Fake news – nie wierz we wszystko, co czytasz lub słyszysz

Materiał informacyjny Orange
Udostępnij:
Sensacyjne wiadomości, nieprawdopodobne wydarzenia, kontrowersyjne teorie… choć nie zawsze prawdziwe, mogą wywołać naszą emocjonalną reakcję: niepokój, poczucie zagrożenia. Pojęcie fake news (czytaj: fejknius) było dobrze znane, zanim wybuchła wojna w Ukrainie. Jednak w ostatnich dniach mamy do czynienia z prawdziwą falą nieprawdziwych informacji, celowo rozpowszechnianych, zwłaszcza w internecie. Jak zachowywać się, by nie dać się wciągnąć w machinę nasilonej dezinformacji?

Fake news – uważaj na fałszywe informacje

Napaść Rosji na Ukrainę spowodowała znaczne zwiększenie liczby informacji krążących w mediach. Zwłaszcza internet jest „rozgrzany do czerwoności”. Wśród takiego natłoku wiadomości niełatwo jest wszystkie sprawnie weryfikować.
Fake newsy mogą być rozpowszechniane przez każdego, niestety często robią to nieświadomie użytkownicy mediów społecznościowych – działając odruchowo, nie sprawdzając informacji, które przekazują dalej. Nieprawdziwe informacje często tworzone są w celu wywołania zamieszania i napięć społecznych. W przypadku konfliktu wojennego mogą osłabiać lub budować morale walczących stron. Wpływają na sposób myślenia i ocenę sytuacji ludności cywilnej, nastawiając ją pozytywnie lub negatywnie do którejś ze stron konfliktu. Fake newsy tworzą także oszuści, którzy próbują szybko i nieuczciwie się wzbogacić.
Jaka jest na to rada? Przeglądając portale społecznościowe czy oglądając wiadomości w sieci, studź emocje, zachowuj rozsądek i czujność…

…pamiętaj, że tytuł tekstu może być pułapką

Tytuły mają za zadanie przyciągać uwagę i budzić emocje czytelnika. Często mają wręcz sensacyjny charakter, który po prostu wprowadza w błąd. Pisane są zwykle dużymi literami, a zakończone wykrzyknikami. Układane są tak, by zachęcać do przeczytania artykułu lub wysłuchania informacji w całości. Przykładem może być wiadomość, która opatrzona była tytułem: „Polska wprowadziła stan wojenny?”. Zdanie to wywoływało ogromne emocje u czytelników i wielu, nie czytając tekstu, dzwoniło do rodziny i znajomych z nową informacją. Nie każdy dostrzegł, że na końcu tytułu jest znak zapytania, co świadczy o tym, że autorom tekstu chodzi tylko o wywołanie zamieszania.

…ufaj tylko sprawdzonym źródłom informacji

Podstawowa zasada, która pozwoli Ci ustrzec się przed fake newsami? Nie wierz we wszystko, o czym mówią inni. Staraj się weryfikować informacje, korzystając z rzetelnych mediów – stacji telewizyjnych, radiowych czy gazet. Jeśli korzystasz z internetu i mediów społecznościowych, miej ograniczone zaufanie do kontrowersyjnych filmów wideo, jeśli nie masz pewności co do ich źródła czy autora. Nie ufaj informacjom na portalach społecznościowych przekazywanych z kont anonimowych, z małą ilością obserwujących, założonych niedawno czy przekazujących tylko kontrowersyjne treści. Próbuj weryfikować informacje w kilku źródłach. Korzystaj tylko ze sprawdzonych portali internetowych, a także specjalnych serwisów fact-checkingowych, czyli takich, które zajmują się weryfikacją informacji.

…uważaj, komu pomagasz

Setki tysięcy uchodźców z Ukrainy sprawiają, że nawet największym twardzielom miękną serca i …otwierają się portfele. Niestety wraz z pojawieniem się ukraińskich kobiet i dzieci na naszej granicy, uaktywnili się też oszuści. Nie tylko dbają o dostarczanie do szerokiego grona odbiorców fake newsów, ale i tworzą fałszywe zbiórki pieniędzy pod płaszczykiem nieistniejących organizacji pomocowych. Jeśli więc chcesz wspierać uchodźców finansowo, rób to za pomocą dużych, wiarygodnych organizacji pomocowych.

…najważniejszy zdrowy rozsądek

Zawsze warto się zastanowić, czy musimy kliknąć w sensacyjną wiadomość w mediach społecznościowych i bez namysłu ją przekazywać innym. Jeśli więc dociera do Ciebie informacja brzmiąca sensacyjnie, nie ulegaj emocjom. Ochłoń najpierw. Zanim przekażesz ją dalej, sprawdź jej treść w wiarygodnych źródłach, bo może być elementem celowej dezinformacji. Działając powoli i z rozmysłem, chronisz swoją rodzinę i znajomych przed fałszywym obrazem otaczającej nas rzeczywistości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Fake news – nie wierz we wszystko, co czytasz lub słyszysz - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Echo Dnia
Dodaj ogłoszenie