Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ennio Morricone ściągnie do Kielc plejadę gwiazd!

redakcja, Marzena SMORĘDA, Danuta PAROL
www.enniomorricone.it/uk/news.php
Koncert laureatów Medalu Papieskiej Rady do Spraw Kultury „Per Artem ad Deum” w sobotę, 29 września w Targach Kielce.

Muzyka niezwykłych kompozytorów i w wyjątkowym wykonaniu już za kilka dni zabrzmi w Targach Kielce. Do Kielc specjalnie na koncert i spotkanie z wybitnymi postaciami przyjadą sławy.

Na jednej scenie zabrzmią utwory dwóch słynnych na cały świat twórców muzyki. Ennio Morricone, włoski kompozytor, genialny twórca muzyki filmowej i zdobywca Honorowego Oscara oraz Stefan Stuligrosz, zmarły przed kilkoma miesiącami wybitny polski dyrygent i kompozytor, założyciel chóru Poznańskie Słowiki i charyzmatyczna osobowość wyróżnieni zostali w tym roku medalem „Per Artem ad Deum”, który wręczy osobiście prezydent Papieskiej Rady do spraw Kultury JE kardynała Gianfranco Ravasi.

ZJAZD SŁAW

Zapowiada się wydarzenie, które już odbija się szerokim echem w Polsce i na świecie. Do Kielc przyjedzie też plejada gwiazd udział w koncercie zapowiedziały już między innymi znane aktorki Beata Tyszkiewicz i Małgorzata Potocka. Kolejnych znanych nazwisk organizatorzy koncertu na razie nie chcą zdradzić.

Koncert, podczas którego kompozycję Ennio Morricone na chór i orkiestrę wykona Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej i Chór Filharmonii Krakowskiej oraz wystąpią Poznańskie Słowiki odbędzie się 29 września w najnowocześniejszej w Polsce hali wystawienniczej Targów Kielce.

W czasie koncertu zaprezentowanych zostanie 11 utworów wykonywanych przez Chór Poznańskie Słowiki – sześć w części „Dawna muzyka chóralna” a capella i pięć z towarzyszeniem organów, na których zagra Maciej Bolewski. Chór zaśpiewa pod batutą Macieja Wielocha.

 

WIELKIE PRZYGOTOWANIA 

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej z towarzyszeniem Chóru Filharmonii Krakowskiej, prowadzona przez Jacka Rogalę wykona utwór autorstwa Ennio Morricone „Tra cielo e terra – między niebem a ziemią”. Genialny włoski kompozytor dedykował je Janowi Pawłowi II.
Jest to muzyka napisana przez włoskiego kompozytora w 2000 roku do filmu „Ojciec Pio. Między niebem a ziemią”.

Od kilku dni trwają próby orkiestry. – To czas wytężonej pracy- mówi Marian Kupisz, inspektor orkiestry. – Do południa przygotowujemy program sobotniego koncertu z muzyką wiedeńskich klasyków, a wieczorem – utwór Ennio Morricone. Ostatnia próba z udziałem kompozytora odbędzie się w dniu koncertu, w sobotę 29 września. Jest to krótki, trwający około 20 minut utwór, napisany na dużą orkiestrę, która wystąpi w większym 80-osobowym składzie. Powiększony zostanie sekcja smyczkowa, rozbudowana grupa instrumentów dętych blaszanych i perkusji, wprowadzony  fortepian i organy. Do tego dojdzie prawie 50-osobowy chór. Będzie to potężne brzmienie muzyki, która tak wzrusza słuchaczy. To wyjątkowy koncert i spotkanie z genialnym kompozytorem, jego obecność jest dla nas, muzyków, dużym przeżyciem - przyznaje Marian Kupisz.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia