Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Energooszczędny dom to już nie ekstrawagancja

Maciej Badowski AIP
Jak wynika z raportu, to najczęściej kobiety interesują się każdym etapem budowy, czynnie uczestniczą w podejmowaniu decyzji.
Jak wynika z raportu, to najczęściej kobiety interesują się każdym etapem budowy, czynnie uczestniczą w podejmowaniu decyzji. Karolina Misztal
Na budynek energooszczędny musimy patrzeć, jak na żywy organizm, ponieważ każde rozwiązanie pełni określoną funkcję. Tylko współdziałanie poszczególnych elementów budynku może zapewnić prawidłowy bilans energetyczny i odpowiedni komfort. Jednocześnie prawie połowa z nas uważa, że wykorzystanie rozwiązań energooszczędnych jest trudniejsze niż rozwiązań tradycyjnych.

Jak wynika z raportu „Budownictwo energooszczędne oczami Polaków”, prawie trzy czwarte badanych wskazało, że energooszczędne rozwiązania nie są jedynie przemijającą modą. Znaczna część respondentów jest świadoma, że to, w jaki sposób budujemy domy ma bezpośrednie przełożenie na nasze zdrowie. Z badania wynika, że 84 proc. Polaków wie, że budownictwo energooszczędne wpływa na zmniejszenie smogu.

- To z jakiego materiału są stworzone ściany, zależy przewodność cieplna samej przegrody, samej ściany, a także to, ile energii będzie potrzeba do ogrzania budynku. Stąd bardzo istotne jest to, z czego wznosimy ściany konstrukcyjne- tłumaczy w rozmowie z AIP Robert Janiak, H+H Polska. - Beton komórkowy na rynku światowym, europejskimi polskim jest znany i tak naprawdę jest on popularny od zawsze. W momencie, kiedy został wynaleziony, od razu odkryto i docenione jego właściwości termoizolacyjne, a także właściwości związane z łatwym wykonawstwem- dodaje.

Jak wynika z raportu, to najczęściej kobiety interesują się każdym etapem budowy, czynnie uczestniczą w podejmowaniu decyzji, również tych dotyczących zastosowania energooszczędnych rozwiązań czy wystroju wnętrz. Kobiety mają coraz większą świadomość kwestii technicznych, szczegółowo analizują projekty, przyjęte rozwiązania techniczne, zadają trudne pytania i proponują trafne rozwiązania funkcjonalno-przestrzenne.

Zgodnie z badaniami mężczyźni częściej zwracają uwagę na „rozwiązania inteligentne” w budynkach, wciąż jednak ze względu na dodatkowe koszty jest to mało popularne rozwiązanie. Stosowanie rozwiązań energooszczędnych i odnawialnych źródeł energii nie jest już w tej chwili ekstrawagancją, ale staje się dostępnym dla klientów standardem.

- Komfort w mieszkaniu to bardzo szerokie pojęcie. Komfort to nie tylko temperatura, jak mogłoby nam się wydawać, ale też jakość powietrza oraz jakość innych czynników wpływających na to jak się czujemy i jak możemy funkcjonować w pomieszczeniu, czy w nim odpoczywać. Komfort to na pewno to, ze możemy utrzymywać żądaną temperaturę w każdym pomieszczeniu, zależnie od tego jak je użytkujemy i do czego jest ono przeznaczone, ta temperatura powinna być inna i powinna się zmieniać. W momencie spania, temperatura powinna być niższa, a kiedy pracujemy- oczywiście trochę wyższa, a kiedy odpoczywamy- jeszcze wyższa. Komfort to też to, ze mogę wyciągnąć telefon i z jego poziomu mogę sprawdzić jaką mam temperaturę obecnie w domu a nawet ją zmienić. To jest bardzo ważna i przydatna cecha nowoczesnych urządzeń. Na komfort wpływa to, jakich źródeł ciepła używamy, czyli są: energooszczędne, tanie w użytkowaniu oraz ekologiczne- tłumaczy AIP Sebastian Brzoza, Danfoss Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Energooszczędny dom to już nie ekstrawagancja - Strefa Biznesu

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia