Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energia ze słońca, ciepło z trocin. Ruszyły wystawy EKO-TECH, ENEX, ENEX NOWA ENERGIA i PNEUMATICON.

Jarosław PANEK, [email protected]
Tak wyglądają mówiące kosze na targach w Kielcach. Niestety takie "cudo" kosztuje około 1600 złotych.
Tak wyglądają mówiące kosze na targach w Kielcach. Niestety takie "cudo" kosztuje około 1600 złotych.
Ponoć najlepszy na świecie energooszczędny masywny system budowlany, premiera nowego kotła na pelety firmy Defro z Rudy Strawczyńskiej, minielektrownie wiatrowe na indywidualne potrzeby, gadające kosze na śmieci i wiele innych ciekawostek – to atrakcje rozpoczętych wczoraj w Kielcach targów. (Zobacz galerię zdjęć)

Łącznie wszystkie cztery wystawy zgromadziły rekordową liczbę ponad 250 wystawców. W tym roku szczególnie dużo przyjechało do Kielc firmy Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Dzielą się one swoimi doświadczeniami w pozyskiwaniu energii odna-wialnej oraz wykorzystaniu tanich biopaliw.

Oszczędności na
każdym kroku

Targi już od wczoraj rano odwiedzały tłumy ciekawskich. To bowiem idealne miejsce, aby wybrać sobie najlepszy i najtańszy kocioł na pelety, trociny, brykiety i inne biopaliwa. Przy-jechało także wielu producentów paneli solarnych ogrzewają-cych wodę jak i ogniw fotowoltaicznych, zamieniających sło-neczne promienie w energię elektryczną.

Są też producenci niewielkich elektrowni wiatrowych, które wystarczają na zaspokojenie potrzeb energetycznych niewiel-kiego domku jednorodzinnego.

Generalnie wszystkie cztery imprezy, a zwłaszcza EKO-TECH oraz ENEX i ENEX NOWA ENERGIA, zaskakują różno-rodnością ciekawych rozwiązań i pomysłów. Atrakcją targów EKOTECH są… mówiące kosze na śmieci, a to w kształcie del-fina, a to w kształcie biedronki. Kosz nas zaczepia, śmieje się, dziękuje za wrzucony papierek itp. Firma Juka, która je produkuje w Polsce, już sprzedała swoje wyroby między innymi do jednego z polskich aquaparków. Niestety taki kosz to propozycja nie tania. Wraz z elektroniką kosztuje około 1600 złotych.

Premiery

Z kolei około 12 tysięcy złotych trzeba zapłacić za najnow-szy kocioł Defro Duo Pellet firmy Defro z Rudy Strawczyńskiej, która jest największym producentem kotłów na paliwa stałe w Polsce. To jeszcze „ciepła” premiera. Kocioł niemal wprost z li-nii produkcyjnej trafił na kielecką wystawę. Ma moc 15 kW, wystarcza na ogrzania domku jednorodzinnego o powierzchni do 200 metrów kwadratowych i ma komorę zasypową, w której na raz mieści się do 200 kilogramów peletu, co oznacza, że należy go dosypywać co 5 – 8 dni. Model ten ma też nowy, rozbudowany sterownik.

Inna targową atrakcją wczorajszego dnia okazała się prezentacja super energooszczędnego masywnego systemu bu-dowanego. Specjalne moduły, które z daleka wyglądają trochę jak pustaki, choć mają zupełnie innego parametry, pokazała firma Argisol. Chwali się ona, że to najbardziej energooszczędny system ścian na świecie. Współczynnik przewodnictwa cie-pła wynosi w tym przypadku U=0,15, co oznacza do .. 80 pro-cent oszczędności energii w porównaniu z tradycyjnymi systemami murów.

Dzięki temu można zasadniczo zmniejszyć koszty ogrzewania. Firma twierdzi w swoich materiałach reklamowych, że zamiast jak do tej pory płacić 8 tysięcy złotych za jeden sezon grzewczy, będziemy płacić jedynie 1600 złotych oczywiście pod warunkiem zbudowania ścian domu z tego właśnie materiału.

Świętokrzyskie energią

stoi?

Oprócz wielu rozwiązań alternatywnych, na targach można zobaczyć wiele nowinek z dziedziny energetyki konwencjonal-nej. Swoje wielkie stoiska na targach ENEX wynajęli liderzy tej branży w naszym regionie: firmy ZPUE oraz Strunobet Migacz. Generalnie warto podkreślić, że wśród 250 wystawców bardzo wielu z nich pochodzi z naszego regionu. Mamy się czym chwalić zarówno jeśli idzie o energię konwencjonalną jak i prężne podmioty zajmujące się ochroną środowiska, recyclingiem oraz energią odnawialną. Targi potrwają do soboty włącznie.

 

                          Zobacz program targów ENEX 

                         Zobacz program targów EKOTECH

 

          ---------Najważniejsze informacje-----------

Ceny biletów wstępu:

normalny - 30 zł (wstęp wolny po zarejestrowaniu się),

grupowy - 30 zł (dla grupy zorganizowanej młodzieży szkolnej i studenckiej powyżej 15 osób - cena za całą grupę)

Ceny biletów parkingowych:

samochody osobowe do godz. 12.00 - 10 zł,

samochody osobowe po godz. 12.00 - 6 zł,

autokary do godz. 12.00 - 20 zł,

autokary po godz. 12.00 - 12 zł

Godziny otwarcia targów:

4 marca: 9.00-16.00,

5 marca: 9.00-15.00

Dojazd do targów:

autobusem linii 100 z przystanku na ul. Czarnowskiej (obowiązują bilety komunikacji miejskiej)

- zobacz rozkład jazdy z ul. Czarnowskiej

- zobacz rozkład jazdy z ul. Zakładowej

samochodem - mapa

Szczegółowych informacji udzielają:

Biuro Obsługi Wystawców (w godzinach otwarcia targów), tel.:

41 365 12 68

41 365 13 01

menedżer targów, tel. 41 365 12 12

 

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia