Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ennio Morricone wkrótce przyjedzie do Targów Kielce

marzena
Ennio Morricone wkrótce przyjedzie do Targów Kielce
Ennio Morricone wkrótce przyjedzie do Targów Kielce archiwum
Wyjątkowy koncert laureatów Medalu Papieskiej Rady do Spraw Kultury „Per Artem ad Deum” odbędzie się w Targach Kielce już za 10 dni. Włoski kompozytor Ennio Morricone przyjedzie do Kielc z żoną.

Na jednej scenie zabrzmią utwory dwóch kompozytorów, których sława wybiega daleko poza granice Europy. Ennio Morricone, włoski kompozytor, genialny twórca muzyki filmowej i zdobywca Honorowego Oscara oraz Stefan Stuligrosz, zmarły kilka miesięcy temu wybitny polski dyrygent i kompozytor, założyciel chóru Poznańskie Słowiki i charyzmatyczna osobowość - wyróżnieni zostali w tym roku wyjątkowym medalem, który wręczy osobiście prezydent Papieskiej Rady ds. Kultury JE kardynała Gianfranco Ravasi.

Koncert, podczas którego utwory Ennio Morricone zagra Orkiestra Filharmonii Świętokrzyskiej oraz wystąpią Poznańskie Słowiki odbędzie się 29 września w Targach Kielce.

W programie koncertu pojawi się 11 utworów wykonywanych przez Chór Poznańskie Słowiki – sześć w części „ Dawna muzyka chóralna” a capella i pięć z towarzyszeniem organów, na których zagra Maciej Bolewski. Chór zaśpiewa pod batutą Macieja Wielocha.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej prowadzona przez Jacka Rogalę zagra utwór autorstwa Ennio Morricone „Tra cielo e terra – Między niebem a ziemią”.
Kapituła konkursu „Per artem ad Deum” nagradza twórców, którzy w sposób trwały i znaczący przyczynili się do rozwoju sztuki i kultury europejskiej, promując więzi z Kościołem, pogłębiając dialog między różnymi kulturami współczesnego świata. Targi Kielce są jedynym miejscem na świecie, w którym już od ośmiu lat wręczane jest to wyjątkowe wyróżnienie. Medal Per Artem ad Deum towarzyszy kieleckiej Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo, największej tego typu w Europie.

Kapituła Medalu przyznała to zaszczytne wyróżnienie Ennio Morricone za geniusz tworzenia kameralności nacechowanej liryzmem i prostotą przez wydobywanie dźwięków, które kocha cały świat, a Stefanowi Stuligroszowi za optymizm i konsekwencję na drodze do wolności dusz.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Stefana Stuligrosza zaledwie kilka dni po ogłoszeniu wyników tegorocznego konkursu. Medal Per Artem ad Deum przekazany zostanie na ręce Chóru Poznańskie Słowiki. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia