Europejski Kongres MŚP wystartował w Pszczynie - mieście liderze w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza

Materiał informacyjny RIG Katowice
Specjalna edycja Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw – Back To Business rozpoczęta. Tegoroczny Kongres w nowej formule zainaugurowano w Pszczynie, gdzie pierwsze z sześciu spotkań odbyło się pod nazwą II Think Eco Forum „Czysta woda, czysta energia, czysta Polska”. Dyskutowano o ekologii oraz zmianach, jakie czekają nie tylko województwo śląskie w ciągu najbliższych dziesięciu lat.

Europejski Kongres MŚP w tym roku przybrał inną formę – zamiast organizacji całości wydarzenia w jednym miejscu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, postawiono na sześć spotkań, które potrwają do grudnia br. i odbędą się w różnych lokalizacjach na terenie województwa śląskiego. Będą to:

  • II Think Eco! Forum
  • Inwestycje motorem rozwoju
  • II Regionalne Forum Energetyczne
  • Finansowanie przedsiębiorców i rozwoju gmin
  • Śląskie Forum Ekspertów

oraz

  • Branża hi-tech polską autostradą do przyszłości

Podczas pierwszego z nich, w Muzeum Zamkowym w Pszczynie przedstawiciele władz regionu, samorządów, reprezentanci świata nauki, instytucji finansowych oraz środowiska biznesowego dyskutowali o ekologicznej przyszłości Polski oraz świata. Mowa była o inwestycjach, przeobrażaniu się gospodarki, zeroemisyjności oraz smogu.

- Wszyscy chcemy żyć w szczęściu i zdrowiu, a żeby szczęście i zdrowie nie były sprzeczne z tym, co na co dzień robimy, takie działania jakie wykonujemy dzisiaj są koniecznością i są czymś, do czego jesteśmy zobowiązani nie tylko wobec siebie, naszego zdrowia, ale przede wszystkich względem zdrowia i przyszłości kolejnych pokoleń – mówił Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która od 2011 r. jest organizatorem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw.
Przedsiębiorcy zwracają się gremialnie w stronę nowoczesnych i ekologicznych technologii zauważa nowy, silny trend Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. – Nasi inwestorzy inwestują średnio prawie 3 miliardy złotych rocznie. To najnowocześniejsze inwestycje na miarę XXI wieku, wykorzystujące wiele rozwiązań ekologicznych, np. farmy solarne czy gospodarkę obiegu zamkniętego. Zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest dla inwestora kompleksowa obsługa, którą w KSSE realizujemy – podkreślał Janusz Michałek.

Aspekt skutecznej walki ze smogiem i przeciwdziałania niskiej emisji zostanie szczególnie zapamiętany przez obecnych. Miasto Pszczyna podpisało w środę list intencyjny ze spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach. Umowa dotyczy zaprojektowania i stworzenia w Pszczynie nowoczesnej instalacji wodorowej, która będzie mogła w przyszłości zasilać miasto w ciepło. Tak, aby za 10 lat Pszczyna mogła poszczycić się tytułem zeroemisyjnego miasta.

- Dzisiaj Pszczyna poczyniła kolejny duży krok w stronę gminy zeroemisyjnej. Realizacja projektu pozwoli: zredukować smog, uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i gazu, stworzyć nowe możliwości dla innowacyjnego i ekologicznego przemysłu. Dodatkowo wodór będzie stopniowo wprowadzany jako paliwo w transporcie publicznym - zapowiada burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.

Podczas pierwszego wydarzenia w czasie specjalnej edycji Europejskiego Kongresu MŚP Back to Business nie skupiano się jedynie na Pszczynie. Kompleksowe proekologiczne działania w całym regionie zapowiedział Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski. Oprócz kontynuacji i realizacji zapisów wojewódzkiej Uchwały Antysmogowej, już niedługo miasta takie jak Rybnik czy Racibórz, mogą zostać objęte specjalnymi strefami, w których prace nad modernizacją źródeł ciepła nabiorą tempa.

- Zakładamy, że w przeciągu 10 lat Śląsk przejdzie zmianę. Są środki z Unii Europejskiej, z komisji, z tego, co wynegocjował Rząd premiera Mateusza Morawieckiego, parlamentarzyści i europarlamentarzyści. Za to bardzo dziękuję – zaznaczał Marszałek.

Podczas konferencji głos zabrali: poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wieloletni parlamentarzysta i wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka - Janusz Steinhoff, a także wielu innych gości reprezentujących społeczność parlamentarną, samorządową i biznesową.

Kolejne spotkanie w ramach Kongresu odbędzie się 20 października w Muzeum Śląskim w Katowicach i dotyczyć będzie m.in. inwestycji krajowych oraz zagranicznych.

Już dziś zachęcamy do rejestracji na wydarzenie, które odbędzie się w wersji hybrydowej: stacjonarnie i online.
Rejestracja na Kongres MŚP – www.ekmsp.eu

Wideo

Materiał oryginalny: Europejski Kongres MŚP wystartował w Pszczynie - mieście liderze w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza - Strefa Biznesu

Dodaj ogłoszenie