Głównym celem, dla którego wykorzystywane są fikcyjne faktury, jest wyłudzenie podatku VAT oraz zawyżenie podatku dochodowego PIT i CIT.
Wystawianie fikcyjnych faktur ma negatywne skutki zarówno dla wystawcy takiej faktury, jak i jej odbiorcy. Nie należy za-pominać również o odpowiedzialności na podstawie kodeksu karnego skarbowego. Wystawienie lub posługiwanie się fikcyjnymi fakturami może być zakwalifikowane jako wykroczenie skarbowe lub przestępstwo skarbowe. Jednak najczęściej są to przestępstwa skarbowe, zagrożone karami grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 10 lat.
W latach 2009-2010 za wystawienie nierzetelnych faktur VAT, które zostały wykryte w wyniku kontroli przeprowadzonych przez Urząd Kontroli Skarbowej w Kielcach, sądy orzekły grzywny na kwotę 128.500 złotych wobec ośmiu nieuczciwych sprawców.
W tym roku sądy ukarały już dwóch przedsiębiorców. W jednym przypadku orzekły karę bezwzględnego pozbawienia wolności na dwa lata i sześć miesięcy, a w drugim przypadku nieuczciwy przedsiębiorca skazany został na dwa lata z zawieszeniem na cztery lata. Oba przepadki dotyczyły wystawienia „lewych” faktur i oszustw podatkowych. Wiele spraw karnych skarbowych jest w toku.
Każdy przedsiębiorca, może jednak uniknąć przykrych konsekwencji karnych skarbowych i wyższych odsetek, jeśli złoży korekty deklaracji podatkowych. Taką możliwość ma również w toku prowadzonych postępowań przez Urzędy Kontroli Skarbowej.

Strefa Biznesu: Jaką decyzję podejmie w grudniu RPP?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?