MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy 2021: Bank Gospodarki Krajowej przedstawił strategię na lata 2021-2025. Opiera się na pięciu filarach

Paweł Poniatowski
Paweł Poniatowski
Na XIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach Bank Gospodarki Krajowej zaprezentował swoją strategię na lata 2021 – 2025. Będzie ona bazować na pięciu filarach. O tym jakie to filary i dlaczego akurat na nie postawiła spółka BGK porozmawialiśmy z Beatą Daszyńską-Muzyczką, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pięć filarów strategii BGK na lata 2021-2025

W przedstawionej podczas XIII Europejskiego Kongresu Gospodarczego strategii BGK na lata 2021-2025 zostało zawartych pięć filarów. Zostały one podzielone na dwie grupy na działania biznesowe (zewnętrzne), w których skład wchodzą trzy filary oraz działania wewnętrzne, które stanowią dwa filary strategii banku.

Zobacz zdjęcia

Podstawowym działaniem BGK będzie zrównoważony rozwój gospodarczy. Jest to poszanowanie zasobów, oszczędzanie energii wody, segregacja odpadów, wszelkiego rodzaju działania, które mogą pozytywnie wpłynąć na stan naszej planety, powstrzymanie globalnego ocieplenia. Bank za pięć lat chce być liderem programów na rzecz zrównoważonego rozwoju. BGK zapowiada, że nie chce konkurować z innymi bankami w tej kwestii, tylko działać wspólnie z całym sektorem bankowym.

Drugim filarem ma być zaangażowanie społeczne. - Nie ma silnej gospodarki bez silnego kapitału społecznego - mówi prezes BGK. Bank chce się zająć budowaniem silnego kapitału społecznego poprzez zwrócenie uwagi oraz inspirowanie społeczeństwa w czterech dziedzinach – sporcie, kulturze, edukacji oraz ekologii. BGK planuje finansować przedsięwzięcia sportowe, realizować swoje działania za sprawą fundacji należących do banku, tworzyć programy dla rozwoju kompetencji kadr w jednostkach samorządu terytorialnego, a także angażować się w obudowę zabytków. Wybór obiektów, które będą rewitalizowane z funduszów bankowych, oraz celów, do których zabytek zostanie przeznaczony, będzie należał do społeczeństwa.

Ostatnim filarem wchodzącym w działania biznesowe ma być współpraca i biznes międzynarodowy. Ambicją banku jest mocne wejście w przestrzeń zagraniczną. BGK chce, by każdy polski przedsiębiorca myślący o poszerzeniu swojej działalności o rynki zagraniczne korzystał z pomocy banku, który planuje kreować kompleksowe rozwiązania finansowe. Istotnym aspektem dla BGK ma być również przyciągnięcie inwestorów zagranicznych do Polski, by Ci budowali w naszym kraju centra badawczo-rozwojowe i zauważyli atrakcyjność polskiego rynku.

Strategia banku zawiera także dwa filary, które oparte będą na działaniach wewnętrznych. Tymi filarami mają być transformacja cyfrowa i procesowa oraz efektywny model zarządzania bankiem.

Strategia 3W – Wodór, Woda, Węgiel

Poza pięcioma filarami strategii na lata 2021-2025 BGK zaprezentował także strategię 3W. Jest to inicjatywa, której celem jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w przemyśle, energetyce i medycynie. Strategia opiera się na trzech pierwiastkach wodorze, przyszłość energetycznej, wodzie, która jest nam niezbędna do życia oraz węglu, która ma mieć zastosowanie w nowoczesnych technologiach, medycynie, farmakologii, kosmetologii i budownictwie - wyjaśnia Radosław Kwiecień, członek zarządu BGK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia