Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europa nie poradziłaby sobie z zimą, gdyby nie kielecki zakład!

Karol BIELA, [email protected]
Większość sprzętu produkowanego w Kielcach przez Schmidt Polska przeznaczona jest na europejskie rynki.
Większość sprzętu produkowanego w Kielcach przez Schmidt Polska przeznaczona jest na europejskie rynki.
Nie wszyscy wiedzą, że firma, pomagająca co roku przetrwać zimę całej północnej i środkowej Europie znajduje się w... Kielcach. To prawdziwy potentat, bez którego trudno byłoby normalnie funkcjonować milionom ludzi przez dobre kilka miesięcy.

Mało kto wie, że w Kielcach produkuje się pługi i komponenty do posypywarek i zamiatarek, których większość przeznaczona jest na eksport, a zakład przy ulicy Skrajnej to... największy wytwórca takich urządzeń w Europie!

Kielecki zakład wchodzi w skład szwajcarskiego Aebi Schmidt Holding AG, który produkuje wszystko, co jest potrzebne do zimowego i letniego utrzymania dróg i lotnisk.

- Holding Schmidt zajmuje się całorocznym utrzymaniem dróg. Jesteśmy największym w Europie producentem pługów odśnieżnych z dużą przewagą nad konkurencją, jeżeli chodzi o procentowy udział w rynku – tłumaczy Paweł Pawłowski, dyrektor operacyjny.

TROCHĘ HISTORII

Pod koniec 1992 roku spółka Schmidt podjęła decyzję, że w Polsce będą produkowane zamiatarki i pługi.

- W tym czasie istniały w naszym kraju trzy firmy wytwarzające takie urządzenia. Z dyrektorem naczelnym naszej siostrzanej firmy Nido objechaliśmy wszystkie te trzy miejsca. Zadecydowaliśmy, że na początek zrobimy spółkę joint-venture z kieleckim przedsiębiorstwem mającym wtedy siedzibę przy ulicy Batalionów Chłopskich. Wydawało się wtedy najbardziej wiarygodne wśród pozostałych. Tam też rozpoczęła się produkcja – wyjaśnia Andrzej Mierzejewski, dyrektor handlowy oraz członek zarządu, który jednocześnie został pierwszym pracownikiem polskiego oddziału firmy Schmidt.

W 1993 roku nastąpiła rejestracja spółki Schmidt Polska w Kielcach. Po przeszkoleniu pracowników w holenderskiej firmie Nido wyprodukowano pierwsze 23 posypywarki.

NOWA SIEDZIBA

W 2000 roku oddano do użytku nowy zakład znajdujący się przy ulicy Skrajnej 80A. Na początku tego roku powiększono zakład o kilkaset metrów kwadratowych hal produkcyjnych i dobudowano jedno piętro w budynku. W Kielcach jest także główna siedziba serwisu, a w Polsce są jeszcze dwa warsztaty naprawcze koło Piły i Zielonej Góry. W tym roku produkcja wyniesie ponad 1900 pługów dla całego holdingu. Oprócz tego w zakładzie przy ulicy Skrajnej produkowane są szczotki do zamiatarek oraz inne komponenty dla pozostałych zakładów holdingu. Przedsiębiorstwo, jak twierdzi kierownictwo, prawdopodobnie będzie się rozrastać.

- Mamy plany, możliwości w grupie oraz mamy produkty, które moglibyśmy tutaj robić. Trwają rozmowy dotyczące ewentualnej rozbudowy zakładu - mówi dyrektor Pawłowski.

PŁUGI DLA CAŁEJ EUROPY

Obroty całej grupy wyniosły w zeszłym roku ponad 300 milionów euro, a w tym roku szacuje się, że przekroczą 320 milionów. Na eksport trafia 92,4 procent sprzętu wytworzonego w kieleckiej fabryce.

- Przychodzą do nas studenci z Politechniki Świętokrzyskiej na praktyki i ci najlepsi zostają często zatrudnieni w Schmidt Polska na stałe – dodaje dyrektor Pawłowski. Stały personel liczy około 210 ludzi, natomiast w szczycie sezonu trwającym od około lipca do końca roku, kielecki oddział Schmidt Polska zatrudnia nawet 300 osób.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia