatku CIT w Świętokrzyskiem? Budżety województwa i gminy Połaniec stracą miliony złotych?

Paweł Więcek
Paweł Więcek
Enea Elektrownia Połaniec - jedna z największych firm regionu - zmieniła swoje miejsce rejestracji z Połańca na Poznań. Czy spółka będąca filarem rozwoju województwa nie będzie już płacić podatku CIT w regionie? Wygląda na to, że budżety województwa i gminy Połaniec mogą stracić miliony złotych!

Jak wynika z nieoficjalnych informacji "Echa Dnia", od nowego roku Enea Elektrownia Połaniec weszła w skład Podatkowej Grupy Kapitałowej funkcjonującej w ramach Grupy Enea - jednego z czempionów na polskim rynku produkcji energii elektrycznej. Czy to oznacza, iż spółka będzie rozliczać się z podatku dochodowego od osób prawnych (przedsiębiorstw) CIT wraz z innymi podmiotami z rodziny w Poznaniu, gdzie znajduje się główna siedziba Grupy Enea?

Gdyby tak się stało, Exodus Enea Połaniec z regionu mogą mocno odczuć samorządy - województwa, miasta i gminy Połaniec oraz powiatu staszowskiego. Zgodnie z przepisami udział samorządów w podatku CIT od przedsiębiorstwa, które posiada swoją siedzibę w danym regionie, kształtuje się na poziomie 14,75 procent dla województwa, 6,71 procent dla gminy oraz 1,4 procenta dla powiatu. W przypadku Enea Połaniec chodzi o gigantyczne pieniądze.

Jak wynika z raportu ENEA Elektrownia Połaniec w 2018 roku osiągnęła przychody ze sprzedaży netto w wysokości 2 miliardów 555 milionów złotych. Zysk netto spółki wyniósł nieco ponad 146 milionów złotych. Enea Połaniec zapłaciła 16 milionów 936 tysięcy złotych podatku dochodowego - CIT.

Prosty rachunek matematyczny pokazuje, jak ogromną wyrwę w budżetach województwa i gminy Połaniec na 2020 rok spowoduje fiskalna emigracja Enea Połaniec do Poznania. Województwo straci prawie 2,5 miliona złotych, a gmina - 1,1 miliona złotych. Uszczerbek dla powiatu staszowskiego wyniesie 238 tysięcy złotych. W sumie z województwa wyparują zatem prawie cztery miliony złotych.

Nasze informacje potwierdza marszałek województwa Andrzej Bętkowski. - Wiedziałem o tym wcześniej. Służby finansowe o tym mnie informowały, ale prawo dopuszcza tworzenie się takich grup podatkowych. Dla budżetu państwa nie będzie uszczerbku, natomiast samorządy, kiedy płatnik się przenosi poza województwo, odczują to. Ale zobaczymy, jak to faktycznie będzie, bo na razie są to w dużej mierze szacunki na podstawie historycznych danych - mówi marszałek województwa Andrzej Bętkowski z Prawa i Sprawiedliwości.

Warto dodać, że decyzja grupy Enea - należącej do Skarbu Państwa - jest w kontrze do zapowiedzi rządu Prawa i Sprawiedliwości dotyczącej tak zwanej deglomeracji, czyli przenoszenia głównych siedzib ważnych urzędów, instytucji i spółek państwowych do mniejszych miast.

Marszałek Andrzej Bętkowski zaznacza, posłowie Prawa i Sprawiedliwości interweniowali w tej sprawie. - Ale prawo dopuszcza tworzenie takich grup. Poza tym firmy mają swoje szefostwo, są pod ministrami, oni koordynują i taką ścieżkę optymalizacji ich finansów podpowiadają - dodaje Andrzej Bętkowski.

Burmistrz Połańca Jacek Tarnowski jest zasmucony taką decyzją grupy Enea. - Przeniesienie miejsca rejestracji firmy Enea Elektrownia Połaniec to dla naszej gminy bardzo przykra informacja. Ubolewam, że podjęto taką decyzję, ale szanuję i rozumiem decyzję firmy, która chce optymalizować koszty. Warto jednak zauważyć, że działalność elektrowni w znaczny sposób wpływa na otoczenie. Chcę podkreślić, że kiedy koncern Engie International Holdings podjął decyzję o sprzedaży elektrowni, samorząd Połańca mocno zabiegał o zakup elektrowni przez spółkę należącą do Skarbu Państwa. Przyjmując wspólnie rezolucję w lutym 2016 roku, mającą na celu powrót elektrowni do zasobów państwa polskiego, zwracając się również o wsparcie tej inicjatywy odrębnymi pismami do marszałka województwa świętokrzyskiego, wojewody świętokrzyskiego, Rady Powiatu w Staszowie, ościennych gmin powiatu staszowskiego i mieleckiego.Jako samorząd i mieszkańcy zawsze wspieramy rozwój elektrowni, współpracę oceniamy jako dobrą, która przynosi obopólne korzyści. Cele nasze są wspólne, a rozbieżności, które czasem występują, a wynikają z obowiązujących procedur, rozwiązujemy wspólnie z pozytywnym efektem końcowym dla obu stron. Przeniesienie miejsca rejestracji firmy Enea Elektrownia Połaniec i stworzenie grupy podatkowej w konsekwencji dla gminy może mieć różny skutek finansowy, który zależy od relacji rentowności całej grupy Enea w stosunku do rentowności elektrowni Połaniec, co będzie osiągane w kolejnych latach. Pomimo tej decyzji elektrownia Połaniec nadal może liczyć na samorząd i mieszkańców w dalszym swoim rozwoju.

Europoseł i były marszałek województwa Adam Jarubas z Polskiego Stronnictwa Ludowego krytycznie ocenia decyzję o relokacji siedziby Enea Połaniec do Poznania. Przypomina, że niedawno do Warszawy przeniosły się siedziby dwóch innych świętokrzyskich firm: VIVE Textile Recycling oraz Anna-Bud, a wcześniej Polonez Plus.

- Miało być tak dobrze po przejęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwość, tymczasem niekorzystne trendy, z którymi zawsze województwo walczyło, nasiliły się. Niestety, tak wygląda w praktyce teoria zrównoważonego rozwoju i otwierania szans dla słabszych regionów lansowana przez premiera Morawieckiego - mówi Adam Jarubas.

Enea Elektrownia Połaniec wchodzi w skład Grupy Enea od marca 2017 roku. Została zakupiona za ponad 1,2 miliarda złotych od francuskiego koncernu Engie w ramach tak zwanej repolonizacji. To największa w południowo-wschodniej Polsce i jedna z najmłodszych i najnowocześniejszych elektrowni w kraju. Wytwarza energię w siedmiu blokach opalanych mieszanką węgla i biomasy oraz „Zielonym Bloku” - największej na świecie jednostce energetycznej opalanej w 100 procentach mieszanką biomasy leśnej i agro. Ponadto w Połańcu wytwarzane są energia cieplna, popiół, gips i popioło-żużle dla drogownictwa i budownictwa.

Spółka zatrudnia około pół tysiąca osób. Dużo więcej pracuje w firmach kooperujących z Enea Połaniec.

W sprawie powodów zmiany siedziby Enea Połaniec oraz wiążących się z tym kwestii podatkowych wystosowaliśmy zapytanie do biura prasowego Grupy Enea. Oto oficjalna odpowiedź:

"Nie jest prawdą, że włączenie Elektrowni Połaniec do Podatkowej Grupy Kapitałowej sprawi, że podatki będą odprowadzane poza województwo świętokrzyskie. Wszystkie podatki stanowiące istotne dochody jednostek samorządu terytorialnego związane z działaniem elektrowni w Połańcu są odprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa do danej jednostki samorządu terytorialnego. Enea Połaniec włączona została do Podatkowej Grupy Kapitałowej jako jeden z jedenastu podmiotów z Grupy Enea, które rozlokowane są w całej Polsce, w kilku województwach i na terenie kilkunastu jednostek samorządu terytorialnego. Powołanie tej grupy służy przede wszystkim uproszczeniu procedur rozliczeń w Grupie Enea, w ramach dopuszczalnej optymalizacji podatkowej, zgodnie z zapisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tworzenie podatkowych grup kapitałowych jest określone w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. To powszechna w biznesie praktyka, z której Grupa Enea korzysta od 2014 roku. Zastosowanie takiego rozwiązania przynosi ułatwienia w firmie w zakresie rozliczania i jednocześnie zapewnia poszanowanie odrębności i roli jednostek gospodarczych w społecznościach lokalnych. Podatki Elektrowni Połaniec stanowiące dochody jednostek samorządu terytorialnego będą odprowadzane do lokalnych jednostek samorządu terytorialnego, zgodnie z przepisami prawa".

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Enea Elektrownia Połaniec nie będzie już płacić podatku CIT w Świętokrzyskiem? Budżety województwa i gminy Połaniec stracą miliony złotych? - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia