Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

e-TOLL. Ważna zmiana dla kierowców już od 1 października. "To pułapka w którą wpadnie tysiące polskich i zagranicznych przewoźników"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia via-TOLL- poinformowano w środę rano.
- W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia via-TOLL- poinformowano w środę rano. Fot. Janusz WóJtowicz/ Polska Press
1 października przestanie działać dotychczasowy system opłat drogowych via-TOLL. Zastąpi go systemem e-TOLL. Za jego wdrożenie odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. - W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia viaTOLL- mówiła w środę rano Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS. - Jesteśmy na ostatniej prostej do historycznej zmiany dla użytkowników dróg płatnych w Polsce- dodała. Z kolei przedstawiciele Forum Transportu Drogowego napisali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego w którym ostrzegają, że "Nowy System poboru opłat Drogowych e- Toll to pułapka, w którą wpadną1 października tysiące polskich i zagranicznych przewoźników i kierowców".

System e-Toll został uruchomiony 24 czerwca bieżącego roku, aby kierowcy mogli płynnie przejść z jednego systemu na drugi. via-TOLL zostanie wyłączony w czwartek 30 września, od 1 października będzie działał tylko e-TOLL.

- Od 1 października, jeżeli w danym pojeździe nie będzie zainstalowanego certyfikowanego urządzenia ZSL lub OBU, to przewoźnik będzie musiał korzystać z aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub będzie płacić kary. Przy czym instalacja i konfiguracja aplikacji nie jest łatwa i mniej zaawansowany użytkownik sobie z tym nie poradzi - tłumaczy nam Paweł Turniak, Dyrektor ds. Systemów GPS, Seris Konsalnet.

- W Ministerstwie Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej prowadzimy ostatnie przygotowania do wygaszenia via-TOLL, jesteśmy na ostatniej prostej do historycznej zmiany dla użytkowników dróg płatnych w Polsce- poinformowała w środę rano podczas specjalnego spotkania online Magdalena Rzeczkowska, szefowa KAS. Jednocześnie zapowiedziała, że nad prawidłowością procesu czuwa zespół kilkuset specjalistów Ministerstwa Finansów i partnerów KAS.

Jak wyjaśniła, System e-TOLL to "nowoczesne rozwiązanie, długofalowo wygodniejsze i korzystniejsze dla kierowców i państwa". - Składa się z wielu podsystemów oraz aplikacji, które mają zapewnić funkcjonowanie i skuteczność poboru opłat drogowych na najwyższym poziomie- wyliczała.

Rzeczkowska przypomniała, że branża transportowa miała zapewniony 3-mies. okres przejściowy – równoległe funkcjonowanie 2 systemy. - Wspieramy przedsiębiorców w dostosowaniu się do zmian. Wdrożyliśmy ulgę podatkową na zakup urządzeń OBU/ZSL i zniżki w opłatach za przejazd z e-TOLL- dodała.

Rejestracja w elektronicznym systemie poboru opłat e-TOLL jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą poruszać się po drogach płatnych pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdu lub zestawu pojazdów powyżej 3,5 tony. Zarejestrować się można na trzy sposoby:

  • online
  • w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta
  • za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych

Jak informuje KAS, w związku z wygaszeniem systemu poboru opłat viaTOLL od 1 października 2021 r. nastąpią zmiany organizacji ruchu w Miejscach Poboru Opłat (MPO) na odcinkach autostrad A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica. Nowa organizacja ruchu na MPO będzie oznaczała: przeznaczenie dwóch skrajnych pasów wjazdowych i dwóch skrajnych pasów wyjazdowych na każdym Placu Poboru Opłat (PPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL oraz przeznaczenie jednego pasa wjazdowego i jednego pasa wyjazdowego na każdej Stacji Poboru Opłat (SPO) tylko do obsługi pojazdów korzystających z systemu e-TOLL.

- Pozostałe pasy na MPO do 30 listopada 2021 r. będą funkcjonować w trybie manualnego poboru opłat, na których będzie można wnieść opłatę za przejazd autostradą kartą lub gotówką- wskazano w komunikacie.

To nie wszystko. Od 1 października 2021 r. nie będzie możliwe wnoszenie opłat drogowych z wykorzystaniem urządzeń pokładowych viaBOX i viaAUTO. Dotychczasowi użytkownicy tych urządzeń powinni od tego dnia opłacać przejazdy elektronicznie, przy użyciu aplikacji mobilnej e-TOLL PL lub urządzeń pokładowych kompatybilnych z e-TOLL. Użytkownicy pojazdów lekkich (do 3,5 tony) do 30 listopada 2021 r. mogą również korzystać z manualnego sposobu poboru opłat.

Przewoźnicy chcą więcej czasu

We wtorek list otwarty do premiera ateusza Morawieckiego w sprawie wdrażania nowego systemu poboru opłat wystosowali przedstawiciele Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych. Ich zdaniem system e-TOLL nie jest jeszcze gotowy, dlatego chcą przesunięcia ostatecznej daty jego wdrożenia.

Jak wskazali w liście, system nie działa prawidłowo, a urządzenia służące do rejestracji trasy są trudno dostępne. Nie zgadzają się też na to, by podstawowym urządzeniem naliczającym opłaty w nowym systemie był smartfon kierowcy, lub firmy przewozowej.

Przewoźnicy z ZMPD zaapelowali do szefa rządu, by wstrzymać zmiany do czasu, kiedy system e-TOLL będzie prawidłowo działać.

- W ocenie użytkowników nowego systemu jest on w początkowej fazie testów przeprowadzanych "na żywym organizmie", a część jego podstawowych funkcjonalności nie została dotychczas w ogóle udostępniona użytkownikom systemu- czytamy w liście.

Ponadto sygnatariusze listu wskazują w nim, że w nowym systemie e-TOLL zarejestrowało się "zaledwie kilka procent potencjalnych użytkowników". - Dotychczasowe opinie osób, które zdecydowały się na zainstalowanie tej aplikacji są jednoznacznie krytyczne , pomimo iż większość jej dotychczasowych użytkowników, to właściciele samochodów osobowych , którzy korzystają z niej na krótkich odcinkach płatnych autostrad- piszą eksperci w liście do premiera.

- Żądamy zawieszenia systemu e-TOLL do czasu osiągnięcia jego pełnej gotowości do wdrożenia, ponieważ aktualnie nie jest on po prostu gotowy do działania- napisano.

N"ie ma możliwości przedłużenia działania systemu via-TOLL"

- Nie ma takiej możliwości, żeby przedłużyć działanie systemu viaTOLL. System e-TOLL już działa i na dzień dzisiejszy mamy zarejestrowanych w nim około 481 tys. pojazdów zarejestrowanych"- powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej minister finansów Tadeusz Kościński.

- Od piątku będzie można wyłącznie używać systemu e-TOLL- podkreślił Kościński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: e-TOLL. Ważna zmiana dla kierowców już od 1 października. "To pułapka w którą wpadnie tysiące polskich i zagranicznych przewoźników" - Portal i.pl

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia